N-acetylocysteina (NAC)

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

N-acetylocysteina (NAC) to związek organiczny. Jest ona N-acetylową pochodną cysteiny, czyli endogennego aminokwasu siarkowego, który występuje naturalnie w organizmie człowieka, a także w białkach pokarmowych. Sama NAC bierze udział w syntezie białek i enzymów, a także jest częścią białek strukturalnych. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka ma znaczenie z co najmniej kilku powodów. Z pewnością jedną z jej najważniejszych funkcji jest udział w procesie syntezy glutationu będącego jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy występujących w organizmie.

NAC w chorobach układu oddechowego i stanach zapalnych

N-acetylocysteina bardzo często jest stosowania w terapiach układu oddechowego. Zawdzięcza to swoim właściwościom mukulitycznym. To ona bowiem sprawia, że śluz jest mniej lepki, a dzięki dodatkowemu usprawnianiu czynności nabłonka oddechowego ułatwia wydalanie z dróg oddechowych zalegającego w nich śluzu. Z tego powodu NAC wykorzystywana jest często w przeziębieniach oraz w mukowiscydozie.

Na tym nie koniec, ponieważ N-acetylocysteina wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające To drugie jest przydatne również w sytuacjach, gdy doszło do zatrucia paracetamolem lub po przedawkowaniu go. Dzięki chronieniu wątroby przed skutkami przedawkowania oraz dezaktywowania toksycznych produktów przemian paracetamolu, NAC jest bardzo często stosowana, aby zlikwidować konsekwencje jego nadmiernego spożycia. Dodatkowo działanie przeciwutleniające jest bezpośrednio odpowiedzialne za właściwości przeciwzapalne NAC. Zapalenia w organizmie bowiem często wynikają właśnie z działania wolnych rodników. To one obniżają syntezę glutationu w wątrobie. N-acetylocysteina jednak przywraca prawidłowy poziom tego związku organizmie, co zmniejsza stres oksydacyjny i redukuje stan zapalny.

Wspomniany stres oksydacyjny i przewlekły stan zapalny są często powodem występowania chorób z zakresu autoagresji, np. choroby Hashimoto czy chorób zapalnych jelit. NAC  zmniejsza stan zapalny i spowalnia destrukcję tkanek. To samo działanie przeciwzapalne redukuje stan zapalny powstały w miejscu kontuzji, co ma bezpośredni wpływ na szybszą regenerację.

NAC dla sportowców i nie tylko

Sportowcy sięgają po NAC z co najmniej dwóch powodów. Pierwszym jest jej wpływ na tkankę kostną, której odbudowę wspiera N-acetylocysteina. Drugim powodem natomiast jest zdolność do zwiększania wytrzymałości, wydolności, odporności na zmęczenie i wspomaganie regeneracji. Co więcej, NAC zmniejsza stan zapalny wynikający z intensywnych ćwiczeń.

Dla organów wewnętrznych N-acetylocysteina także przynosi wiele korzyści. To dzięki niej dochodzi do odbudowy i regeneracji wątroby. NAC chroni także układ krążenia, zmniejszając szkodliwy wpływ alkoholu, leków, toksyn czy nikotyny. Zmniejsza tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy i nadciśnienia. Z powodu tych właściwości NAC jest suplementem, po który powinni sięgnąć nie tylko sportowcy.

Produkt dodany do ulubionych