Różeniec górski

Pokazano 1-14 z 14 pozycji

Różeniec górski to roślina, która występuje przede wszystkim na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Można ją znaleźć również w wybranych parkach narodowych w Polsce. Jej właściwości były wykorzystywane już setki lat temu przez mieszkańców Chin. Wykazuje działanie adaptogenne, czyli stabilizuje funkcje fizjologiczne organizmu. Jest to również znany środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, który bywa stosowany przy infekcjach.  

Różeniec górski - czym jest?

Z pozytywnego wpływu rośliny można skorzystać poprzez jej kłącze i korzenie.To właśnie w tym elemencie znajduje się najwięcej substancji odżywczych, które działają prozdrowotnie. Rhodiola rosea może przynieść ulgę w takich dolegliwościach, jak depresja czy jesienna chandra. Pomaga również w rozładowaniu stresu i koi nerwy, dlatego jest chętnie stosowany po trudnym dniu w pracy.

Właściwości rośliny wynikają m.in. z takich składników, jak:

  • kalafonia,
  • flawonoidy,
  • katechiny,
  • salidrozyd,
  • tyrosol,
  • triandryna

Działanie i właściwości różeńca górskiego

Roślina jest doceniana przede wszystkim za jej wpływ na układ nerwowy. Wspomaga organizm w adaptacji do nowych warunków, czyniąc go odporniejszym na stres. Z jej właściwości chętnie korzystają uczniowie i studenci, gdyż różeniec górski poprawia pamięć i koncentrację. To działanie może być przydatne także u osób starszych, które miewają trudności z zapamiętywaniem.

Preparaty z wykorzystaniem korzenia oraz kłączy są stosowane jako wsparcie przy terapii depresji. Substancje w nich zawarte regulują nastrój i wpływają na samopoczucie. Opinie o rhodioli potwierdzają, że roślina wpływa pozytywnie na cały organizm i dodaje mu witalności.

Na co pomaga rhodiola?

Z zalet preparatu może skorzystać każdy, kto żyje pod presją i szuka sposobu na złagodzenie stresu. Środek dobrze wpływa na odporność, dlatego może być stosowany jesienią i zimą, kiedy ryzyko infekcji jest największe. Działa również antyoksydacyjnie, spowalniając procesy starzenia. Z tego względu chętnie sięgają po niego kobiety, które pragną zachować piękną i młodą skórę na długie lata. 

Różeniec górski - dawkowanie

Dawkowanie różeńca górskiego powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Różne formy rośliny mają przypisane odmienne normy, które są bezpieczne do spożycia. Najczęściej sugerowane ilości oscylują w granicach 300-600 mg na dobę. Dzienna ilość preparatu dla osoby dorosłej nie może przekraczać 1000 mg. 

Suplement wywołuje działanie pobudzające, dlatego zaleca się jego przyjmowanie w godzinach porannych. 

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania różeńca górskiego

Jeśli różeniec górski jest prawidłowo stosowany, nie powinien wywoływać poważnych skutków ubocznych. Mogą wystąpić takie objawy jak bezsenność i poczucie niepokoju. Zbyt wysokie dawki preparatu mogą spowodować także zaburzenia rytmu serca.

Produktu nie zaleca się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby, które przyjmują leki na stałe. Roślina nie jest przeznaczona do spożywania dla dzieci poniżej 12. roku życia.

Produkt dodany do ulubionych