Mniszek lekarski

Pokazano 1-5 z 5 pozycji

Mniszek lekarski bywa postrzegany jako nieużyteczny chwast. Pozory jednak mylą, gdyż roślina ta oferuje liczne właściwości lecznicze. Wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego i trawiennego, dzięki czemu przynosi ulgę przy zaparciach i wzdęciach. Wykazuje także działanie regenerujące, które przyspiesza gojenie się ran. Ma pozytywny wpływ na górne drogi oddechowe, dlatego bywa stosowana jako środek przy przeziębieniach

Czym jest mniszek lekarski?

Brodawnik należy do bylin z rodziny astrowatych. Kwitnie wczesną wiosną, a jego żółte kwiaty są widoczne już z daleka. W środku łodygi znajduje się charakterystyczny biały, gorzki płyn. Mniszek lekarski jest niezwykle popularny — występuje na terenie całej Polski i w wielu krajach Europy Środkowej.

Najwięcej pożądanych składników znajduje się w korzeniu, liściach oraz kwiatach rośliny. Niegdyś był ważną częścią medycyny naturalnej. W jego wnętrzu obecne są takie substancje, jak:

 • witaminy C, A, D, E,
 • żelazo,
 • krzem,
 • potas,
 • wapń,
 • magnez,
 • flawonoidy

Mniszek lekarski - właściwości i działanie

Mniszek lekarski wpływa na produkcję soku żołądkowego oraz żółci. Oczyszcza wątrobę i ułatwia usuwanie toksyn z organizmu. Usprawnia pracę nerek i wykazuje właściwości moczopędne. Bywa używany jako wsparcie podczas odchudzania, gdyż przyspiesza przemianę materii i ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów

Niektóre opinie o mniszku lekarskim potwierdzają, że sprzyja on rozpuszczaniu się kamieni w woreczku żółciowym. Wykorzystuje się go jako środek przeciwreumatyczny i zmniejszający objawy stanów zapalnych. 

Na co pomaga mniszek lekarski - zastosowanie

Po suplementy z rośliną mogą sięgnąć osoby zmagające się z problemami trawiennymi. Łagodzi niestrawności i przynosi ulgę przy zaparciach, nudnościach i wzdęciach. Korzeń może redukować poziom glukozy we krwi, dlatego stosuje się go jako wsparcie przy cukrzycy. 

Działanie przeciwzapalne bywa wykorzystywane podczas przeziębienia i grypy. Substancje zawarte w mniszku zmniejszają dolegliwości i udrażniają górne drogi oddechowe. Z tych samych właściwości można skorzystać przy drobnych zranieniach. Napar z kwiatów łagodzi ból i przyspiesza regenerację, przywracając organizm do zdrowia. 

Mniszek lekarski - dawkowanie

Stosowanie mniszka lekarskiego powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Odpowiednia dawka dzienna zależy od sposobu podania. W przypadku płynnych wersji rośliny sugeruje się nieprzekraczanie 8-10 ml na dobę. Z kolei normy stałych form produktu oscylują w granicach 10-12 g.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania mniszku lekarskiego

W niektórych przypadkach mniszek lekarski może wywoływać skutki uboczne, takie jak gorączka, duszności oraz wysypka. Najczęściej jednak dochodzi jedynie do zaburzeń pracy układu trawiennego. 

Przeciwwskazaniami do przyjmowania preparatów są: 

 • uczulenie,
 • choroby jelit,
 • wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • stany zapalne dróg żółciowych

Szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży i karmiące piersią. W przypadku chorób przewlekłych należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Produkt dodany do ulubionych