Nerki i układ moczowy

Pokazano 1-35 z 54 pozycji

Nerki i układ moczowy najczęściej padają ofiarą zakażenia w organizmach kobiet. Są one bowiem znacznie bardziej narażone na infekcje przede wszystkim ze względu na budowę anatomiczną swojego ciała. Ryzyko zachorowań zwiększa się także u pań w okresie menopauzy i ciąży oraz u tych kobiet, które są aktywne seksualnie. Zakażenia dróg moczowych dotyczą jednak osób w każdym wieku, w tym nawet niemowląt i małych dzieci.

Nerki i układ moczowy - objawy zakażenia

Nerki i układ moczowy w stanie infekcji dają wiele różnych - bardziej i mniej oczywistych - objawów. W przypadku zapalenia cewki moczowej odczuwamy ciągły dyskomfort oraz pieczenie po oddawaniu moczu, zaś podczas zapalenia pęcherza pojawia się częstomocz, ból przy oddawaniu moczu i bardzo bolesne parcie na pęcherz. Podczas badań ujawnia się z kolei bakteriomocz, krwiomocz lub ropomocz. Ciężka postać zakażenia układu moczowego to odmiedniczkowe zapalenie nerek, pojawiające się wraz z wysoką gorączką i wysokimi wskaźnikami stanu zapalnego, odczytywanymi z badania krwi. Zdarza się również, że zakażenia dróg moczowych przebiegają bez żadnych widocznych objawów, a jedynym sposobem, aby wykazać obecność bakterii jest analiza moczu. 

Nerki i układ moczowy - leczenie i profilaktyka

Zakażone nerki i układ moczowy leczy się poprzez wyjałowienie dróg moczowych i zapewnienie ciału fizjologicznych warunków spływu moczu. Większość leków na tego typu schorzenia działa zatem przeciwbakteryjnie i moczopędnie. Wspomagająco stosuje się także preparaty ziołowe, zawierające między innymi żurawinępalmę sabałową czy wyciąg z chmielu. Żurawina zakwasza mocz i zapobiega przywieraniu bakterii do ścian pęcherza, chmiel działa rozkurczowo, a palma sabałowa wspiera prawidłowy przepływ moczu. Kobiety z dużą skłonnością do zapadania na infekcje nerek i układu moczowego powinny pamiętać również o prawidłowej higienie okolic intymnych i przyjmowaniu dużej ilości płynów, które usprawniają wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. 

Nerki i układ moczowy mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, przede wszystkim ze względu na fakt, że pozwalają usunąć z niego groźne dla zdrowia toksyny. Aby zadbać o dobrą kondycję dróg moczowych należy pamiętać o noszeniu przewiewnej bielizny, niedopuszczaniu do wychłodzenia ciała, zwłaszcza w okolicy nerek oraz o całkowitym zaleczeniu wszelkich infekcji wraz ze zlikwidowaniem źródła bakterii, które je wywołały. Powinno się również regularnie opróżniać pęcherz, gdyż zapobiega to gromadzeniu się w nim drobnoustrojów. Nie bez znaczenia jest także dieta, w której niewskazana jest sól, szczawiany oraz wapń, czyli substancje utrudniające wchłanianie wody. 

Produkt dodany do ulubionych