Cholesterol

Pokazano 1-35 z 63 pozycji

Cholesterol to substancja występująca we wszystkich tkankach zwierzęcych. Około 4/5 cholesterolu obecnego w naszym organizmie wytwarza wątroba, resztę dostarczamy natomiast wraz z pożywieniem. Wbrew pozorom, cholesterol jest sterolem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż zużywamy go między innymi podczas syntezy kwasów żółciowych czy też przy produkcji hormonów. W rzeczywistości wystarczająca byłaby dla nas ilość wytworzona już przez samą wątrobę, jednak niezwykle trudno jest nie dostarczyć go organizmowi także poprzez pożywienie. 

Cholesterol dobry i cholesterol zły

Cholesterol połączony z niezbędnym mu nośnikiem, może przyjmować kilka form, jednak najpopularniejszą z nich jest cholesterol HDL oraz LDL. Ten pierwszy to lipoproteiny o dużej gęstości, transportowane z tkanek do wątroby. Nazywamy go dobrym cholesterolem, gdyż występując w dużym stężeniu we krwi, obniża ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Cholesterol LDL to z kolei lipoproteiny o małej gęstości, gromadzące się w tętnicach, tworząc tak zwane blaszki miażdżycowe, utrudniające swobodny przepływ krwi. Nazywamy go złym cholesterolem, gdyż przy jednocześnie niskim stężeniu HDL, zwiększa on ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca czy zawał. 

Cholesterol a profilaktyka chorób związanych z zaburzeniami lipidowymi

Profilaktyka chorób związanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu polega przede wszystkim na jednoczesnym obniżaniu poziomu cholesterolu LDL oraz podnoszeniu poziomu cholesterolu HDL. W tym celu warto sięgać po żywność oraz specjalne preparaty, zawierające takie składniki, jak błonnik pokarmowy oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, czyli witaminę C i E. Są to zatem głównie produkty roślinne, oleiste, w skład których wchodzą fitosterole - sterole i stanole roślinne. Znajdziemy je w olejach roślinnych, ziarnach soi, ryżu oraz w mniejszej ilości także w warzywach, owocach i orzechach. Odpowiednia dawka steroli roślinnych w codziennej diecie skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi poprzez ograniczenie wchłaniania tej substancji w przewodzie pokarmowym. 

Poziom cholesterolu powinien być regularnie sprawdzany przez każdą osobę, która ukończy 30. rok życia. Profilaktycznie warto stosować także dietę nazywaną dietą śródziemnomorską, opartą na dużej ilości warzyw i owoców, zaś niewielkiej mięsa i jego pochodnych. Należy zadbać, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło także ryb i olejów roślinnych, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy, w tym zwłaszcza oleju lnianego, który zawiera najwięcej korzystnego w tym przypadku kwasu omega 3.

Produkt dodany do ulubionych