Witamina D

Pokazano 1-35 z 120 pozycji

O tym, jak ogromne znaczenie dla zdrowia ma witamina D, powiedzą już położne. Nie bez powodu to właśnie witamina D jest suplementowa na już noworodkom. W pewnym momencie rezygnuje się z tego, a już na pewno mało kto myśli o dostarczaniu witaminy D w dorosłym życiu. W końcu jest wytwarzana w organizmie. Niestety przy obecnym stylu życia wielu osób, nie są to ilości wystarczające.

Za mało słońca, za mało witaminy

Dość powszechne jest przekonanie, że wystarczy codzienny spacer, by organizm sam wytworzył witaminę D. Jest to tylko część prawdy. Owszem, w normalnych okolicznościach dwadzieścia minut na słońcu wystarczy, by zapewnić sobie codzienną dawkę ten witaminy, ale bardzo często nie bierze się pod uwagę, że w okresie letnim jej produkcję hamują kremy z wysokim filtrem, a w okresie jesiennym czy zimowym słońca jest po prostu za mało. To prowadzi do groźnego niedoboru.

Niedobór witaminy D to szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. Objawia się bólami kostno-mięśniowymi, bezsennością, zaburzeniami widzenia, a także utratą apetytu, biegunką oraz niesmakiem i pieczeniem w jamie ustnej i gardle. U dzieci dodatkowo może powodować krzywiznę, a u dorosłych pogłębiać osteoporozę. Pokładanie nadziei wyłącznie w słońcu nie jest zatem wyjściem, a pomocy należy szukać w innych źródłach, szczególnie że dieta oparta na produktach zawierających największe ilości witaminy D nie jest czymś powszechnym. Kto w końcu na co dzień jada ryby, grzyby, jajka czy łyka tran?

Witamina D - jakie są jej właściwości

Wspomagając wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu w organizmie, przyczynia się do zdrowych kości i zębów.

Witamina ta stanowi również idealne wsparcie dla odporności organizmu. Nie tylko chroni przed przeziębieniem (znacznie lepiej niż witamina C), ale też działa pomocniczo w przypadku astmy czy alergii, hamując stany zapalne i zwiększając ilość przeciwciał.

Witamina D jest także pomocą w depresji czy stanach otępienia oraz skutecznym suplementem odchudzającym - bezpieczniejszym i znacznie lepszym w działaniu od innych syntetycznych środków. Hamuje apetyt i wstrzymuje działanie kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wpływa na uczucie głodu. Wszystko to sprawia, że witamina D jest w stanie przywrócić równowagę w organizmie - zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Produkt dodany do ulubionych