Odchudzanie i dieta

Pokazano 1-35 z 121 pozycji

Odchudzanie i dieta kojarzą nam się przede wszystkim z wyrzeczeniami. Warto jednak mieć na uwadze, że drastyczne zmniejszenie ilości spożywanych kalorii i zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne są dla organizmu wyniszczające i bardzo często skutkują poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Z kolei ich nagłe przerwanie to gwarancja równie nieprzyjemnego efektu jo-jo. Współcześnie coraz częściej mówi się jednak nie tyle o odchudzaniu, co o zmianie nawyków, czyli zdrowym odżywianiu i codziennej aktywności fizycznej. Takie podejście to znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy sposób, aby stracić zbędne kilogramy nie na chwilę, lecz na stałe. 

Odchudzanie i dieta - jak mądrze do nich podejść?

Dieta odchudzająca powinna być dietą różnorodną i bogatą w składniki odżywcze. Należy dostosować ją do swojego indywidualnego zapotrzebowania na energię, pamiętając o podstawowej zasadzie bilansowania makroskładników, czyli węglowodanów, białek i tłuszczów. Te pierwsze są dla nas głównym źródłem energii i powinny stanowić około 50% dziennego pożywienia. Najlepiej jeśli ich źródłem będą owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe. Przeliczając niezbędną dla organizmu ilość białka należy z kolei wziąć pod uwagę swoją masę i przyjąć, że na każdy jej kilogram potrzebujemy go w ilości około 0,9 g. Tłuszcze to natomiast 1/4 całego naszego zapotrzebowania na energię, jednak aby służyły pozytywnie w diecie i odchudzaniu, powinny to być jedynie tłuszcze dobrej jakości, takie jak zimnotłoczone oleje roślinne czy klarowane masło. Odchudzanie i dieta oznacza także rezygnację z alkoholu, słodyczy i dań typu fast food oraz zastąpienia soków i napojów czystą wodą mineralną. 

Odchudzanie i dieta - jak je wspomóc?

Podczas odchudzania w oparciu o zdrową dietę i aktywność fizyczną można sięgać także po suplementy, których składniki aktywne działają na nasz organizm na kilka różnych sposobów. Jedne z nich, tak jak chociażby ocet jabłkowy, będą przyspieszały spalanie tkanki tłuszczowej, inne jak piperyna, pobudzą trawienie i ułatwią wypróżnianie, zaś jeszcze inne, takie jak zielona kawa, zmniejszą nasz apetyt. Warto pamiętać, że szybszej utracie zbędnych kilogramów sprzyja także oczyszczenie organizmu z toksyn, co ułatwiają między innymi takie preparaty, jak wyciąg z pestek afrykańskiego mango.

Odchudzanie i dieta to proces, który powinien przebiegać powoli i długotrwale. Tylko wtedy osiągnięte stopniowo rezultaty pozostaną z nami na dłużej, a ciało stanie się nie tylko smuklejsze, ale i dużo zdrowsze, co odczujemy błyskawicznie w swoim samopoczuciu. 

Produkt dodany do ulubionych