Menopauza

Pokazano 1-35 z 53 pozycji

Menopauza, nazywana także przekwitaniem lub klimakterium, to okres życia kobiety, w którym jej organizm nie produkuje już komórek jajowych i nie przechodzi menstruacji, a co za tym idzie staje się bezpłodny. Klimakterium rozpoczyna się najczęściej pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, średnio jednak w wieku 51 lat. Na jakiś czas przed początkiem okresu menopauzy pojawiają się zwiastujące jej nadejście nieregularne miesiączki lub wyraźna zmiana ich obfitości i czasu trwania. To również w tym czasie najsilniej dają o sobie znać popularne dolegliwości związane z przeżywaniem klimakterium.

Menopauza - jakie dolegliwości wiążą się z tym okresem w życiu kobiety?

Kobiety w okresie menopauzy narzekają przede wszystkim na kłopoty ze snem, uderzenia gorąca, nadpotliwość oraz zmniejszone libido. Częstym zjawiskiem są także zmiany nastrojów, rumień skóry oraz zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy. Wiele pań walczy wtedy z bólami mięśni i głowy oraz dyskomfortem związanym z suchością pochwy. Kobieta przechodząca menopauzę może być bardziej rozdrażniona, zmęczona i zaniepokojona. Powszechne są także problemy z zasypianiem oraz bardzo wczesne pobudki, związane z uczuciem nieuzasadnionego niepokoju. Menopauza często wiąże się również z nietrzymaniem moczu lub oddawaniem go z większą częstotliwością. Skutkiem wszystkich tych objawów i dolegliwości mogą być stany depresyjne, związane zarówno z wahaniami hormonów, jak i lękiem przed zmianami zachodzącymi w kobiecym ciele. 

Menopauza - jak zadbać o siebie w tym trudnym okresie?

Ponieważ zaburzenia hormonalne mogą wpływać negatywnie na poziom cholesterolu we krwi oraz powodować osteoporozę, kobiety w okresie menopauzy powinny przede wszystkim regularnie badać swój poziom cholesterolu oraz mierzyć ciśnienie krwi i wzmacniać układ kostny poprzez uprawianie sportu i suplementację wapnia oraz witaminy D. Z kolei nieprzyjemne objawy towarzyszące klimakterium złagodzą skutecznie tak zwane fitoestrogeny, czyli estrogeny roślinne, zaliczane do hormonopodobnych. Dzięki nim możliwe jest wyregulowanie poziomu hormonów płciowych, a tym samym bardzo efektowne złagodzenie związanych z ich niedoborami dolegliwości. Zaliczamy do nich przede wszystkim koniczynę czerwoną, dziki pochrzyn czy dzięgiel chiński, czyli często spotykane składniki preparatów, przeznaczonych do stosowania w okresie menopauzy.

Rozpoczęcie naturalnej terapii fitoestrogenowej zaleca się już kobietom, które ukończyły 35 rok życia. Można prowadzić ją nie tylko za pomocą suplementów diety, ale także poprzez wprowadzenie do swojej kuchni zimnotłoczonego oleju lnianego o bardzo podobnych właściwościach. 

Produkt dodany do ulubionych