Alergia

Pokazano 1-35 z 59 pozycji

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego naszego organizmu na tak zwane alergeny, czyli między innymi bakterie, wirusy, niektóre leki, środki chemiczne, a nawet pokarmy. Najczęściej występującymi alergenami są: pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz domowy, jad pszczół, cytrusy, jajka, orzechy, ryby oraz mleko krowie. 

Alergia - jakie rodzaje alergii rozróżniamy?

Najpopularniejszym rodzajem alergii jest katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Mamy z nim do czynienia przede wszystkim wiosną i latem, kiedy w powietrzu znajdują się pyłki roślin, grzyby i zarodniki. Jego objawy to między innymi swędzenie nosa, ścian gardła i oczu, napady kichania, wyciek wodnistej wydzieliny oraz łzawienie oczu. Dolegliwość ta może występować również przez cały rok i jest wtedy związana najczęściej z kurzem domowym lub sierścią zwierząt. Reakcją alergiczną będzie także pokrzywka, często związana z dokuczliwym świądem. Najgroźniejszym typem alergii jest natomiast wstrząs anafilaktyczny, który pojawia się nagle i zaburza pracę wielu narządów ludzkiego organizmu jednocześnie. Może wystąpić w wyniku kontaktu krwi z alergenem lub po zjedzeniu produktu, na który jesteśmy uczuleni. Jego objawy to ból głowy, osłabienie, wymioty, pokrzywka skórna, uczucie kołatania w klatce piersiowej, a nawet utrata przytomności czy zapaść.

Alergia - tabletki na alergie jakie wybrać?

Alergia to przypadłość, na którą trudno wybrać jeden lek antyalergiczny. Najpopularniejszym środkiem, który stosuje się obecnie w walce z reakcjami alergicznymi i ich objawami są tabletki antyhistaminowe dostępne bez recepty. Preparaty tego typu zawierają w swoim składzie między innymi takie substancje, jak cetyryzyna, loratadyna, feksafonadyna czy desloratadyna. Współczesne kuracje obejmują leki tak zwanej drugiej generacji, które działają nie tylko antyalergicznie, ale również przeciwzapalnie. Ich największą zaletą jest długi i szybki czas działania, zaś największą wadą powodowanie niepożądanych reakcji w postaci nadmiernej senności. Istnieją jednak również preparaty, które nie mają działania usypiającego i nie otumaniają. Alergia sezonowa, a dokładnie jej objawy mogą ustępować także wskutek stosowania środków zmniejszających przekrwienie i obrzęk nosa. Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu leki mogą z kolei powodować nadpobudliwość i przyspieszone bicie serca. Przy wyborze preparatu na alergię należy zwrócić uwagę także na jego formę. Do wyboru mamy tabletki, które szybko uwalniają substancje czynne w żołądku, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, rozpuszczające się w ślinie w ciągu maksymalnie 3 minut oraz tabletki o przedłużonym działaniu, czyli takie, które uwalniają substancje czynne bardzo powoli, nawet przez kilkanaście godzin. Te ostatnie służą przede wszystkim przedłużeniu działania produktu oraz zadbaniu o stały poziom leku przez cały okres kuracji. 

Alergia - jak z nią walczyć?

Alergia może przyczynić się do znacznego pogorszenia komfortu życia, dlatego warto szybko ją rozpoznać i wdrożyć odpowiednie kroki ku jej wyeliminowaniu. Choć niemożliwe jest całkowite wyleczenie alergii, istnieje duża szansa, aby wygasić jej objawy. Należy zatem unikać kontaktu z alergenami, a jeśli to niemożliwe, rozpocząć odczulanie, czyli immunoterapię swoistą. Polega ona na podawaniu szczepionek z coraz większą ilością danego alergenu w celu zniesienia reakcji alergicznej organizmu. Jakość życia alergików może polepszyć również suplementacja substancji o właściwościach antyhistaminowych, takich jak chociażby olej z czarnuszki.  

Alergia jest często przypadłością wrodzoną, jednak wiele badań dowodzi, że doprowadzanie do kontaktu z potencjalnymi alergenami już w czasie wczesnego dzieciństwa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych w wieku dorosłym. Wbrew powszechnej opinii, nie zaleca się zatem bezwzględnego unikania podawania dzieciom takich produktów spożywczych, jak krowie mleko, jajka czy nawet owoce morza. W ramach profilaktyki alergii warto przyzwyczajać do nich nawet niemowlęta, dostosowując ich ilość oraz formę podania do poziomu rozwoju malucha. 

Produkt dodany do ulubionych