Jakie witaminy w ciąży? Jakie są najważniejsze?

Trudno natomiast tak zbilansować dietę, by utrzymać taki sam poziom witamin lub nawet go zwiększyć. Podczas ciąży zapotrzebowanie na niektóre witaminy wzrasta nawet dwukrotnie. Jakie witaminy jednak są najważniejsze dla zdrowia matki i dziecka?

Kwas foliowy - przed ciążą i w trakcie

Każda kobieta, która planuje rozpocząć staranie się o dziecko, już na kilka miesięcy przed pierwszymi próbami powinna zacząć przyjmować kwas foliowy. Jest to nic innego jak witamina B6 inaczej nazywana też folianem. Sam kwas foliowy nie jest wytwarzany w organizmie, dlatego musi być dostarczany wraz z odpowiednią dietą lub dzięki suplementacji. To on odpowiada za powstawanie czerwonych krwinek, dzięki czemu pomaga uniknąć anemii - jednego z najczęstszych problemów w ciąży. Na tym jednak nie kończy się jego rola.

Kwas foliowy wpływa na rozwój komórek nerwowych, a także na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego oraz narządów płciowych. Przede wszystkim jednak jest on czynnikiem wpływających na wzrost i rozwój rozwijającego się płodu. Kwas foliowy to również wyjątkowa skuteczność w redukcji wad cewy nerwowej. Co więcej, dzięki witaminie B6 kontroluje poziom homocysteiny, której zbyt wysokie stężenie może doprowadzić do zahamowania rozwoju płodu, a także powodować wady rozwojowe, do których należą m.in. wada cewy nerwowej, rozszczep podniebienia, a nawet zespół Downa.

Dbanie o odpowiedni poziom kwasu foliowego powinno odbyć się na ok. 3 miesiące przed poczęciem. Witamina ta ma największe znaczenie na początku ciąży, ponieważ to wtedy najsilniej wpływa na rozwój i kształtowanie układu nerwowego (szczególnie mózgu i rdzenia kręgowego) u płodu. Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciąża zmniejsza nawet o 70% ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych.

Cholina - dla lepszych zdolności umysłowych

Cholina to kolejna witamina z grupy B, która odpowiada za ostateczny kształt układu nerwowego, a dokładniej jego rozwój i funkcjonowanie. Badania przeprowadzone na dzieciach w wieku siedmiu lat udowodniły wyższą sprawność seksualną w sytuacji, gdy podczas ciąży suplementowano witaminę B4. Cholina wspomaga procesy pamięciowe i psychologiczne, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób powstających w wyniku stresu, do których należą cukrzyca i nadciśnienie. Co więcej, cholina także zmniejsza poziom homocysteiny, która odpowiada za powstawanie wad rozwojowych płodu.

Witamina B4 ma również wpływ na funkcjonowanie łożyska. Wspiera aktywny transport substancji przez łożysko do płodu. Mowa np. o DHA.

Witamina D3 - dla odpowiedniej gospodarki wapniowo-fosforanowej

Witamina D3 to nie tylko prawidłowa gospodarka wapniowo-fosforanowa, to również prawidłowe funkcjonowanie wielu tkanek, narządów oraz komórek, które nie są związane z gospodarką mineralną. Sama witamina D uczestniczy w procesie transkrypcji, czyli przepisywaniu informacji genetycznej, w ponad 200 genach. Niedobór witaminy D w czasie trwania ciąży zwiększa ryzyko stanu przedrzucawkowego oraz urodzenia się dziecka z niedoborem witaminy D. W przyszłości może to skutkować słabą mineralizacją kości oraz krzywicą. Może również zwiększać ryzyko cukrzycy, nowotworów i chorób autoimmunologicznych.

Suplementacja witaminą D3 powinna rozpocząć się już na etapie planowania ciąży. Podaż powinna być zgodna z wytycznymi dla doroslych. Zwiększenie suplementacji, sięgające dawki 1500-2000 IU/dobę powinno rozpocząć się dopiero od drugiego trymestru ciąży.

Witaminy, które powinny znaleźć się w suplemencie diety

Kobiety w ciąży są o tyle uprzywilejowane, że powstało wiele dedykowanych dla nich suplementów diety. Nie każdy jednak będzie odpowiedni w danym trymestrze, podobnie jak nie wszystkie suplementy zawierają inne, ważne podczas samej ciąży witaminy. Co jeszcze powinno znaleźć się w składzie idealnego suplementu diety? Z pewnością:

  • - witamina C o właściwościach przeciwutleniających i wpływająca pozytywnie na układ immunologiczny. Do tego wspiera wchłanianie żelaza;
  • - witamina E również zaliczana do antyoksydantów. Wraz z kwasem foliowym dba o właściwy rozwój płodu z punktu widzenia układu nerwowego;
  • - witaminy z grupy B, oprócz już wcześniej wspomnianych, równie istotne są witamina B1, czyli ryboflawina, pirydoksyna (witamina B6) oraz cyjankobalamina (witamina B12). To te witaminy wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Równie ważna jest witamina PP, czyli inaczej B3, ponieważ zapobiega rozwojowi wad serca u dziecka.

 Tylko suplement diety z dobrze przygotowanym składem ma realne szanse wpłynąć pozytywnie na rozwój płodu.

Zalecana suplementacja, czyli gdy ilość ma znaczenie

W przypadku ciąży nie tylko same witaminy, ale też ich ilość ma ogromne znaczenie. Podczas samej ciąży bowiem znacząco wzrasta zapotrzebowanie na określone witaminy. Jak bardzo? Samo przygotowanie do ciąży to:

  • - 400 mcg na dobę kwasu foliwoego,
  • - 500 j.m. na dobę witaminy D3.

Podczas gdy w trakcie ciąży są to odpowiednio:

  • - do 1 mg na dobę kwasu foliowego;
  • - 800-1000 j.m. na dobę witaminy D3.

Oczywiście potrzeby organizmu kobiety w ciąży obejmują znacznie więcej niż te dwie witaminy. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego suplementu. W tej sytuacji bowiem sama zbilansowana dieta może nie wystarczyć.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...