Poradniki

Olejki eteryczne - zastosowanie, właściwości, rodzaje

Olejki eteryczne to nie tylko modny gadżet, który ma zapewniać wyjątkowe zapachy w domu. To przede wszystkim alternatywna terapia zapachami, które są w stanie złagodzić, a nawet zlikwidować wiele dolegliwości.
Czytaj dalej
Co na komary? Jak się ich pozbyć?

Komary to problem, który regularnie przypomina o sobie, gdy nastają cieplejsze pory roku. Już wiosna jest okazją dla tych uciążliwych owadów do przypuszczenia pierwszego ataku. Wraz z upływem dni i zmianą pogody komarów przybywa, a tym samym przybywa też bolesnych i uciążliwych ukąszeń.
Czytaj dalej
Czym jest antyoksydacja? Właściwości antyoksydacyjne witamin

O dietach antyoksydacyjnych można coraz częściej słyszeć w kontekście zdrowego żywienia. Okazało się bowiem, że nie tylko zachowanie prawidłowej wagi ma znaczenie z punktu widzenia żywienia. Równie ważne jest dobre samopoczucie i zdrowie całego organizmu. Na nie natomiast rzutują wolne rodniki, które wprawdzie w organizmie występowały od zawsze i których nie sposób w pełni zlikwidować, jednak ważne jest, by zachować równowagę między nimi a antyoksydantami.
Czytaj dalej
Amigdalina (witamina B17) – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania

Amigdalina znana jest pod kilkoma nazwami. Letril, laetrile, a także witamina B17 - są to określenia tej samej substancji, jednak ostatnia z nazw nie jest używana poprawnie. W rzeczywistości nie istnieje witamina B17, chociaż nazwa ta jest regularnie używana.
Czytaj dalej
Kwas askorbinowy – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania

Witamina C, czyli inaczej kwas askorbinowy, zasłynęła przede wszystkim jako jeden ze składników niemal wszystkich leków na przeziębienie czy suplementów wzmacniających odporność. Jest to równocześnie ta witamina, po którą sięga się w pierwszej kolejności, gdy nadchodzi jesień i zwiększa się ryzyko złapania infekcji.
Czytaj dalej
Jak dobrać krem do opalania? Jaki najlepszy na wakacje?

Moda na opalanie panuje nie tylko w okresie letnim. Brązowa opalenizna to marzenie wielu kobiet i jeszcze większej ilości dziewczyn, które nawet w zimie pragną wyglądać na muśnięte słońcem. O ile w czasie jesieni i zimy solaria oraz samoopalacze wiodą prym pośród zwolenniczek opalenizny, o tyle lato wydaje się czasem, gdy nie trzeba korzystać z zamienników. 
Czytaj dalej
Ranking multiwitamin. TOP 12 najlepszych suplementów multiwitaminowych

Multiwitaminy to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy problemów jest więcej, niedobory kolejnych witamin czy minerałów mnożą się z dnia na dzień lub chce się zadziałać bardziej kompleksowo. Dzięki multiwitaminom nie trzeba sięgać po kilka, a nawet kilkanaście osobnych suplementów diety - jedna kapsułka zapewnia minerały i witaminy niezbędne do codziennego funkcjonowania, znacznie poprawiając jakość życia i samopoczucie. 
Czytaj dalej
N-acetylocysteiny (NAC) - właściwości, działanie, dawkowanie

N-acetylocysteina częściej występująca pod nazwą NAC to zmieniona wersja cysteiny, czyli aminokwasu zawierającego siarkę. Dzięki temu posiada większość właściwości wynikających z korzystnego powiązania z siarką, ale też wykazuje znacznie poszerzone działanie. NAC używana jest zazwyczaj do utrzymania prawidłowego poziomu glutationu w organizmie.
Czytaj dalej
N-acetyl-L-tyrozyna - właściwości, działanie, dawkowanie

O konieczności suplementowania aminokwasów najczęściej słyszą sportowcy i to oni zazwyczaj po nie sięgają. Nie jest to dziwne z uwagi na wpływ na masę mięśniową i regenerację mięśni, którą zapewniają aminokwasy. Jednakże nie każdy z nich to rozwiązanie wyłącznie dla osoby aktywnej fizycznie.
Czytaj dalej
Sulforafan - właściwości, działanie, dawkowanie

Brokuły i kiełki są polecane jako jedne z najbardziej wartościowych warzyw, które mogą wzbogacić każdy posiłek, a przy tym nie powodują wzrostu wagi. Można spożywać je niemal w dowolnych ilościach z korzyścią dla zdrowia i wagi. Jednakże brokuły i kiełki mają również inną cenna właściwość, mianowicie mogą uchronić organizm przed powstawaniem mutacji. Tym samym mogą wspierać ochronę przed nowotworami. Za tą właściwość warzyw odpowiada związek znany jako sulforafan.
Czytaj dalej
Molibden - właściwości, działanie, dawkowanie

Molibden to nazwa, która niewielu osobom cokolwiek mówi. Pozornie nie powinno to dziwić, ponieważ molibden jest pierwiastkiem, który na Ziemi występuje najrzadziej. A jednak nie można zignorować faktu, że znajduje się we wszystkich tkankach zwierząt i ludzi. Już samo to jest powodem, dla którego warto dowiedzieć się więcej na temat tego niedocenianego pierwiastka.
Czytaj dalej
Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Owady i pajęczaki przenoszą choroby. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko egzotycznych kierunków, gdzie ugryzienie komara może skutkować malarią. Na terenie Polski zagrożenie może być równie duże, a nawet większe. Kleszcze, bo o nich mowa, to drapieżniki, których spotkanie może skończyć się m.in. zapaleniem opon mózgowych - chorobą ciężko przechodzoną przez dzieci, zwierzęta, a także dorosłych.
Czytaj dalej