Melisa lekarska - działanie, przeciwwskazania, zastosowanie

Melisa lekarska znana jest przede wszystkim jako środek stosowany na uspokojenie. Przyjmowana w postaci naparu z suszonych liści lub podawana jako jeden ze składników tabletek na zmniejszenie nerwowości i ułatwienie zasypiania znana była już od dawna, jednak na tym nie wyczerpują się właściwości melisy. W rzeczywistości ich lista jest bardzo długa, a właściwości lecznicze melisy są powodem, dla których jest uprawiana na skalę wręcz przemysłową.

Melisa lecznicza - uspokajający i wzmacniający skład

Melisa lecznicza jest ziołem bardzo chętnie wykorzystywanym w przemyśle farmaceutycznym, a także kosmetycznym. Ten pierwszy częściej korzysta z ziela melisy, a nieco rzadziej z jej liści, które są z kolei podstawą herbat uspokajających.

Niezależnie jednak od tego, co jest składnikiem wykorzystywanym w przemyśle, ważne jest, by zarówno ziele jak i liście były zebrane na początku kwitnienia. Tylko to gwarantuje obecność składu, który stał się główną przyczyną zainteresowania producentów leków i kosmetyków.

Melisa zawiera olejek eteryczny o zapachu cytrynowym (tzw. olejek melisowy), który jest bogaty w geranial, cytral, geraniol, linalol i cytronelal. W olejku tym występują również fenolokwasy, w tym kwas chlorogenowy, rozmarynowy, kawowy, felurowy; tripereny, zwłaszcza kwas oleanolowy i ursolowy, a także flawonoidy (luteina, kwercetyna, kemferol, apigenina). Melisa lekarska zawiera dodatkowo witaminę C i sole mineralne. Wszystko to sprawia, że jest bardzo dobrym sposobem na wyciszenie organizmu oraz ogólne wzmocnienie go.

Co bardzo istotne, melisa lekarska może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, działając dobroczynnie na wiele układów w organizmie, przeciwdziałając schorzeniom oraz wspomagając w problemach i bólach.

Zewnętrzne zastosowanie melisy lekarskiej - działanie

Część składników, które są zawarte w melisie lekarskiej działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Taniny i kwasy fenolowe zwalczają wirusa opryszczki zarówno wargowej, jak i narządów płciowych. Z tego powodu w aptekach można znaleźć maści melisowe przyspieszające proces gojenia w przypadku opryszczki. Taki sam efekt zapewni posmarowanie zmienionych chorobowo miejsc olejkiem melisowym, jednak może on uczulać, co objawia się rumieniem, pokrzywką i świądem. Przepłukanie jamy ustnej wyciągiem z liści melisy rozwiąże także inny problem, mianowicie zahamuje rozwój bakterii powodujących zapalenie dziąseł i złagodzi dolegliwości bólowe wynikające z tego schorzenia. Napar z melisy jest szybki i łatwy do przyrządzenia. Liście melisy są łatwo dostępne na rynku w wielu formach.

Melisa lekarska wykazuje również działanie łagodzące w przypadku ukąszeń przez komary, użądleń przez pszczoły czy inne owady. Olejek wlany na zimny kompres zmniejszy opuchliznę, a także złagodzi świąd i ból.

Napar z melisy wykazuje działanie relaksujące, rozluźniające mięśnie gładkie, zmniejszające napięcie nerwowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo napar z melisy przeciwdziała i przeszkadza w działaniu wolnych rodników. Liście melisy i właściwości melisy zostały już docenione na całym świecie. 

Liść melisy - formy preparatu 

Suplementy diety i  preparaty z melisy są dostępne w wielu formach jak kapsułki, tabletki, krople czy olejki eteryczne. Każdy indywidualnie dobierze pod siebie formę preparatu która będzie mu odpowiadała najbardziej. Kapsułki zawierające liść melisy będą dużo łatwiejsze i przyjemniejsze do zażycia, natomiast krople dużo łatwiej będą wchłaniane przez nasz organizm. 

Wewnętrzne zastosowanie melisy lekarskiej - działanie

Melisa w zastosowaniu wewnętrznym dostępna jest głównie jako susz do przygotowywania naparów oraz koncentraty w płynie. Obie formy można stosować w stanach pobudzenia nerwowego, stresu, niepokoju czy rozdrażnienia. Mniej znana jest jako sposób na wsparcie terapii leczenia stanów lękowych i nerwic wegetatywnych czy zespołu przewlekłego zmęczenia. Roślina ta ma udowodnione działanie uspokajające, jednak susz dostępny w sklepach rzadko kiedy spełnia swoje funkcje, bo jest niemal zupełnie pozbawiony olejków eterycznych, na których opiera się działanie melisy. Z tego powodu znacznie lepiej korzystać z koncentratu lub samodzielnie hodować melisę. Szczególnie że jej działanie uspokajające pomoże również w nerwicy serca, stanach depresyjnych czy melancholii, a także podczas bólu głowy, również migrenowego. Melisa jest przy tym naturalnym środkiem nasennym - nie tylko ułatwia zasypianie, ale również gwarantuje spokojny sen.

Napary z melisy lekarskiej są bardzo pomocne w problemach z trawieniem. Zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co prowadzi do ułatwienia trawienia i pobudzenia apetytu, dlatego filiżanka naparu jest szczególnie polecana po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. Dodatkowo pomoże złagodzić stany skurczowe jelit i dróg żółciowych odpowiedzialnych za ból i kolkę.

Herbata z melisy ma udowodnione działanie przeciwdziałania miażdżycy. Przyczynia się na zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi, a także hamuje proces utleniania lipidów w wątrobie. Zapobiega tym samym jej stłuszczeniu i innym schorzeniom tego organu. Mniej znane jest działanie melisy lekarskiej na pamięć i koncentrację. Badania wykazały, że regularne spożywanie naparu z tego ziela poprawia funkcje poznawcze i zmniejsza objawy demencji u chorych na Alzheimera.

Dla kobiet działanie melisy lekarskiej okazuje się zbawienne również podczas miesiączki. Napar nie tylko łagodzi bóle miesiączkowe, ale też pomoże w przypadku skąpego okresu lub przy jego zmiennym nasileniu.

Melisa lekarska - skutki uboczne i przeciwwskazania

Odnośnie przeciwwskazań do stosowania melisy lekarskiej zdania są podzielone. Stosunkowo często pojawiają się opinie, że napar ten nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży, bowiem może opóźnić wystąpienie skurczów. Podobnie nie zaleca się go w okresie karmienia piersią, bo składniki melisy przenikają do pokarmu i mogą mieć wpływ na dziecko. Równocześnie jednak już herbatki uspokajające dla dzieci zawierają liście melisy, co jest pewną gwarancją bezpieczeństwa tej rośliny. Przekonanie to wynika z tego, że nie zaobserwowano skutków ubocznych spożywania naparu, chociaż możliwe jest uczulenie na składniki melisy lekarskiej. Reakcja alergiczna częściej jednak występuje podczas zewnętrznego stosowania. W przypadku jej wystąpienia wystarczy odstawić roślinę. Innych skutków ubocznych nie stwierdzono, natomiast samo działanie rośliny zostało poparte wieloma badaniami.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...