Zioła

Guggul (balsamowiec indyjski) - co to jest oraz jakie ma właściwości?

Zastanawiasz się, czym jest guggul i jak może wpłynąć na twoje zdrowie? Guggul to naturalny składnik z żywicy drzewa Commiphora mukul, jest stosowany do poprawy pracy układu pokarmowego i moczowego, wzmocnienia serca oraz kontroli poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Działa również pozytywnie na wątrobę. Dowiedz się, jak guggul może być pomocny w profilaktyce i terapii wielu dolegliwości, od układu krążenia po problemy skórne.

Lukrecja i jej właściwości - na co pomaga?

Lukrecja to roślina, która pomimo swojej niepozornej prezencji, kryje w sobie bogactwo smaku i właściwości zdrowotnych. Stanowi ciekawy element w różnorodnym świecie roślin leczniczych, a także jest ważnym komponentem w przemyśle spożywczym. Jej uniwersalność i bogactwo zastosowań sprawiają, że jest to roślina godna zainteresowania zarówno dla pasjonatów ziołolecznictwa, jak i dla tych, którzy cenią naturalne składniki w swojej diecie.

Ziele wrotycz pospolity - na co działa i czy ma skutki uboczne?

Wrotycz pospolity spotykany w polskim krajobrazie, jest rośliną, która od wieków fascynuje swoimi właściwościami leczniczymi. Z pozoru niepozorna, kryje w sobie bogactwo zastosowań, które doceniane są zarówno w medycynie ludowej, jak i nowoczesnej fitoterapii. To ziele, które każdy powinien poznać bliżej.

Dzięgiel chiński (dong quai) - jakie ma właściwości oraz jakie korzyści może przynieść?

Tradycyjna medycyna chińska zawiera wiele ważnych przepisów związanych z regionalnie stosowanymi ziołami wspierającymi równowagę hormonalną organizmu. Mocno zakorzenione w lokalnej kulturze i stosowane od wieków stają się częścią globalnego dyskursu o kobiecym zdrowiu. Jednym z takich naturalnych ziół jest dong quai, gatunek nazywany "kobiecym żeń-szeniem" znany ze swojej pomocnej roli w zadbaniu o zdrowie kobiet. Czym jest dong quai...

Sekrety owoców dzikiej róży - kiedy zbierać oraz jak suszyć?

Dzika róża to roślina, która od wieków fascynuje swoją prostotą i jednocześnie wielowymiarowym zastosowaniem. Nie tylko pięknie wygląda, ale również oferuje bogactwo wartości odżywczych i zdrowotnych, które mogą wzbogacić naszą dietę i pielęgnację ciała. W tym artykule przyjrzymy się, kiedy i jak zbierać owoce dzikiej róży, co z nimi robić, jak je suszyć, oraz jakie mają właściwości.

Piołun (Artemisia absinthium) - na co działa oraz jakie posiada właściwości?

Bylica piołun uznawana jest za roślinę leczniczą o gorzkim smaku. Ziele to znane jest z ogromu zalet i właściwości leczniczych stosowanych od wieków w medycynie tradycyjnej. Używane w ramach profilaktyki różnorodnych dolegliwości, pobudza i wspomaga układ trawienny i krwionośny, dbając o nasze zdrowie. Co warto wiedzieć o piołunie, a także, w jaki sposób można skorzystać z jego niecodziennych właściwości?

Sekrety tropikalnej bulwy - do czego służy dziki pochrzyn?

Dziki pochrzyn, znany również jako wild yam, to tropikalna roślina pnąca o liściach w kształcie serca. W Afryce i Ameryce Południowej pochrzyn jest codziennym składnikiem diety milionów ludzi, ponieważ bulwy zawierają oprócz drugorzędnych substancji roślinnych, witamin i minerałów dużo skrobi. Dziki pochrzyn znany jest ze swoich odmładzających właściwości, a także skutecznego regulowania poziomu hormonów w organizmie. Zatem, co...

Kiedy warto suplementować czosnek?

Wyselekcjonowane i odpowiednio dobrane suplementy diety mogą mieć spory wpływ na kwestie zdrowotne. Wiele osób kojarzy suplementację dodatkowych składników jako zażywanie witamin czy odżywek białkowych. Jednak warto zdecydować się również na inne substancje, które mogą mieć pozytywny wpływ na organizm i kondycję zdrowotną. Jedną z nich jest czosnek bezwonny, którego regularne przyjmowanie wiąże się z szeregiem korzyści.  

Czarny orzech, cenne drzewo z Ameryki

Czarny orzech od bardzo dawna wykorzystywany jest w medycynie ludowej jako środek o działaniu przeciwzapalnym, neuroprotekcyjnym i antyoksydacyjnym. Współcześnie został mocno rozpropagowany przez dr Clark, kanadyjską zwolenniczkę medycyny niekonwencjonalnej, która uważała, że jest on niezwykle skuteczny w walce z pasożytami i ma zastosowanie w terapiach nowotworowych. W tym wpisie przyjrzymy się czarnemu orzechowi i jego działaniu na...

Jeden produkt na wiele problemów - słonecznik bulwiasty i jego fenomen

Słonecznik bulwiasty z pewnością znany jest miłośnikom ogrodnictwa i...lekarzom. Choć w Polsce kojarzy się głównie jako roślina ozdobna o efektownych kwiatach, ma szerokie zastosowanie farmaceutyczne i użytkowe. Duża wartość odżywcza i wyjątkowe właściwości sprawiają, że słonecznik bulwiasty powinien być stałym komponentem diety. Eksperci przekonują, że wzrost zainteresowania tą cenną rośliną to tylko kwestia czasu. W czym tkwi...

Loading...