Kiedy warto suplementować czosnek?

Wyselekcjonowane i odpowiednio dobrane suplementy diety mogą mieć spory wpływ na kwestie zdrowotne. Wiele osób kojarzy suplementację dodatkowych składników jako zażywanie witamin czy odżywek białkowych. Jednak warto zdecydować się również na inne substancje, które mogą mieć pozytywny wpływ na organizm i kondycję zdrowotną. Jedną z nich jest czosnek bezwonny, którego regularne przyjmowanie wiąże się z szeregiem korzyści.  

Czosnek - właściwości prozdrowotne znane od dekad 

Czosnek, pomimo ostrego zapachu, który nie wszystkim odpowiada, zawiera wiele prozdrowotnych składników. Jego częsta suplementacja pozwala na uzupełnienie ważnych elementów, które wspierają nasz układ immunologiczny. Natomiast jego dobroczynne właściwości zostały odkryte i zbadane już niemal 200 lat temu. Dowiedziono wówczas, że charakterystyczny zapach wynika z obecności związków siarki. 

Czosnek jako suplement diety broni ludzki organizm immunologiczny zarówno przed bakteriami, jak i grzybami. Z tej przyczyny wśród farmaceutów bywa nazywany naturalnym antybiotykiem. Co więcej, wskazuje się, że ma czynny udział w wydalaniu steroidów (zarówno kwaśnych, jak i neutralnych), co przekłada się na właściwe utrzymywanie poziomu cholesterolu. Reguluje także pracę serca poprzez utrzymywanie zalecanego poziomu homocysteiny. 

Czosnek - zastosowanie nie tylko w kuchni!

Według literatury naukowej, łącznie czosnek zawiera ponad 2 tys. składników czynnych. Jednakże to nie tylko organiczne związki siarki, które odpowiadają za charakterystyczny aromat, ale allicyna, ajoen, sulfidy allilowe, sulfidy propylowe. Silne związki, które uwalnia się podczas rozgniatania czosnku, mają działanie antybakteryjne. Czosnek bezwonny, który jest pozbawiony charakterystycznego zapachu, rekomendowany jest w codziennej suplementacji. 

Jeśli chodzi o witaminy, czosnek zawiera wit. C, B1, B2, PP, A, a więc składniki niezbędne w podstawowych procesach fizjologicznych. Warto wspomnieć o związkach mineralnych, do których zaliczają się:

  • wapń
  • żelazo
  • miedź
  • magnez
  • nikiel
  • kobalt
  • chrom
  • selen

Czosnek przede wszystkim na przeziębienie i odporność!

Suplementy diety, których podstawę stanowi czosnek bezwonny, wpływają na układ immunologiczny, znacząco go wspierając. Dzięki temu minimalizuje on ryzyko zachorowania na choroby jesienią oraz zimą. Bezwonny czosnek ceniony jest również ze względu na właściwości antybiotyczne wspierające niszczenie drobnoustrojów i mikroorganizmów. Czosnek bezwonny zawiera m.in. selen, mangan czy wit. C oraz B6. Dzięki temu nie tylko wspiera układ immunologiczny, ale także zwiększa absorpcję składników odżywczych z przyjmowanego jedzenia. 

Czosnek a dna moczanowa

Czosnek nie jest szkodliwy dla osób chorujących na dnę moczanową, gdyż nie podnosi stężenia moczanu sodu. Tak naprawdę właściwości czosnku sprawiają, że jest on wręcz zaleczany przy tym schorzeniu. Jego spożycie nie dostarcza wielu puryn, których należy unikać przy występowaniu podagry. Co istotne, nie wpływa również na zwiększenie stężenia kwasu moczowego. Z racji, że to składnik diety przeciwzapalnej, może redukować zapalenia w obrębie stawów. 

Niektóre osoby wręcz winią czosnek za ataki dny moczanowej. Jednak często to nie przyprawa jest problemem, lecz składniki potrawy. Przyprawiając danie mięsne lub tłustą pizzę czosnkiem lub sosem na jego bazie wystąpią niedogodności związane właśnie z podstawowymi elementami dania, a nie z czosnkiem. Pamiętajmy o tym, szczególnie podczas przygotowywania posiłków. 

Czosnek a choroby tarczycy 

Jak wskazują naukowcy, czosnek bezwonny zawiera sporą ilość jodu. Dzięki temu wspiera leczenie nadczynności tarczycy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zawiera m.in. selen, który pobudza pracę gruczołu. Co więcej, czosnek ma niebagatelny wpływ na regulację działania wątroby, a to ona pozwala na zachowanie w równowadze gospodarki hormonalnej. Regularna suplementacja czosnku pozwoli uniknąć lub zminimalizować problemy powiązane z tarczycą. 

Kiedy i jak suplementować czosnek?

Suplement diety rekomendowany jest jako środek pomocniczy stosowany przy utrzymaniu prawidłowej pracy układu immunologicznego, zachowania odpowiedniej funkcji serca oraz naczyń krwionośnych, a także poziomu cholesterolu. 

Czosnek bezwonny ma postać kapsułek. Przed rozpoczęciem przyjmowania należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania. Producent podaje zalecane dawki, które powinny być przyjmowane przez dane osoby. Nie można przekraczać zalecanej ilości, ponieważ nie wpłynie to na jego skuteczność, lecz wywoła reakcję niepożądaną i zaszkodzi zdrowiu. Przeważnie producenci rekomendują przyjmowanie 1-2 kapsułek dziennie w trakcie posiłku. Każdą kapsułkę należy popić obficie wodą. 

Suplementacja czosnku - przeciwwskazania

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, czosnek nie jest zalecany osobom, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, ze względu na działanie antyagregacyjne. Z uwagi na obecność allicyny i ajoenu, których działanie jest zbliżone do działania leków przeciwzakrzepowych. Mowa o zdolności do hamowania płytek krwi. Ponadto nie rekomenduje się go kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Czosnku bezwonnego nie powinno się również przyjmować, gdy występuje uczulenie na dany składnik (w tym związki siarkowe). Również występowanie niektórych chorób wyklucza możliwość przyjmowania preparatu. Warto zatem przed podjęciem decyzji o regularnej suplementacji skorzystać z porad lekarza. 

Czarny czosnek - skuteczny przy cukrzycy 

Czarny czosnek obniża poziom trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi. Dzięki temu ma korzystne działanie w przypadku osób zmagających się z miażdżycą i pozostałymi schorzeniami powiązanymi z układem krwionośnym. 

Jak wskazują naukowcy, niepożądane działanie czosnku u ludzi jest rzadkie. Jego stosowanie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Po dodaniu go do codziennej diety czosnek bezwonny wspiera pracę układu trawiennego. Dzięki zawartym substancjom pobudza błonę śluzową żołądka, stymulując produkcję soków żołądkowych niezbędnych podczas trawienia. Wspomaga także wątrobę w usuwaniu toksyn. Warto również alternatywnie lub uzupełniająco stosować olej czosnkowy jako uzupełnienie potraw. Olej z czosnku można również przyjmować samodzielnie. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...