Sekrety tropikalnej bulwy - do czego służy dziki pochrzyn?

Dziki pochrzyn, znany również jako wild yam, to tropikalna roślina pnąca o liściach w kształcie serca. W Afryce i Ameryce Południowej pochrzyn jest codziennym składnikiem diety milionów ludzi, ponieważ bulwy zawierają oprócz drugorzędnych substancji roślinnych, witamin i minerałów dużo skrobi. Dziki pochrzyn znany jest ze swoich odmładzających właściwości, a także skutecznego regulowania poziomu hormonów w organizmie. Zatem, co skrywa w sobie niepozorny na pierwszy rzut oka dziki pochrzyn?

Dziki pochrzyn – czym dokładniej jest?

Dziki pochrzyn pierwotnie pochodzi z terenów Ameryki Południowej i Afryki. Dziś jest uprawiany niemal wszędzie w regionie subtropikalnym naszej planety. Powodem tego są pożywne bulwy rośliny, które ze względu na swój słodki smak przypominają popularne w Polsce bataty. Korzenie pochrzynu dorastają do dwóch metrów i bogate są w skrobię, błonnik, potas i witaminy.

Obecnie Wild Yam zdobywa popularność na całym świecie jako przydatna na wiele dolegliwości roślina lecznicza. W ziołolecznictwie najczęściej stosowane są korzenie dziko rosnącego pochrzynu.

Dziki Pochrzyn – na co jest przydatny?

Aktualne dowody naukowe sugerują, że spożywanie dzikiego pochrzynu lub produktów opartych na bazie składników aktywnych rośliny pomaga w następujących przypadłościach:

  • Regulacja poziomu cukru – wild yam jest w stanie regulować poziom cukru we krwi dzięki substancji zwanej dioskoretyną. Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że spożywanie proszku z dzikiego pochrzynu podczas posiłku przyczyniło się do lepszej kontroli stężenia glukozy i insuliny w organizmie;
  • Zmniejsza namnażanie komórek nowotworowych – dioscyna, substancja znana ze swojego antyproliferacyjnego działania zmniejsza ryzyko powstawania i rozrostu nowotworów;
  • Poprawia poziom cholesterolu – diosgenina występująca w dzikim pochrzynie pomaga podnieść poziom HDL („dobrego” cholesterolu) i obniżyć poziom LDL („złego” cholesterolu);
  • Działa przeciwstarzeniowo – disogenina występująca w ekstraktach z dzikiego pochrzynu może mieć działanie odmładzające skórę, redukując hiperpigmentację (ciemne plamy na skórze) i przedwczesne starzenie się skóry;
  • Redukuje skurcze mięśni – pochrzyn jest w stanie złagodzić bóle związane z miesiączką lub skurczami mięśni;
  • Wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów – właściwości przeciwzapalne pochrzynu sprawiają, że jest to potencjalne lekarstwo na wiele schorzeń mających podłoże zapalne;
  • Wpływa na bezpłodność – autorzy niektórych badań naukowych sugerują, iż regularne spożywanie rośliny może poprawić płodność u kobiet dzięki zawartości fitoestrogenów;
  • Ma działanie antykoncepcyjne – w celu antykoncepcji należy codziennie przyjmować do 3000 mg substancji czynnej z dzikiego pochrzynu, najlepiej w postaci kapsułek. Chociaż naturalna koncepcja jest skuteczna, wiąże się z większym ryzykiem niż przyjmowanie klinicznych tabletek antykoncepcyjnych;
  • Wpływa na hormony tarczycy – korzeń dzikiego pochrzynu ma również wpływ na tarczycę ze względu na działanie hormonalne. W niektórych przypadkach stwierdzono pozytywne efekty w niedoczynności tarczycy, a nawet chorobie Hashimoto.

Wild Yam – właściwości i działanie rośliny

Wśród składników odżywczych zawartych w dzikim pochrzynie można wymienić następujące substancje:

  • Witamina B1 (tiamina)
  • Witamina B6 (pirydoksyna)
  • Witamina C
  • Węglowodany (zwłaszcza skrobie)
  • Miedź
  • Mangan
  • Białka
  • Żywiczny alkaloid dioscorea
  • Saponiny (diosgenina, dioscyna)
  • Fosfor
  • Potas

Badania przeprowadzone na przełomie ostatnich dwóch dekad wskazały również, iż bulwy i korzenie pochrzynu zawierają substancję chemiczną zwaną diosgeniną, która wydaje się mieć wpływ na produkcje różnych ludzkich hormonów, w tym estrogenu i dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Oprócz tych ustaleń wiadomo także, że dziki pochrzyn jest tzw. fitoestrogenem, czyli zawiera związki pochodzenia roślinnego działające podobnie na organizm jak naturalnie występujący estrogen.

Dziki pochrzyn – odpowiednie dawkowanie

Dawkowanie dzikiego pochrzynu różni się od przeznaczenia, w ramach którego stosujemy ekstrakty lub preparaty na bazie korzeni rośliny. Preparaty na bazie wild yam, dostępne są w postaci płynnego ekstraktu, suszu, proszku, czy też w postaci tabletek i kapsułek. Płynny ekstrakt zwykle rozcieńcza się do picia w postaci herbaty lub naparu, a także nalewki.

Odpowiednie dawkowanie w większości przypadków prezentuje się następująco:

  • Kapsułki z dzikiego pochrzynu – stosowane od 2 do 4 razy dziennie;
  • Płynny ekstrakt z dzikiego pochrzynu – ½ łyżeczki od 3 do 5 razy dziennie.

Obecne badania naukowe nie ustaliły prawidłowej, dziennej dawki pochrzynu. Wiadomo jednak, iż niektóre źródła zalecają dawkowanie do 1000-1600 mg dziennie. W ramach antykoncepcji hormonalnej zalecana dawka wynosi z kolei 3000 mg dziennie przez osiem do dziewięciu tygodni.

Jeśli więc decydujemy się na suplementację preparatów na bazie dzikiego pochrzynu, odpowiednim posunięciem będzie zaczerpnięcie wiedzy w trakcie konsultacji lekarskiej, a także dokładne przeczytanie ulotki lub opakowania oferowanych przez producentów preparatów na bazie wild yam.

Skutki uboczne dzikiego pochrzynu – czy są groźne?

Spożycie dzikiego pochrzynu ma niewiele potwierdzonych naukowo skutków ubocznych. Niektórzy użytkownicy reagują na zbyt wysokie dawki podrażnieniem skóry lub nawet trądzikiem. Są to jednak niezwykle rzadkie zjawiska.

Zwykle jednak korzeń pochrzynu ma pozytywny wpływ na cerę, rzeczywiście, może pomóc złagodzić, chociażby trądzik hormonalny.

W żadnym wypadku nie należy przyjmować dzikiego pochrzynu w następujących przypadkach:

  • W czasie ciąży (z wyjątkiem od 2 do 3 dni przed porodem);
  • Nowotwory na podłożu hormonalnym (rak prostaty, rak jajnika, rak macicy, rak piersi itp.);
  • Niedobór białka S;
  • Stwierdzone choroby wątroby;
  • Hemofilia (choroba krwotoczna).

Dziki pochrzyn a progesteron – jak wpływa na hormony płciowe?

Wyekstrahowana z korzenia pochrzynu diosgenina przypomina swoim działaniem, znajdujący się w naszych ciałach progesteron. Jest to niemała zaleta dla osób stosujących konwencjonalną terapię hormonalną, gdyż naturalne fitoestrogeny w przeciwieństwie do innych form terapii hormonalnej nie działają rakotwórczo.

Co więcej, wpływając na syntezę progesteronu stymuluje również produkcję DHEA, testosteronu i estrogenu w nadnerczach. Jeśli w organizmie brakuje progesteronu, nadnercza nie wytwarzają wystarczającej ilości ww. hormonów.

Tak więc spożywanie bulw rośliny lub ekstraktów na jej bazie przeciwdziała objawom niedoboru progesteronu. Mowa o takich objawach, jak zmęczenie, wyczerpanie i zwiększony ból menstruacyjny.

Dziki pochrzyn a menopauza – co należy wiedzieć?

Bez wątpienia złagodzenie objawów menopauzy jest najbardziej znanym zastosowaniem leczniczym dzikiego pochrzynu. W wielu regionach świata jest popularną alternatywą dla estrogenowej terapii zastępczej w leczeniu objawów menopauzy, do których należą uderzenia gorąca, suchość w okolicach pochwy, nocne poty i wahania nastroju.

Z badań klinicznych i zdania samych użytkowniczek dzikiego pochrzynu jasno wynika, iż w trakcie zaburzenia miesiączkowania, ekstrakty na bazie rośliny są w stanie przywrócić normalny cykl miesiączkowy. Co więcej, spożywanie pochrzynu w trakcie menopauzy zdaje się korelować ze zwiększonym libido. Przyjmowanie wild yam w menopauzie normuje, a nawet zwiększa libido, którego poziomy w tym okresie są zazwyczaj zaniżone.

Źródła

Komentarze (1)

    • Natalia
    • 2023-09-06 21:06:22
    Czy można stosować dziki pochrzyn w okresie perimenopauzy?

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...