Piołun (Artemisia absinthium) - na co działa oraz jakie posiada właściwości?

Bylica piołun uznawana jest za roślinę leczniczą o gorzkim smaku. Ziele to znane jest z ogromu zalet i właściwości leczniczych stosowanych od wieków w medycynie tradycyjnej. Używane w ramach profilaktyki różnorodnych dolegliwości, pobudza i wspomaga układ trawienny i krwionośny, dbając o nasze zdrowie. Co warto wiedzieć o piołunie, a także, w jaki sposób można skorzystać z jego niecodziennych właściwości?

Ziele piołunu – czym dokładniej jest?

Piołun (Artemisia absinthium L.) jest rośliną należącą do rodziny astrowatych, niezwykle cenioną ze względu na swój charakterystyczny aromat, gorzki smak i właściwości zdrowotne. Pierwotny obszar pochodzenia piołunu znajdował się prawdopodobnie w rejonach dzikiej Syberii.

Stosowanie piołunu znane jest ludzkości od setek lat, sięgając swoimi początkami do czasów starożytnej Grecji i Egiptu. To właśnie wtedy po raz pierwszy piołun zaczął być stosowany jako skuteczny środek na problemy trawienne. Swoją popularność zyskał także ze względu na działanie pobudzające apetyt.

Wraz z ludzką aktywnością na tych terenach, ziele piołunu, samoistnie, a także za sprawą człowieka rozpowszechniło się na rejony południowej, wschodniej i centralnej Europy. Obecnie piołun jest często spotykaną rośliną w Ameryce Północnej, Afryce Północnej, Azji i Europie, w tym także i Polsce, gdzie porasta dzikie łąki, zwykle znajdujące się na żyznych równinach. Można go również odnaleźć na poboczach dróg, skalistych zboczach i nieużytkach, gdzie dorasta do jednego metra wysokości.

Nowe pędy piołunu wyrastają z okazałej sieci korzeni, która rozkłada się poziomo w ziemi. Krzew jest łatwo rozpoznawalny na polskich łąkach i polach, charakteryzując się srebrzysto-zielonymi liśćmi z cienkimi włoskami. Roślina wytwarza małe, żółte kwiaty, które pojawiają się od końca lipca do końca września i są zgrupowane w długie, rozgałęzione wiechy. Gorzkie substancje i olejki eteryczne zawarte w piołunie są szczególnie cenne, ponieważ znane są ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie.

Piołun jednoroczny – co warto wiedzieć o rzadkim gatunku bylicy?

Na osobną uwagę zasługuje rzadko spotykany gatunek bylicy, Artemisia annua, znany również jako piołun jednoroczny lub bylica roczna. W przeciwieństwie do Artemisia absinthium środowiskiem naturalnym piołunu jednorocznego jest Europa Wschodnia i Azja Zachodnia. Roślina stosowana jest od wieków w medycynie ludowej, medycynie naturalnej i medycynie chińskiej jako skuteczny środek prozdrowotny.

Piołun jednoroczny wykorzystywany jest również ze względu na swoją unikatową substancję czynną, artemizynę, która cechuje się bogactwem właściwości przeciwnowotworowych, antybakteryjnych, przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.

Uważa się, iż składniki aktywne zawarte w piołunie jednorocznym charakteryzują się wysoką skutecznością w zwalczaniu pasożytów takich jak Zarodziec sierpowaty, pierwotniaków znanych z wywoływania malarii. Ziela piołunu spożywane są zazwyczaj w postaci suszonych liści lub ekstraktu z całej rośliny. Stosowane regularnie przejawia widoczne właściwości przeciwmalaryczne i przeciwpasożytnicze, służąc jako skuteczny środek zaradczy, chociażby przeciwko toksoplazmozie.

Bylica Piołun – jakie właściwości lecznicze posiada?

Co takiego ma bylica piołun, że jest rośliną cieszącą się ogromnym zainteresowaniem od setek lat? Ziele piołunu zawiera duże stężenie różnorodnych substancji gorzkich, odpowiadających za unikatowy smak rośliny, a także takie związki, jak m.in.:

  • Tujon
  • Karotenoidy
  • Flawonoidy
  • Ligniny
  • Garbniki
  • Witaminy

Związkom tym przypisuje się znaczną część efektów spożywanego piołunu, wśród których możemy wymienić m.in. właściwości zdrowotne:

  • Wiatropędne
  • Wykrztuśne
  • Przeciwzapalne
  • Moczopędne
  • Przeciwutleniające
  • Przeciwskurczowe
  • Poprawiające trawienie
  • Przeciwbakteryjne
  • Przeciwpasożytnicze
  • Stymulujące
  • Antydepresyjne

Bylica piołun – do czego służy?

Dzięki olejkom eterycznym i substancjom gorzkim piołun stosowany jest przede wszystkim w celu poprawy funkcjonowania układu trawiennego. Aktywne składniki Artemisia absinthium są od dawna znane w naturopatii i medycynie empirycznej ze względu na działanie stymulujące gruczoły żołądka, jelit i ślinianek, a także pobudzające wątrobę i trzustkę.

Co więcej, składniki aktywne piołunu pomagają także wątrobie i żołądkowi w usuwaniu nadmiaru substancji toksycznych powstałych w wyniku spowolnionego metabolizmu. Jeśli mamy skłonność do powstawania kamieni żółciowych, czy chronicznej kolki, regularne spożywanie herbat i nalewek z piołunu może zapobiec powyższym dolegliwościom. Bylica piołun przysłuży się również osobom pragnącym oczyścić krew, czy pobudzić krążenie.

Piołun właściwości lecznicze – czy przynoszą korzyści dla zdrowia?

Bylica piołun cechuje się wieloma właściwościami o charakterze leczniczym, czy też profilaktycznym. Jakie korzyści może przynieść naszemu organizmowi stosowanie piołunu? Najczęstsze zastosowania piołunu, ze względu na korzyści, jakie zapewnia, to m.in. leczenie następujących dolegliwości:

  • Problemy z trawieniem i rozstrojem żołądka – napar z piołunu może być niezwykle pomocny w przeciwdziałaniu wszelkiego rodzaju powikłaniom ze strony układu trawiennego i jelitowego. Jest ciekawym środkiem w leczeniu takich dolegliwości jak gazy, zgaga, kłucie w żołądku, nadkwasota i chroniczne wzdęcia;
  • Problemy z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym – bylica piołun i jej działanie żółciopędne pomagają w wydzielaniu soków żółciowych, korzystnie wpływając na zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego. Normalizują ich prawidłowe funkcjonowanie i redukują ciążący na ciele dyskomfort;
  • Poprawa przykrego oddechu – nieświeży oddech, spowodowany jest zazwyczaj nadmierną obecnością bakterii w okolicy ust, a także poważnymi problemami żołądkowymi. Dzięki połączeniu swoich unikatowych właściwości piołun jest skutecznym sposobem na walkę z nieświeżym oddechem o podłożu bakteryjnym;
  • Bóle miesiączkowe – tradycyjne zastosowanie piołunu powiązane było z jego działaniem na redukcję bólu układu macicznego i dyskomfortu, jaki doświadcza wiele kobiet w okresie menstruacyjnym. Oprócz tego, że jest środkiem przeciwbólowym, stabilizuje poziom hormonów w organizmie.

Piołun na pasożyty – czy jest skuteczny?

Oprócz powyższych korzyści dla zdrowia piołun znany jest również ze swojego działania przeciwpasożytniczego. Bylica piołun bywa traktowana jako środek odkażający, bowiem dzięki swoim właściwości antybakteryjnym sprawdza się doskonale w eliminowaniu pasożytów z przewodu pokarmowego i jelit.

Co więcej, odstraszające i zwalczające pasożyty właściwości piołunu przydają się również w momencie, gdy potrzebujemy skutecznego środka przeciwdziałającego nadmiernej aktywności pasożytów zewnętrznych, takich jak wszy, pchły, czy kleszcze, a nawet komary.

Piołun do picia – jak pić napar z bylicy?

Piołun dostępny jest w różnorodnych postaciach, takich jak nalewki, herbaty, czy napary. Najpopularniejszymi z nich są ciepłe herbaty z piołunu, które można przygotować w każdym domu. Najczęściej stosowaną recepturą na sporządzenie piołunu do picia jest:

  • Napar – przygotować litr wrzącej wody, następnie zalać wrzątkiem od 3 do 7 gramów suszonych liści rośliny. Po ok. 10 minutach odcedzić i tak gotowe herbaty stosować przed lub po każdym posiłku w ilości dwóch filiżanek dziennie. Należy pamiętać, że nie zaleca się dodatkowego słodzenia naparu.

Piołunówka – popularna nalewka na bazie piołunu

Piołunówka (nalewka piołunowa), będąca jedną z ciekawszych form spożywania piołunu, jest dalekim krewnym, cenionego przez francuskich artystów i bohemę likieru absyntowego, a także niemieckiego wermutu. Piołunówka, będąca połączeniem górnej części rośliny, zmieszanej z wysokoprocentowym alkoholem (np. wódką), może być przygotowana w domu lub zakupiona w specjalistycznym sklepie ze zdrową żywnością.

Piołunówka stosowana jest od wieków jako skuteczne remedium na problemy trawienne, w szczególności bóle brzucha, wzdęcia i zgagę. Piołunówka pomaga również rozluźnić żołądek, ponieważ zawarte w niej substancje gorzkie w połączeniu z alkoholem rozluźniają jelita. Ponadto spożywana w umiarkowanych ilościach pobudza apetyt.

Bylica Piołun – czy jest niebezpieczna?

Piołunu nie należy spożywać w dużych dawkach, ponieważ może powodować działania niepożądane (skutki uboczne). Piołun zawiera tujon, a zawarty w jakiejkolwiek roślinie tujon już w niewielkich ilościach działa euforycznie. Przedawkowanie piołunu może spowodować przykre dla organizmu zatrucie, charakteryzujące się:

  • Bólami głowy (zawroty głowy)
  • Drgawkami
  • Nudnościami

Z powyższego względu stosowanie naparów i nalewek z piołunu nie jest zalecane podczas ciąży i karmienia piersią, powinny z niego zrezygnować także osoby, które mają napady padaczkowe; dzieci, a także osób mających predyspozycje do nadużywania alkoholu.

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...