Apigenina - co to jest, działanie, zastosowanie

Anaboliki znane są szczególnie sportowcom, jednak stopniowo wzrasta zainteresowanie nimi w środowisku naukowym. Trwają poszukiwania naturalnych anabolików, które nie będą szkodliwe dla zdrowia, ale też pozwolą na osiągnięcie lepszych wyników przez sportowców. Dla osób starszych to zainteresowanie naturalnymi anabolikami to również dobra wiadomość. To one zapobiegają utracie tkanki mięśniowej, co negatywnie odbija się na zdrowiu. Tymczasem naturalny anabolik bardzo łatwo włączyć do codziennej diety. Apigenina, bo o niej mowa, występuje m.in. w selerze, grejpfrutach, rumianki i czerwonej papryce.

Apigenina - co to jest

Czym jest apigenina? Naturalnym anabolikiem - nasuwa się pierwsza odpowiedź. Apigenina jest bowiem flawonoidem o działaniu podobnym do kwercetyny, kemferolu i hesperyny. To zarazem jeden z fitozwiązków, którym przypisuje się działanie antynowotworowe. Wykazuje również interakcje z receptorami i transporterami w centralnym układzie nerwowym.

Apigenina nazywana jest strażnikiem genomu, ponieważ to jedna z najważniejszych molekuł zabezpieczających integralność komórki. W zdrowym organizmie znajduje się między cytoplazmą a jądrem komórkowym w każdej komórce, jednak jeśli dochodzi do zaburzeń, cząsteczki przenoszą się do jadra komórkowego. To tam apigenina uruchamia geny odpowiedzialne za naprawę uszkodzeń DNA lub, jeśli uszkodzeń nie da się naprawić, prowadzi do śmierci uszkodzonej komórki, by mogła zastąpić ją zdrowa, prawidłowo funkcjonująca.

Na tym nie kończą się właściwości flawonoidu, który z łatwością można włączyć do codziennej diety.

Apigenina - właściwości i działanie

Apigenina może okazać się złotym środkiem dla sportowców uprawiających różne dyscypliny sportowe lub osób preferujących aktywny tryb życia. Przeprowadzone badania jednoznacznie udowodniły wzrost wytrzymałości mięśniowej u osób przyjmujących regularnie apigeninę, przy czym nie musiały być to duże dawki. Co ciekawe, przyjmowanie tego związku nie wpłynęło na ogólną masę ciała, czy też masę tłuszczową lub masę wątroby i serca. Jednak apigenina doprowadziła do zwiększenia masy mięśnia czworogłowego. Z pewnością też poprawiła wytrzymałość mięśni, doprowadzając do osiągania lepszych wyników i zwiększając wytrzymałość, a tym samym wydłużając czas ćwiczeń. Dla sportowców znaczenie może mieć także hamowanie aromatyzacji androgenów do estrogenów. Wprawdzie apigenina oddziałuje jedynie w niewielkim stopniu na ten proces, jednak efektem jej działania może być poprawa jakości sylwetki.

Apigenina nie tylko dla sportowców może być złotym środkiem. Osoby starsze również mogą docenić ją jako środek antykataboliczny. Związek ten chroni tkankę mięśniową przed rozpadem, który jest niejako konsekwencją procesów starzenia się zachodzących w organizmie. Dzięki temu sprawność organizmu zostaje zachowana na dłużej, podobnie jak zwiększa się ogólna wytrzymałość organizmu.

Zarówno dla osób starszych, jak i sportowców, czy chorujących na choroby zwyrodnieniowe stawów istotną informacja będzie wpływ apigeniny na chrząstkę. Związek ten aktywuje kanał jonowy, ktory odpowiada za pobudzenie wzrostu nowej chrząstki w stawach. Innymi słowy, apigenina jest swoistym katalizatorem przyspieszającym regenerację tkanki chrząstnej. Dzięki temu może być cennym wsparciem w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, a nawet może stanowić cenne wsparcie w osteoporozie, częściowo hamując postępowanie tej choroby w organizmie.

Nie tylko działanie anykataboliczne jest warte uwagi. Apigenina może być bardzo dobrym suplementem dla osób starszych również dzięki innej swej właściwości, mianowicie związek ten wspomaga powstawanie neuronów. Oddziałuje znacząco na układ nerwowy i prowadzi do zwiększonej produkcji nowych neuronów w organizmie. Tym samym jest nadzieją na skuteczne terapie chorób neurodegeneracyjnych, m.in. Alzheimera i Parkinsona. Apigenina stymuluje także neurogenezę, a jej wpływ na produkcję nowych neuronów skutkuje poprawą zdolności umysłowych, w tym pamięci i koncentracji. Dodatkowo apigenina działa uspokajająco i wyciszająco.

Stosunkowo nowe badania dotyczą przeciwnowotworowego działania apigeniny. Dzięki działaniu na poziomie komórkowym i doprowadzaniu do śmierci komórek uszkodzonych czy wadliwych, związek ten może hamować namnażanie się komórek nowotworowych. Na podobnej zasadzie funkcjonuje przeciwzapalne działanie związku.

Apigenina - gdzie występuje

Apigenina to związek, który występuje w roślinach w wielu przypadkach bardzo łatwo dostępnych na terenie Polski. Rdestowiec japoński, rumianek pospolity, przetacznik, pietruszka, kocanka, sosna lamberta, ciemiężyca - to największe źródła apigeniny. Szczególnie warto sięgać po ekstrakty z rumianki i tymianku, które są najlepszym źródłem związku. Oprócz tego apigenina występuje również w grejpfrutach, cebuli, orzechach, czerwonej papryce, selerze, estragonie, kolendrze, lukrecji, mięcie, bazylii i oregano. Apigeninę można także spotkać w owocach (jabłkach, winogronach i wiśniach) oraz napojach takich jak wino czy herbata. Natomiast z uwagi na niewielkie ilości wskazanych produktów w codziennej diecie, warto sięgnąć po zewnętrzną suplementację w celu poprawy stanu zdrowia i ogólnej wytrzymałości organizmu.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych