Bioflawonoidy cytrusowe - czym są, dawkowanie, właściwości

Cytrusy są zdrowe. Z tym stwierdzeniem nikt nie polemizuje, jednak mało kto wie dlaczego zaleca się włączenie świeżych, nieprzetworzonych cytrusów do diety. Zazwyczaj mówi się o dużej zawartości witaminy C i jej wpływie na wzmocnienie odporności, ale rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej, a witamina C to tylko jedna z nielicznych korzyści, z jakimi wiąże się zjadanie cytrusów.

Bioflawonoidy cytrusowe - czym są?

Bioflawonoidy to, najogólniej mówiąc, naturalnie występujące substancje, które odpowiadają za zabarwienie roślin ze szczególnym uwzględnieniem owoców. Innymi słowy, to bioflawonoidy odpowiadają za wyraziste kolory cytrusów takich jak pomarańcze, cytryny i wiele innych. Grupa tych substancji jest niezwykle liczna - w chwili obecnej odkryto ponad 4000 związków chemicznych, które do niej należą. Początkowo naukowcy uważali, że odkryli kolejną witaminę, dlatego nazwali bioflawonoidy witaminą P, jednak z czasem zyskały własną nazwę i klasyfikację.

Rodzaje bioflawonoidów

Bioflawonoidy są bardzo zróżnicowaną grupą. Wewnątrz niej podjęto się klasyfikacji opierającej się na ich budowie chemicznej. Cechą wspólną wszystkich bioflawonoidów jest z kolei szkielet węglowy o strukturze C6-C3-C6. To on ulega dodatkowym modyfikacjom, które są podstawą podziału bioflawonoidow na grupy. W zależności od tych modyfikacji wyróżnia się następujące grupy:

  • flawony, a w ich ramach kwertecyna występująca m.in. w cebuli, jabłkach i cytrusach, a także w herbacie i czerwonym winie; rutyna obecna w skórkach jabłek, herbacie oraz gryce;
  • flawanony, a wśród nich obecne w cytrusach hesperyna i naringenina;
  • katechniny obecne np. w winie i herbacie;
  • antocyjanidyny, np. cyjanidyna, delfinidyna i peonidyna występujące np. w jagodach.

Bioflawonoidy - właściwości i działanie

Bioflawonoidy to związki o wielu użytecznych właściwościach. Nie tylko pomagają w utrzymaniu sprawności i zachowaniu dobrego zdrowia, ale też mają ogromne znaczenie w zapobieganiu wielu chorobom oraz we wspomaganiu ich leczenia. Do najbardziej powszechnych należą bez wątpienia popularne infekcje takie jak przeziębienia czy grypy, ale należy wymienić również choroby przewlekłe i cywilizacyjne związane z układem sercowo-naczyniowym (miażdżyca, choroby serca) oraz nowotwory.

Za jedną z najbardziej istotnych właściwości bioflawooidow uważa się ich działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwutleniające. Są one w stanie chronić organizm człowieka przed szkodliwym działaniem tzw. wolnych rodników powstających w organizmie w procesach utleniania. Właściwości te sprawiają, że związki te działają przeciwnowotworowo, zmniejszają stany zapalne, a także działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Dzięki temu są szczególnie istotne w profilaktyce i leczeniu chorób, których rozwój potęguje stres oksydacyjny. Należą do nich miażdżyca tętnic, cukrzyca, choroby neurodegeneracyjne (choroba Parkinsowa i Alzheimera).

Bioflawonoidy wspierają również działanie inne substancje szczególnie cenne dla organizmu człowieka, wśród których można wymienić np. witaminę C.

Bioflawonoidy - dawkowanie i przeciwwskazania

W przypadku dobrze zbilansowanej diety odraz odpowiedniej podaży cytrusów nie istnieje dodatkowa potrzeba suplementacji bioflawonoidow, o ile oczywiście owoce cytrusowe spożywane są surowe, a nie po obróbce termicznej. Istnieją jednak wskazania, gdy warto wdrożyć zewnętrzną suplementację. Należą do nich:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby mięśnia sercowego,
  • uczulenia,
  • cukrzyca,
  • miażdżyca.

Zaleca się wtedy dodatkową suplementację. Dzienna dawka powinna wtedy wynosić 1000 mg na bioflawonoidow cytrusowych na dobę. W codziennej diecie z kolei ilość bioflawonoidow cytrusowych powinna wynosić przynajmniej kilkaset mg na dobę. Jest to możliwe do osiągnięcia, o ile np. nie obieca się jabłka ze skorki i spożywa owoce w ich pierwotnej postaci.

Suplement ten jest bezpieczny dla zdrowia, trudno również go przedawkować, jednak istnieją sytuacje, w których nie zaleca się zwiększać podaży bioflawonoidow cytrusowych czy też stosowania zewnętrznej suplementacji. Takimi sytuacjami są interakcje z niektórymi lekami, np. antybiotykami z grupy streptomycyny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...