Olejek kadzidłowy - magiczne działanie na ciało i umysł

Olejek kadzidłowy – jak powstaje?

Olejek kadzidłowy występuje pod kilkoma nazwami, zwany jest również frankincense lub olibanum. Powstaje jest z żywicy drzewa Boswellia, która poddawana jest procesowi destylacji parowej. Drzewo występuje w Azji i Afryce. Olejek ma magiczny, nieco korzenny, nieco owocowy zapach, dlatego jest częstym składnikiem perfum. Jest delikatnie lepki, ma kolor jasny żółty, przechodzący w zielony W jego skład wchodzi szereg cennych składników, które odpowiadają za jego lecznicze właściwości. Jest to m.in. alkohol ketonowy, substancje żywiczne i terpeny. Olejek kadzidłowy możemy stosować w formie bezpośredniej na skórę, w formie inhalacji lub aromaterapii. Jest świetny do masażu, wchodzi również w skład kosmetyków do ciała i włosów. Unoszący się zapach ma doskonały wpływ na samopoczucie. Aby zwiększyć właściwości olejku, możemy łączyć go z innymi, m.in. olejkiem jojoba, olejkiem z awokado, z paczuli, bazylii, olejkiem ze słodkich migdałów, rozmarynu, szałwii czy cytrusów.

Olejek kadzidłowy - właściwości dla zdrowia

Właściwości olejku kadzidłowego znane są już od wieków. Również dzisiaj, w dobie ekologii i powrotu do naturalności, są cenione i wykorzystywane. Główne właściwości, jakie posiada olejek z kadzidłowca to:

  • zapobiega gromadzeniu się toksyn w organizmie,

  • usuwa szkodliwe substancje z wątroby i nerek ,

  • ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, stymulujące, przeciwbólowe i wykrztuśne,

  • stymuluje mózg do pracy,

  • obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne,
  • wspiera pracę układu trawiennego, ma działanie wiatropędne,

  • przyśpiesza gojenie się ran,

  • wspomaga pracę układu wydalniczego,

  • ma właściwości relaksacyjne,

  • łagodzi objawy stresu,

  • ma działanie przeciwdepresyjne,

  • łagodzi ból mięśni po wysiłku,
  • wzmacnia układ immunologiczny.

Olejek kadzidłowy – zastosowanie w kosmetologii

Wszyscy pragniemy mieć zdrową skórę i gęste, błyszczące włosy. Olejek eteryczny z kadzidłowca może nam w tym pomóc i zapewnić ładny wygląd. Jest doskonały do leczenia suchej, odwodnione skóry, dobrze redukuje oznaki starzenia, a także poprawia ogólną kondycję skóry. Możemy go zastosować, gdy zmagamy się z trądzikiem, a nasza cera jest pełna wyprysków i zmian ropnych. Ma działanie regenerujące i odmładzającej, może być stosowany w kosmetykach dla cery dojrzałej. Dobrze oczyszcza pory, a także łagodzi podrażnienia. Dzięki właściwościom antyseptycznym wchodzi w skład kosmetyków po depilacji. Dobrze odżywia cerę, dlatego możemy dodawać go do ulubionych kremów, maseczek, balsamów i peelingów. Działa leczniczo na rany, blizny i stany zapalne skóry. Pomaga również zadbać o włosy, wzmacnia cebulki i hamuje wypadanie. Kąpiel z dodatkiem olejku wygładza i ujędrnia skórę, a zapach ułatwia relaksacje.

Olejek kadzidłowy – zastosowanie

Olejek z kadzidłowca jest wykorzystywany do łagodzenia objawów wielu chorób. Możemy stosować go w przypadku wystąpienia m.in.:

  • Zapalenia stawów – olejek hamuje stan zapalny, który jest odpowiedzialny za rozwój choroby. Skutecznie łagodzi ból, a dzięki działaniu na układ nerwowy, pozwala lepiej znosić chorobę.

  • Przeziębienia i choroby układu oddechowego – inhalacje z olejku z kadzidłowca udrażniają drogi oddechowe, rozrzedzają zalegająca wydzielinę i skracają czas choroby.

  • Choroby dziąseł i jamy ustnej – olejek łagodzi objawy zapalenia dziąseł, usuwa podrażnienia, a także odświeża oddech.

  • Zaburzenia trawienia – stymuluje żołądek do pracy, przyśpiesza wydzielanie soków żołądkowych, a także dba o dobrą perystaltykę jelit.

  • Choroby kobiece - olejek ma wpływ na regulację poziomu hormonów, głównie estragonu. Zmniejsza ryzyko wystąpienie torbieli i guzków w macicy. Skutecznie reguluje cykl menstruacyjny.

  • Stany depresyjne, zaburzenia nastroju – olejek oddziałuje na układ nerwowy, jest pomocny w wyciszeniu, uspokojeniu oraz walce z lękiem i stresem. Działa jak antydepresant, jest bezpieczny dla organizmu.

  • Bezsenność – olejek w naturalny sposób pozwala zwalczyć bezsenność, stabilizuje emocje i pozwala się wyciszyć.

Olejek kadzidłowy – przeciwwskazania

Olejek kadzidłowy, jak każdy olejek eteryczny jest bezpieczny, ale musi być stosowany rozważnie, w odpowiednich proporcjach. Może spowodować reakcję alergiczną, dlatego przed zastosowaniem na skórę, należy wykonać test na małym fragmencie ciała. Olejek nie jest polecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, jego działanie w tym okresie nie zostało zbadane. Nie jest zalecany dla niemowląt i małych dzieci. W sporadycznych wypadkach może wywołać podrażnienia skóry, nudności i ból brzucha. Olejku nie powinny stosować osoby mających problemy z krzepnięciem, ponieważ rozrzedza krew i może wywołać dodatkowe krwawienie.

Olejek kadzidłowy możemy stosować, aby poprawiać naszą urodę i zlikwidować różnego typu dolegliwości. Jest idealny do medytacji, która jest świetnym sposobem na relaks, pozwala zapomnieć o trudnych sprawach. Warto poznać jego właściwości, rozpylić magiczny zapach i dać odpłynąć myślom. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...