Olejek szałwiowy - magiczne właściwości

Szałwię zna każdy z nas. Wykorzystywana jest w kuchni, świetnie nadaje się do przyprawiania mięs i warzyw. Herbata z szałwii nie raz ratowała nasze dziąsła, łagodziła stany zapalne gardła. Ale szałwia to nie tylko dodatek do żywności czy środek do płukania jamy ustnej. Z tej niepozornej rośliny powstaje również olejek eteryczny, który ma szereg cudownych właściwości.

Olejek szałwiowy - co to?

Olejek szałwiowy powstaje z szałwii lekarskiej. Roślina była już znana w czasach starożytnych, gdzie cenioną ją za niezwykłe właściwości. Pomagała zwalczać choroby, łagodziła kaszel, a także wzbogacała smak potraw i służyła do konserwowania żywności. Dziś występuje w całej Europie. Wytwarza się z niej olejek, który ma podobne, ale dużo silniejsze właściwości, jak sama roślina. W jego skład wchodzą cenne składniki, m.in. kamfora, linanol, limonen, karoten, liczne witaminy i minerały. Olejek ma ziołowy, pikantny aromat i może być używany na kilka sposobów. Jest idealny do aromaterapii, inhalacji, nadaje się również do kąpieli, sauny i masażu, a także jako dodatek do kosmetyków. Możemy używać go samodzielnie lub łączyć z innymi olejkami, np. jałowcowym, lawendowym, geraniowym, miętowym, rozmarynowym i cytrusowym.

Olejek szałwiowy – właściwości zdrowotne

Olejek eteryczny z szałwii ma mnóstwo właściwości, dzięki którym poprawia nasze zdrowie i samopoczucie. Ma działanie antyseptyczne, rozgrzewające, przeciwzapalne, ściągające i regenerujące. Pomaga na wiele dolegliwości, dlatego ceniony jest przez wszystkie osoby, preferujące naturalne metody leczenia. Olejek szałwiowy ma wszechstronne zastosowanie, możemy go używać m.in. do:

  • Łagodzenia infekcji układu oddechowego. Zmniejsza gorączkę, ma działanie wykrztuśne, łagodzi kaszel, rozrzedza zalegająca wydzielinę. Wykonana z olejku szałwiowego inhalacja jest pomocna w leczeniu zapalenia zatok.

  • Łagodzenia dolegliwości układu stawowo-mięśniowego. Do tego celu możemy przygotować kąpiel, która rozluźni obolałe mięśni i usunie dokuczliwy ból. 

  • Redukuje stany zapalne dziąseł, dlatego wchodzi w skład past i płukanek do zębów.

  • Ma działanie rozgrzewające. Świetnie nadaje się do użycia w czasie infekcji. Możemy połączyć kilka kropel olejku z szałwii z olejkiem podstawowym i natrzeć plecy i klatkę piersiową. Na pewno poczujemy kojące ciepło i szybko wrócimy do zdrowia.

  • Ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Masaż z olejkiem rozluźnia, pozwala się zrelaksować, a zapach wydobywający się z kominka działa uspokajające, usuwa zmęczenie i bezsenność.

  • Chroni organizm przed drobnoustrojami – pomaga zwalczać bakterie i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji, a tym samym przyśpiesza regenerację skóry. Jest używany do leczenia infekcji bakteryjnych w gardle, uszach czy jelitach. Pomaga również na choroby wywołane grzybami.

  • Usuwa z organizmu toksyny i szkodliwe substancje – olejek szałwiowy ma właściwości oczyszczające. Przyśpiesza oddawanie moczu i kału, a to powoduje oczyszczenie organizmu.

  • Jestem źródłem przeciwutleniaczy, chroni organizm przed wolnymi rodnikami i zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób.

  • Wspomaga trawienie – doskonale dba o zdrowy żołądek, pobudza uwalnianie żółci oraz zapobiega stanom zapalnym układu pokarmowego. Łagodzi dolegliwości spowodowane nadkwaśnością, refluksem i wrzodami, pomaga eliminować niestrawność, wzdęcia i gazy. Skutecznie łagodzi zaparcia, naturalnie i bezpiecznie stymuluje jelita do pracy.

  • Pomaga na sprawy kobiece – olejek szałwiowy pomaga regulować cykl menstruacyjny, a także łagodzi objawy z nim związane. Usuwa ból brzucha, skurcze i inne dolegliwości. Pomaga łagodniej przejść menopauzę, zmniejsza pocenie się i uderzenia gorąca.

Olejek szałwiowy – wykorzystanie w kosmetyce

Olejek szałwiowy nie tylko leczy nasze ciało, ale również pomaga zachować urodę, ładną cerę i błyszczące włosy. Jest niezastąpiony w łagodzeniu zmian trądzikowych, łuszczycowych i egzemy. Ma działanie przeciwzapalne, a dodatkowo redukuje poziom wydzielanego łoju. Olejek szałwiowy świetnie sprawdza się jako antidotum na zmarszczki. Ma działanie przeciwstarzeniowe, likwiduje oznaki starzenia, poprawia jędrność i elastyczność skóry. Możemy wykorzystać go do walki z cellulitem i rozstępami. Pobudza krążenie, a dzięki temu poprawia kondycję skóry. Jest również przydatny do zachowania ładnych włosów. Olejek szałwiowy na włosy, dodany do odżywek czy szamponów, wzmacnia włosy, zapobiega ich nadmiernej łamliwości, a także usuwa łupież. Skutecznie hamuje wypadanie włosów i stymuluje wzrost nowych. 

Olejek szałwiowy – przeciwwskazania

Olejek z szałwii jest bardzo przydatny, ale jak większość olejków eterycznych, ma kilka przeciwwskazań. Nie nadaje się do spożycia, ponieważ może mieć działanie toksyczne. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ zawarta w nim kamfora może być szkodliwa w tym szczególnym okresie. Osoby chore na epilepsje, mające problem z ciśnieniem, cierpiące na inne przewlekłe choroby, powinny skonsultować używanie olejku z lekarzem. Olejek nie jest wskazany dla dzieci i osób uczulonych na szałwię.

Olejek eteryczny z szałwii powinien znaleźć się w każdym domu. Jak sami widzicie, jest bardzo skuteczny, przyda się w okresie większej zachorowalności, pomoże łagodnie przejść infekcje. To moc zdrowia zamknięta w małej buteleczce

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...