Czym jest hydrolizat kolagenu i jak go stosować?

Od wielu lat poszukuje się źródła młodości. Od jakiegoś czasu natomiast nie tylko kobiety, ale też mężczyźni wydają krocie na coraz to nowsze zabiegi mające pomóc im w odzyskaniu młodego wyglądu. Tymczasem prawdziwa moc młodości leży w suplementach diety. To dzięki odpowiednim witaminom i minerałom można powstrzymać procesy starzenia. Jednakże najbardziej potężnym eliksirem młodości jest kolagen. Czym jednak jest jego hydrolizat?

Czym jest kolagen?

Kolagen to substancja, która w ludzkim organizmie występuje naturalnie. Nazywa się go białkiem młodości. Białko to stanowi jeden z głównych budulców tkanki łącznej, a jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek. Z tego powodu kolagen jest budulcem większości narządów, ze szczególnym uwzględnieniem kości, zębów, skóry, chrząstek, ścięgien, naczyń krwionośnych i rogówek oka.

Dlaczego jednak kolagen uważany jest za białko młodości? I czy to jego jedyna funkcja?

Dlaczego potrzebujemy kolagenu?

Kolagen to białko o wyjątkowych właściwościach. Przede wszystkim jest bardzo elastyczny, a przy tym i wytrzymały. To on chroni narządy wewnętrzne, w tym nerki, wątrobę i żołądek, tworząc wokół nich warstwę ochronną, która podtrzymuje je w miejscu. Kolagen ma także wpływ na układ odpornościowy, ponieważ zapobiega ingerencji drobnoustrojów, komórek rakowych i toksyn.

Przede wszystkim jednak kolagen jest tym białkiem, które odpowiada za wygląd fizyczny, a dokładniej - za zachowanie młodego wyglądu. Sam kolagen w ciągu życia jest automatycznie wytwarzany w organizmie i podlega stałej wymianie. Dzięki temu uszkodzone tkanki są na bieżąco regenerowane. Jednak z wiekiem organizm stopniowo traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych. To natomiast oznacza, że komórki kolagenu umierają szybciej niż są produkowane przez organizm. Przedkłada się to na utratę jędrności skóry i powstawanie zmarszczek.

Niedobór kolagenu, który rozpoczyna się po 26. roku życia, wraz z negatywnym wpływem wolnych rodników i toksyn czy promieniowaniem słonecznym powoduje powstawanie zmarszczek, rozstępów, cellulitu, a także utratę jędrności skóry. Innymi słowy, niedobór kolagenu sprawia, że ciało zaczyna się starzeć. Problem ten dotyka także włosów, które stają się osłabione, wypadają, łamią się. W skrajnych przypadkach prowadzi to do przedwczesnego łysienia. Tym samym kolagen jest potrzebny, aby zachować młodość organizmu: zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz

Czym jest hydrolizat kolagenu?

Hydrolizat kolagenu to rodzaj kolagenu, który powstaje w wyniku procesów chemicznych. Innymi słowy, nie jest to kolagen pozyskany naturalnie np. z ryb, które najczęściej są wykorzystywane jako źródło naturalnego kolagenu. Hydrolizat kolagenu jest właściwie postacią żelatyny - źródła białka i aminokwasów, jednak niskiej jakości. Z punktu widzenia chemii natomiast jest to mieszanina fragmentów peptydowych o różnym ciężarze. Niewątpliwą zaletą hydrolizatu kolagenu jest jest niski koszt - dotyczy to oczywiście samego procesu produkcji. Z tego powodu właśnie ta odmiana kolagenu jest częstym składnikiem odżywek, pasz i kosmetyków.

Warto przy tym pamiętać, że niektórych aminokwasów czy minerałów nie dostarczy się w inny sposób niż właśnie dzięki hydrolizatowi kolagenu.

Źródła hydrolizatu kolagenu i kolagenu

Już od dawna panuje powszechny pogląd, że dla zdrowia stawów warto jeść wszystko,co jest w galarecie. Żelatyna, czyli hydrolizat kolagenu, rzeczywiście występuje we wszelkiego rodzaju galaretkach, w tym i owocowych, a także w golonce. Innymi słowy, wszędzie, gdzie jest żelatyna spożywcza, jest i hydrolizat kolagenu. Jednak to domowy bulion gotowany na kości to naturalne źródło żelatyny uważane za najlepsze spośród wszystkich wymienionych. A jeszcze lepiej jeśli finalnie staje się galaretką z mięsem.

Najlepsze naturalne źródło kolagenu to ryby. Kolagen, który finalnie się z nich pozyskuje, nie tylko ma największą wartość z punktu widzenia potrzeb organizmu, ale też jest bardzo zbliżony do kolagenu ludzkiego. Dzięki temu organizm przyswaja go bardzo szybko, a sama suplementacja okazuje się wyjątkowo skuteczna. Dlatego warto spożywać ryby oraz ich pochodne, np. sproszkowaną chrząstkę rekina.

Jak stosować hydrolizat kolagenu i żelatynę w proszku

Sam kolagen na rynku dostępny jest w wielu rożnych formach, mianowicie:

  • w proszku,
  • w kapsułkach,
  • do picia,
  • w tabletkach.

Wybór odpowiedniej formy powinien wynikać z zawartości kolagenu w danym suplemencie diety i aktualnego zapotrzebowania. Inne jest w celu poprawienia wyglądu, a zupełnie inne dla sportowców czy osób uskarżających się na problemy ze stawami.

Znacznie prostsze zadanie stoi natomiast przed tymi, którzy zdecydowali się na suplementację hydrolizatem kolagenu. W takiej sytuacji zazwyczaj sięga się po żelatynę spożywczą. Sama w sobie nie posiada smaku, dlatego najlepiej przyjąć ją w formie akceptowalnej do spożycia. Jak to zrobić? Przygotować miksturę w szklance, którą napełnia się tylko w 1/4. Do zimnej wody dodaje się następnie cztery łyżeczki żelatyny spożywczej. Po wymieszaniu, miksturę pozostawia się do zastygnięcia. Tak przygotowaną galaretkę najlepiej spożyć rano na pusty żołądek.

Najważniejsza w stosowaniu hydrolizatu kolagenu i żelatyny w proszku jest jednak regularność. Kolagenu nie można przyjmować \"na zapas\". Codzienna suplementacja jest kluczem do zachowania zdrowia i urody, a także młodości.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...