Dowiedz się, jak chronić swoje dłonie

Popękana i podrażniona skóra dłoni to najgorsze, co może je spotkać. Niestety nie dzieje się to tylko zimą, ponieważ właściwie każdego dnia ręce są narażone na działanie detergentów, kosmetyków myjących oraz niesprzyjających czynników pogodowych. Oczywistym ratunkiem jest krem do rąk, jednak gdy przychodzi do wyboru, nie zawsze jest tak łatwo. W drogeriach dostępnych jest naprawdę wiele tego typu produktów, dlatego tak trudno zdecydować się na jeden konkretny, który będzie najlepszy. Warto pokierować się więc kilkoma czynnikami.

Podstawowe zadania

Głównym pożądanym efektem przy używaniu różnych kremów do rąk jest oczywiście nawilżenie naskórka. Na dłoniach skóra jest wyjątkowo wrażliwa, co sprawia, że nawet najdrobniejsza substancja drażniąca lub uszkodzenie mechaniczne powoduje dyskomfort, pieczenie, a nawet ból. Regularne stosowanie balsamu do skóry dłoni skutecznie pozwoli uniknąć tego typu nieprzyjemności. Nawilżona skóra jest zdecydowanie elastyczniejsza i bardziej rozciągliwa, przez co nie dochodzi do jej wysuszenia i nie pękania. 

Kolejnym zadaniem, jakie porządny krem do rąk musi wypełnić, jest wygładzenie. Szorstka skóra na rękach jest nieprzyjemna zarówno dla osoby, która zmaga się z tym problemem, jak i dla innych, gdy mają z nią styczność. A niestety od szorstkości już bardzo niedaleko do suchości i pęknięć. 

Czy warto używać kremów do rąk?

Odpowiedź brzmi: tak, warto. Skóra dłoni jest całkowicie pozbawiona jakichkolwiek gruczołów łojowych i najczęściej również tłuszczu, co sprawia, że nie posiada żadnej naturalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą jej zaszkodzić. Wcześniej wspomniane: temperatura, środki czystości, wiatr, ale również praca fizyczna - wszystkie te kwestie bardzo mocno wpływają na kondycję naskórka na rękach. Ze względu na to, że żaden z powyższych punktów nie zależy od płci, zaleca się używanie balsamów nie tylko przez kobiety, lecz także przez mężczyzn

Podstawowe składniki preparatów do dłoni

By dobrać odpowiedni krem do rąk, przy jego wyborze należy zwrócić uwagę, czy zawiera poniższe składniki. 

Oleje. Ich zadaniem jest natłuszczanie i budowanie warstwy ochronnej naskórka. Ponadto oczywiście działają nawilżająco. Są jednym z najważniejszym elementów składowych balsamów do rąk, ponieważ stanowią łącznik z innym substancjami, np. wodą, czy witaminami. Najczęściej stosowane oleje to: jojoba, kokosowy oraz migdałowy.
Emolienty. Działają zmiękczająco na naskórek i to decyduje o ich skutecznym oddziaływaniu. Przykładami emolientów mogą być: lanolina, masła oraz wosk pszczeli.
Witaminy. One również są istotnym składnikiem kremów. Wykazują działanie regenerujące, odbudowujące oraz chroniące. Szczególnie cenna w balsamach do dłoni jest witamina E. 
Wyciągi z ziół i kwiatów. Naturalne elementy w kremach zawsze są w cenie. Dzięki temu, że są substancjami pochodzenia organicznego, są bardzo łagodne dla naskórka, ale równocześnie działają w konkretny oraz skuteczny sposób. 
Woda. Nie tylko doskonale nawilża, lecz także jest najlepszym nośnikiem dla innych składników w kremie. Reguluje też wpływ składników, które mają za zadanie natłuszczać dłonie.

Najczęściej opis składu zaczyna się substancją, której w kremie jest najwięcej, a kończy na tej, której zawartość jest najmniejsza. 

Rodzaje kremów

Nawilżające. Ich oczywistą funkcją jest dogłębne nawilżenie skóry na rękach. Dobrze sprawdzą się u tych, którzy borykają się z suchą, szorstką i spierzchniętą skórą. Regularne używanie balsamów nawilżających pozwoli również zapobiegać tym dolegliwościom w przyszłości. 
Ochronne. Charakterystyczne jest dla nich to, iż pozostawiają na skórze warstewkę, mającą za zadanie ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. Szczególnie polecane są osobom pracującym na powietrzu oraz tym, które często mają do czynienia z wodą.
Odżywcze. Działają przede wszystkim zapobiegawczo. Nie dopuszczają do tego, by naskórek na dłoniach stał się suchy i podrażniony. Dostarczają tyle substancji odżywiających, ile ręce potrzebują w danym momencie.
Regenerujące. Są istną bombą nawilżenia i zapewniają natychmiastowy efekt nawilżenia i zregenerowanej skóry, która popękała lub jest wyjątkowo szorstka. 
Przeciwzmarszczkowe. Ujędrniają, uelastyczniają, rozjaśniają przebarwienia i nie dopuszczają do powstania kolejnych. Doskonale posłużą osobom dojrzałym. 
Specjalistyczne. Ich przeznaczenie skierowane jest w stronę tych, których skóra jest maksymalnie wymagająca i cierpi na atopowe zapalenie lub została dotknięta łuszczycą, czy inną chorobą dermatologiczną. 

Ranking najskuteczniejszych składników w kremach do rąk

Mocznik. Charakterystyczny dla tego elementu jest fakt, iż przyciąga wodę, dzięki czemu skóra nie traci jej, a to powoduje utrzymanie się dobrego nawilżenia. Dodatkowo pomaga wnikać w naskórek innym składnikom balsamu.
Gliceryna. Nawilża, natłuszcza i podobnie jak poprzednik - także ma właściwości higroskopijne. 
Masło shea. Działa nawilżająco, odżywczo oraz regenerująco. 
Keratyna. Ten składnik to zbawienie dla wyjątkowo wysuszonych i zniszczonych rąk. Głęboko regeneruje i nawilża nawet głębokie warstwy naskórka. 
Lanolina. Wygładza, odbudowuje gospodarkę wodną i odżywia skórę. 
Olej z awokado. Zawiera dużo witaminy A i D. Wygładza zmarszczki, pomaga w walce z łuszczycą i działa nawilżająco na skórę mocno przesuszoną.

Jaki krem do rąk wybrać zimą?

To, co musi powodować typowo zimowy balsam do rąk, to mocne nawilżenie oraz ochrona przed mrozem. By osiągnąć te cele, należy sięgnąć po kremy z zawartością witaminy Ealantoinyceramidów i jakiegoś oleju (np. migdałowego lub z awokado). Podstawową cechą kremu na zimę jest to, by był tłusty. Tego rodzaju film chroni skórę przed uszkodzeniami i przed zimnem. Dlatego oleje w składzie będą zdecydowanie cenniejsze w okresie zimowym, niż np. woda, która w tak niskich temperaturach nie będzie nawilżać. 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...