Maski do włosów - poznaj bliżej te preparaty

Pielęgnacja włosów to bardzo ważny element codziennej rutyny. Dbanie o włosy w przeważającym stopniu decyduje o tym, czy są zdrowelśniące i mocne. Dobieranie odpowiednich kosmetyków, składników oraz odpowiedzialne ich stosowanie może sprawić, że kondycja włosów widocznie się poprawi, dzięki czemu łatwiej będzie o ich pożądaną stylizację. Dlatego warto dowiedzieć się, jakich preparatów należy używać, by włosy prezentowały się pięknie. Jednym z nich niewątpliwie są maski.

Czym jest maseczka do włosów?

Maska charakteryzuje się tym, iż dostarcza włosom składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu. Ma nie tylko wniknąć wgłąb struktury włosa, lecz także w skórę głowy, by móc ostatecznie dotrzeć do mieszków włosowych. W taki sposób maska spełnia swoje podstawowe funkcje: nawilżającązmiękczającą oraz odżywiającą. Istotnym jest więc, by maseczki nie mylić z odżywką, ponieważ ta druga ma zadanie upiększać włosy, ale tylko zewnętrznie. Nie działa bowiem na włos od wewnątrz. 

Maska posiada zdecydowanie silniejszą zdolność pielęgnacji i regeneracji. Wiąże się to oczywiście ze składem, który jest bardzo bogaty we wszelkie substancje kondycjonujące. Niektóre elementy zabezpieczają przed czynnikami drażniącymi i niszczącymi włosy, inne reperują uszkodzenia, zapełniając ubytki, które zostały spowodowane np. koloryzacją, przesuszeniem, czy ogólnym zaniedbaniem włosów. Kolejne powodują, iż włosy stają się błyszczące, sypkie i śliskie. Dlatego w zależności od potrzeb, trzeba dobierać maski z konkretnymi składnikami.

Wybór maski - czym się kierować?

Pierwszym krokiem przy wyborze najlepszej dla siebie maski będzie ocena stanu włosów. Należy przyjrzeć się końcówkom, zbadać, jakie włosy są w dotyku, ocenić ich ilość, grubość oraz objętość. Po tym, gdy już będzie wiadomo, czym charakteryzują się włosy, można przejść do ostatecznego wyboru i zakupu określonego preparatu. 

Ranking masek - działanie.

Maski regenerujące. Najlepiej sprawdzą się, gdy ma się do czynienia z włosami bardzo zniszczonymi (np. za sprawą regularnego używania prostownicy, farbowania, czy intensywnego suszenia). Tego rodzaju maski zawierają substancje dociążające włosy, dzięki którym staną się nieco grubsze, czyli odporniejsze na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Ze względu na większe obciążanie włosa, maseczki regenerujące mogą nie sprawdzić się u osób o bardzo cienkim kosmykach, ponieważ mogą wydawać się nieświeże i oklapnięte. 
Maski odbudowujące. Doskonale sprawdzą się dla tych, którzy również borykają się z włosami zniszczonymi i podatnymi na uszkodzenia. Takie maski wnikają wgłąb miejsca zniszczenia i zapełniają ubytki, poprawiając ogólną kondycję włosów. Takie preparaty niestety mogą nie być odpowiednie dla osób, których włosy się przetłuszczają, ponieważ efekt ten może zostać jeszcze bardziej spotęgowany. Jednak wyjściem z tej sytuacji jest nakładanie maski na same końcówki, wtedy bowiem nie będzie miała wpływu na wygląd reszty.
Maski wygładzające. Są prawdziwym wybawieniem dla wszystkich posiadaczy puszących się włosów. Składniki, które są zawarte w tych maskach pozostawiają na włosach śliską warstwę zapewniającą zabezpieczenie przed wilgocią (będącą głównym winowajcą puszenia). 
Maski nawilżające. To najbardziej neutralna grupa. Sprawdzi się właściwie dla każdego, jednak maski tego typu w szczególności są polecane osobom o suchych i łamliwych włosach. Trzeba pamiętać, że włos, któremu zapewni się odpowiedni stopień nawodnienia i nawilżenia nie będzie się łamał. 
Maski do włosów farbowanych. Na nie szczególnie trzeba zwrócić uwagę, ponieważ są jedynym dobrym rozwiązaniem dla osób poddających się zabiegom koloryzacyjnym. Przywracają elastyczność i wzmacniają nałożony kolor. Włos farbowany wymaga zupełnie innej pielęgnacji, niż ten, którego odcień jest naturalny. 

Ranking masek - składniki.

Aloes - jest elementem w masce, który odpowiada za regenerację, więc po taki preparat powinny sięgnąć osoby z suchymi, zniszczonymi lub łamliwymi włosami. Aloes sprawi, iż włosy staną się mocniejsze, nawilżone, a ich struktura ulegnie naprawie. Ten składnik ma również właściwości kojące, dlatego dobrze sprawdzi się dla osób z wrażliwą skórą głowy, która skłonna jest do podrażnień. 
Mleko - to właśnie ono nawilża w maskach, dlatego powinny się na nie zdecydować osoby o matowych i szorstkich włosach. 
Keratyna - doskonale odbudowuje włosy i sprawia, że stają się dużo silniejsze i odporniejsze. Maski z keratyną w składzie posłużą więc zarówno tym, których włosy są w złej kondycji, jak i tym, którzy chcą zadbać o nie prewencyjnie i nie doprowadzić do zniszczenia. 
Drożdże - są wymarzonym składnikiem masek dla osób pragnących zapuścić włosy. Drożdże nie tylko stymulują i przyspieszają ich wzrost, lecz także zapobiegają wypadaniu. Co więcej, sprawdzą się również w przypadku włosów przetłuszczających się. 

Jak stosować maski do włosów?

By robić to odpowiednio, powinno się pamiętać o paru podstawowych aspektach. Przede wszystkim należy sprawdzić, jak często daną maskę stosować. Zazwyczaj taka informacja zawarta jest w opisie na opakowaniu, jednak ogólnie przyjmuje się, że maseczkę warto nałożyć raz na dwa tygodnieCzęstotliwość można zwiększyć w przypadku włosów farbowanych - wtedy ten rytuał może odbywać się co tydzień. Kolejną kwestią jest to, by dokładnie przeczytać jakie rezultaty ma dać konkretny preparat. Inaczej bowiem zachowa się maska dla blondynek, inaczej dla brunetek, jeszcze inaczej dla włosów kręconych lub prostych. Dlatego rodzaj maseczki trzeba dobierać pod względem charakterystyki swoich włosów oraz pożądanych efektów. Natomiast w kwestii nakładania maski trzeba przede wszystkim wiedzieć w jaki sposób to robić. Włosy muszą być czyste i rozczesane. Wtedy śmiało można nałożyć maseczkę (za pomocą palców lub grzebienia), równocześnie zwracając uwagę na to, by nie rozprowadzać jej na całej długości. Powinno się omijać nasadę (czyli skalp), ponieważ tam włosy są młodsze i nie wymagają jeszcze ratunku. Dlatego najlepiej jest zastosować produkt od połowy włosów

Maski na noc.

Stanowią one odrębną grupę. Charakteryzują się bardzo silnym działaniem. Jednak wymaga ono czasu. Dlatego właśnie maseczkę tego typu zostawia się na włosach przez kilka godzin (podczas snu), bo tylko wtedy substancje odżywcze w niej zawarte mogą odpowiednio podziałać na strukturę włosa. Należy zwrócić uwagę, czy na danej masce zawarta jest informacja o możliwości nocnego stosowania. Drugą kwestią jest to, by dowiedzieć się, czy konkretny preparat trzeba spłukiwać rano, czy też nie. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...