Menopauza - jak ją rozpoznać i złagodzić objawy?

Menopauza to okres, który prędzej czy później spotka każdą kobietę. W zależności od organizmu możemy zmagać się z wieloma symptomami lub jedynie kilkoma, ledwo zauważalnymi objawami. By przejść przez ten etap w możliwie najlżejszy sposób, warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów na łagodzenie oznak przekwitania. Jak rozpoznać menopauzę i jak sobie z nią radzić?

Menopauza — co to i z czego wynika?

Jej fachową nazwą jest klimakterium, znane również jako przekwitanie. To charakterystyczny okres w życiu kobiety, kiedy jajniki spowalniają i przestają produkować hormony, a miesiączka całkowicie zanika. Choć menopauza to etap nieunikniony, może być łagodzony pewnymi środkami i czynnościami.

Każda dorosła kobieta musi liczyć się z faktem, że w jej życiu zagości menopauza. W jakim wieku się to stanie, często pozostaje zagadką. Menopauzy najczęściej możemy oczekiwać między 45. a 55. urodzinami, jednak granica ta nie jest sztywna i pierwsze symptomy mogą być zauważalne zarówno wcześniej, jak i dużo później.

Menopauza — objawy. Jak ją rozpoznać?

Menopauza to okres, który nie sposób pomylić z żadnym innym. Nagromadzenie charakterystycznych objawów sprawia, że przekwitanie często zostaje szybko rozpoznane, dzięki czemu możemy sprawnie wdrożyć działania łagodzące uciążliwe oznaki.

Pierwsze objawy klimakterium mogą być zauważone nawet kilka lat wcześniej. Taki etap nazywamy okresem przedmenopauzalnym, w trakcie którego objawy nasilają się i dają jasny sygnał, że menopauza jest coraz bliżej. Wśród najpopularniejszych znaków, sugerujących przekwitanie, znajdują się:

  • wydłużające się przerwy pomiędzy miesiączkami
  • uderzenia gorąca
  • drażliwość, szybka utrata cierpliwości i niepokój
  • pogorszone samopoczucie
  • zauważalne obniżenie libido
  • suchość pochwy, która może powodować dyskomfort podczas stosunku
  • nietrzymanie moczu
  • wahania nastroju
  • utrata elastyczności i sprężystości skóry
  • zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią
  • bóle mięśni, kości i stawów
  • świąd okolic intymnych
  • zawroty głowy
  • zaburzenia nastroju, w tym również epizody depresyjne
  • kołatanie serca
  • nagłe wahania wagi

Menopauza — dlaczego tyjemy? Jak schudnąć w tym okresie?

Przybieranie zbędnych kilogramów w trakcie menopauzy spotyka większość kobiet. Przyczyn tego procesu jest wiele, dlatego jego zatrzymanie często jest nie lada wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że próby zdobycia pięknej sylwetki są z góry spisane na straty.

Podstawowym powodem, dla którego organizm może powiększać tkankę tłuszczową, zazwyczaj jest starzenie się. Wraz z wiekiem możliwości przemiany materii spadają, zmuszając nas do uważnego przyglądania się diecie. Kobiety niezmieniające swoich nawyków odżywczych muszą liczyć się z możliwością przytycia w trakcie menopauzy.

Co więcej, okres przekwitania wiąże się z potężną burzą hormonów. Zmiany, które zachodzą w naszym wnętrzu, oddziałują na wygląd zewnętrzny i zwiększają szansę na zdobycie dodatkowych kilogramów.

Zaburzenia nastroju nie tylko oddziałują na procesy związane z rozkładem tłuszczu i metabolizmem glukozy, ale również mają wpływ na to, po jakie posiłki sięgamy. Smutek, rozdrażnienie czy stany depresyjne najczęściej prowadzą nas do słodkich przekąsek, które koją nerwy i polepszają samopoczucie, jednocześnie przyczyniając się do tycia.

Jak schudnąć podczas menopauzy? Przede wszystkim należy uważnie kontrolować posiłki, które spożywamy. Czasem niewielka obniżka kaloryczna rozwiązuje problem i pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę. Zalecany jest także ruch w każdej postaci — dodatkowa aktywność fizyczna pozwoli zrzucić niechciane kilogramy i zapewni wyrzut endorfin.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Olej z czarnuszki a menopauza

Jedną z naturalnych metod, które sprawdzają się podczas menopauzy, jest stosowanie oleju z czarnuszki. Oprócz charakterystycznego, korzennego smaku, może on poszczycić się także prozdrowotnymi właściwościami. Dla kobiet w okresie przekwitania najważniejsze okaże się regulowanie poziomu cukru we krwi. Dzięki temu możemy powstrzymać się przed nagłymi napadami głodu i poskromić chęć na słodkie przekąski. 

Dołączenie do diety oleju z czarnuszki pozwala na utrzymanie szczupłej sylwetki i zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Co więcej, usprawnia on pracę całego przewodu pokarmowego, eliminując takie problemy, jak wzdęcia, zaparcia czy nudności. Jest on w stanie pomóc także przy kłopotach ze snem, kojąc nasze nerwy i umożliwiając satysfakcjonujący wypoczynek.

Regularna aktywność fizyczna a menopauza

Ruch to zdrowie także w przypadku menopauzy. Regularne spacery, jogging czy zwykła jazda na rowerze pozwalają na zmniejszenie bólu mięśni, kości oraz stawów. Pomagają one również na uporanie się z migrenami i odświeżają umysł, polepszając jego zdolność do koncentracji.

Warto nadmienić, iż aktywność fizyczna to sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała. To także niezastąpiony wystrzał endorfin, które dbają o dobre samopoczucie i ułatwiają pozbycie się przytłaczających myśli. W tym trudnym dla kobiety okresie dobrze jest sięgnąć po nowy sport lub zwiększyć częstotliwość dotychczasowych zajęć na świeżym powietrzu.

Ćwiczenie mięśni Kegla a menopauza

To sposób szczególnie istotny dla pań, które doświadczają nietrzymania moczu. Zaburzenia hormonalne występujące w trakcie tego okresu mogą powodować popuszczanie moczu zarówno w trakcie wzmożonego wysiłku, jak i podczas zwykłego, codziennego funkcjonowania. Kobiety zmagające się z tym objawem często tracą pewność siebie i popadają w kompleksy, które odbierają im przyjemność z życia.

Inkontynencja objawia się nietrzymaniem moczu oraz wzmożoną częstotliwością wizyt w toalecie. Pomocne w tej sytuacji okazują się ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. To one odpowiadają za utrzymanie moczu i prawidłowe skurcze. Ich trening pozwala na widoczne zmniejszenie symptomów inkontynencji, a w niektórych przypadkach umożliwia nawet całkowite wyeliminowanie problemu.

Zbilansowana dieta a menopauza

Odpowiednio dobrany jadłospis to sprawdzony sposób na uniknięcie przykrych objawów związanych z menopauzą. By zapobiec nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej, warto zatroszczyć się o dietę, która będzie bogata w warzywa i owoce. Kobiety w okresie przekwitania powinny również powstrzymać się od spożywania posiłków wysokotłuszczowych, które przyczyniają się do dodatkowych kilogramów.

Istotna jest także częstotliwość przyjmowania pożywienia oraz kaloryczność dań. Choć klimakterium nie oznacza konieczności zastosowania deficytu kalorycznego, wprowadzenie go pozwala na utrzymanie swojej sylwetki w pożądanym kształcie. Szczupła figura będzie możliwa również jedynie wtedy, gdy wyeliminujemy nadmiar słodkich przekąsek z naszej rutyny.

Menopauza a ciąża

Czy ciąża podczas menopauzy jest możliwa? Okazuje się, że tak. Przekwitanie trwa wiele lat, w trakcie których organizm zmaga się z ogromnymi wahaniami hormonów. To z kolei sprawia, że panie uskarżają się na nieregularne krwawienia, które mogą zostać zinterpretowane jako brak płodności. W tym okresie kobiety rzadko sięgają po antykoncepcję, żyjąc w przekonaniu, że ich cykle są bezowulacyjne. 

Ciąża w trakcie menopauzy zdarza się stosunkowo często, dlatego warto się z nią liczyć i stosować zabezpieczenie przeznaczone dla dojrzałych pań. Szczególnie często polecane są wkładki domaciczne, ale także tabletki hormonalne czy implanty podskórne.

Ile trwa menopauza?

Czas trwania menopauzy jest uzależniony od wielu indywidualnych czynników. Najczęściej jednak etap ten zajmuje ok. 10 lat, choć w niektórych przypadkach może trwać nawet od 12 do 14 lat. Zazwyczaj z przekwitaniem mamy do czynienia między 45. a 55. rokiem życia, ale warto pamiętać, że styl życia ma ogromny wpływ na początek menopauzy. W grupie narażonej na szybsze objawy klimakterium są przede wszystkim kobiety, które są uzależnione od używek lub zmagają się z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca. 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3885365/
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397
  3. https://www.nhs.uk/conditions/menopause/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...