Niacynamid (witamina B3) - przyjaciółka dla skóry i nie tylko

Witamina B3 to połączenie dwóch związków: kwasu nikotynowego oraz jego amidu. Jest także znana pod nazwą czynnik przeciwpelagryczny, dlatego jest nazywana również witaminą PP. W przeciwieństwie do pozostałych witamin z grupy B, może być produkowana w organizmie z podstawowego aminokwasu, jakim jest tryptofan. Jednak ludzkie ciało samoczynnie jest w stanie wyprodukować bardzo niewielkie jej ilości, dlatego głównym źródłem dostarczającym ją ludziom powinny być określone produkty spożywcze. 

Co jeść, by jej sobie dostarczyć?

Źródeł witaminy B3 jest stosunkowo dużo w jadłospisie. Znaleźć ją można w mięsie - drobiowym oraz wieprzowym, w wątróbce i ogólnie w pożywieniu odzwierzęcym: w jajach, mleku, różnego rodzaju serach, również w rybach. Poza tym, jeśli ktoś chce zaopatrzyć się w tę konkretną witaminę, powinien skupić się na dodaniu większej ilości produktów zbożowych do swojego menu. Mogą to być np. pełne ziarna zbóż, pieczywo. Witamina B3 to także drożdże. A ponadto orzechy, świeże jarzyny, ziemniaki oraz zielone warzywa liściaste. 

Właściwości niacynamidu

Witamina B3 jest przed wszystkim witaminą rozpuszczalną w wodzie. Należy do grupy najtrwalszych witamin, bo jest wyjątkowo odporna nawet na bardzo wysoką temperaturę, szkodliwe działanie tlenu oraz promieniowanie UV. Co ważne, bierze udział w syntezie hormonów płciowych tak niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także kortyzolu, tyroksyny i insuliny. Zostało również potwierdzone, że witamina B3 wpływa na większą zdolność komórek odporności na walkę z bakteriami gronkowca złocistego, ponieważ dzięki niej zwiększa się liczba białych krwinek (neutrofilów), które mają działanie bakteriobójcze. Okazało się ponadto, że niacyna powoduje obniżenie stężenia cholesterolu, hamuje postęp zmian prowadzących do miażdżycy.

Kosmetologia

Nie da się ukryć, że niacyna ma bardzo pozytywne działanie na organizm, dlatego jest składnikiem tak chętnie wykorzystywanym w procesie tworzenia różnego rodzaju kosmetyków. Kosmetyki zawierające witaminę B3 są dedykowane wszystkim typom cery: zarówno wrażliwej, normalnej, mieszanej, jak i tłustej. To dowód na jej wszechstronność. Jednak najczęściej korzystają z niej osoby o skórze problematycznej. 

Działanie niacynamidu

Witamina B3 jest przede wszystkim składnikiem o przebadanej nieszkodliwości dla ludzkiego organizmu. Dlatego jej stosowanie jest bezpieczne. Ważnym jej zadaniem jest stymulowanie produkcji składników lipidowych w skórze oraz tych, które odpowiedzialne są za odpowiednie nawodnienie naskórka, przez co widocznie poprawia barierę ochronną skóry. Staje się ona mniej odporna na uszkodzenia zewnętrzne oraz widocznie nawilżona i pełna blasku. Dodatkowo skóra staje się elastyczniejsza i bardziej napięta. Co ważne, niacyna działa również przeciwzmarszczkowo - spłyca drobniejsze zmarszczki zapobiegając tym samym ich dalszemu pogłębianiu się. Wygładza powierzchnię naskórka, wyraźnie poprawia jego koloryt, zapobiega żółknięciu i szarzeniu, - procesowi, który towarzyszy starzeniu się. Walczy z przebarwieniami (nie pozwala pigmentowi przedostawać się z melanocytów w inne miejsca), a przy okazji działa wspomagająco w połączeniu z innymi suplementami zwalczającymi tę przypadłość. Pomaga również w procesie odbudowy naskórka po mechanicznym zniszczeniu, powodowanym np. otarciem lub negatywnym skutkiem zetknięcia się z promieniowaniem UV. Co za tym idzie, jest przyjaciółką wszelkiego rodzaju kremów z filtrem słonecznym, wspomaga ich działanie. Udowodniono korzystne działanie witaminy B3, jeśli chodzi o walkę z trądzikiem i w późniejszym goleniu się blizn. Sprzyja radzeniu sobie z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i trądzikiem różowatym. I co ważne, zmniejsza produkcję sebum oraz zwęża pory, przez co są mniej widoczne na cerze. 

Dawkowanie niacynamidu

Przed rozpoczęciem suplementacji witaminy B3, należy się zastanowić jaki jest tego cel i co pacjent chce osiągnąć. Oczywiście trzeba także skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem. To on pomoże dobrać odpowiedni suplement i ustali dawkę. Ogólnie przyjęło się, że dzienne zapotrzebowanie na niacynę jednej osoby dorosłej to od 14 to 16 mg. Jednak niektóre preparaty w jednej tabletce zawierają przykładowo aż 500 mg witaminy B3, jednak tak silne jej stężenia stosuje się wyłącznie w momencie stwierdzonych zaburzeń lipidowych.

Skutki uboczne stosowania niacynamidu

Na początku należy zaznaczyć, że nawet wysokie przedawkowanie niacyny w żaden sposób nie zagraża życiu i nie powoduje trwałych uszczerbków na zdrowiu wśród pacjentów. Najczęstszym objawem, który towarzyszy za wysokiemu poziomowi witaminy B3 w organizmie, jest charakterystyczne zaczerwienienie, pieczenie i mrowienie na twarzy, ramionach oraz klatce piersiowej. Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne znacznie się rozszerzają. Skóra może być także mocno przesuszona i objęta wysypką. Przedawkowaniu niacyny może towarzyszyć także ból brzucha, mdłości, czasowa niewydolność wątroby, hiperglikemia (wzrost stężenia cukru w ciele) oraz arytmia (nierównomierne bicie serca). 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych