Omułek zielonowargowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania. Wszystko co musisz wiedzieć

Omułek zielonowargowy to nowość na rynku suplementów w naszym kraju. W naturze występuje jako małża o zielonkawym zabarwieniu skorupki, bytując głównie na wybrzeżach Nowej Zelandii. Suplementy diety z omułkiem mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, gdyż są one bogactwem cennych substancji odżywczych. Produkty z małżą stosuje się przede wszystkim na dolegliwości stawów. Czym jest, jakie ma właściwości i kiedy warto sięgnąć po suplement z omułkiem?

Czym jest omułek zielonowargowy?

Omułek zielonowargowy (łacińska nazwa: Perna canaliculus) to endemit z rodziny Mytilidae występujący wzdłuż wybrzeży Nowej Zelandii. Wygląda on trochę inaczej od innych gatunków małż. Wyróżnia się przede wszystkim brązowo-zieloną skorupą, jak i długością osiągającą nawet do 24 centymetrów. Omułek nowozelandzki żywi się różnymi rodzajami fitoplanktonu. Rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii korzystali z jego drogocennych właściwości, dzięki czemu nie zmagają się właściwie z bólami stawów czy artretyzmem. Jego poławianie w tym kraju jest istotną gałęzią gospodarki. Skorupiak ten wykorzystywany jest do produkcji środków wzmacniających oraz leczniczych. W tym procesie nie stosuje się obróbki cieplnej, co pozwala na zachowanie wszystkich wartości odżywczych małży.

Jakie wartości odżywcze kryje w sobie omułek zielonowargowy?

Suplementy z omułkiem zielonowargowych cechuje niezwykle bogaty skład. Ekstrakt z małży zawiera takie substancje, jak:

 • witamina A,
 • witamin C,
 • witamina E,
 • witamina D,
 • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B12),
 • żelazo,
 • jod,
 • cynk,
 • wapń,
 • fosfor,
 • potas,
 • selen,
 • aminokwasy,
 • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3,
 • sterole,
 • fosfolipidy,
 • kwas krzemowy.

Bardzo ważnymi składnikami małży nowozelandzkiej są glikozaminoglikany, a więc polisacharydy zbudowane z powtarzających się jednostek cukrowych. 

Właściwości omułka, które koniecznie musisz poznać

W dalszym ciągu przeprowadzane są badania naukowe nad właściwościami omułka zielonowargowego. Naukowcy są jednak pewni, że suplementy Green Mussel dostarczają wiele cennych substancji, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Najistotniejszą z nich są glikozaminoglikany, które odznaczają się działaniem przeciwzapalnym, a ponadto mają zdolność do wiązania wody. To właśnie one odpowiadają też za lepko-sprężyste właściwości łękotki oraz wspomagają funkcje kolagenu, oraz elastyny. Substancje te występują naturalnie w płynie stawowym oraz chrząstce, a ich celem jest zapewnienie im prawidłowego działania i elastyczności.

W przypadku niedoboru tych związków chrząstka przestaje ochraniać stawy przed uszkodzeniami. W tej sytuacji przydają się suplementy z omułkiem nowozelandzkim. Ich działanie polega na stymulowaniu odbudowy tkanki chrzęstnej i przeciwdziałaniu dalszym procesom degradacji chrząstki. Preparaty te mają też właściwości przeciwzapalne. Wyciąg z omułka zielonowargowego dostarcza również wielu cennych składników odżywczych jak kwas krzemowy. Aktywuje on regenerację struktury komórek, pomaga w tworzeniu się sieci włókien tkanki łącznej i hamuje proces starzenia.

Omułek zielonowargowy na stawy

Według przeprowadzonych badań, małże zielone są w stanie pomóc osobom:

 • cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów- stosowanie ekstraktu z małży zielonowargowej niweluje przykre objawy, zmniejsza sztywność stawów i redukuje ból,
 • chorym na reumatoidalne zapalenie stawów- przyjmowanie suplementu diety z omułkiem pomaga w zmniejszeniu sztywności stawów oraz uciążliwych dolegliwości bólowych,
 • astmatykom- zażywanie produktu z małżą nowozelandzką niweluje świszczący oddech oraz poprawia parametry oddechowe.

Naukowcy podejrzewają, iż małż zielonowargowy może mieć ogólne działanie przeciwzapalne, aczkolwiek pod kątem pozostałych zastosowań nie został on jak dotąd przebadany.

Omułek zielonowargowy w formie maści, balsamu czy tabletek? 

Produkty z małżą zieloną są dostępne w postaci maści, balsamów oraz tabletek. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza maści i balsamy. Zazwyczaj są one wzbogacone olejami roślinnymi, przez co bardzo skutecznie pomagają w stanach zapalnych oraz artrozie, wspierają regenerację tkanki kostnej oraz redukują obrzęk i ból stawów. Takie produkty polecane są też osobom borykającym się z bólami pleców i kręgosłupa. Mogą być używane do masażu nadwyrężonych i zmęczonych mięśni, ponadto dobrze ujędrniają one skórę. Po aplikacji takiego preparatu z małży zielonej można odczuć efekt chłodzenia, a po chwile przyjemne uczucie ciepła, które pozytywnie wpływa na mięśnie, ramiona, stawy i biodra.

W sprzedaży dostępne są także tabletki z małżą nowozelandzką. Kapsułki zawierają od 100 do 300 mg wyciągu z małży, a czasem nawet do 500 g. Aby wesprzeć działanie stawów oraz kości, należy przyjmować do 1500 mg ekstraktu dziennie. U osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową czy zapalenie stawów może być to nawet dawka dwa razy wyższa. Takie suplementy poleca się przyjmować przez minimum 2 miesiące.

Omułek zielonowargowy i jego skutki uboczne oraz przeciwwskazania

Przyjmowanie preparatów z omułkiem zielonowargowym jest bezpieczne dla zdrowia. W rzadkich przypadkach, jego stosowanie może spowodować takie efekty uboczne, jak:

 • problemy z wątroby,
 • nadmierne wiatry,
 • biegunki,
 • nudności,
 • zgaga.

W przypadku pojawienia się tych działań niepożądanych, należy zmniejszyć stosowane dawki suplementu, lub też go odstawić.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to produktów z małżami nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Na tych grupach osób nie przeprowadzono badań, a więc nie ma danych co do bezpieczeństwa przyjmowania suplementów. Suplementów z omułkiem nowozelandzkim nie mogą też przyjmować osoby uczulone na owoce morza. Takie alergie dają bardzo przykre i dosyć poważne objawy. Pomimo drogocennych właściwości omułka zielonowargowego, nie warto ryzykować stosowania go, jeśli pojawiła się u nas kiedyś alergia na jakikolwiek owoc morza. W przypadku ciężkich reakcji alergicznych, mogą one zagrażać nie tylko zdrowiu, ale również życiu osób uczulonych.

Jakie są opinie na temat omułka zielonowargowego? 

Preparaty z małżą zieloną cieszą się przychylnymi opiniami osób, które już wypróbowały ich działanie. W Internecie zapoznać się możemy z wieloma pozytywnymi recenzjami suplementów z omułkiem. Użytkownicy takich preparatów zwracają uwagę zwłaszcza na skuteczne działanie ekstraktu z małży nowozelandzkiej. U wielu z nich okazała się ona pomocna na zwyrodnienia kręgosłupa i stawy kolanowe. Osoby, które stosowały suplement z omułkiem, podkreślają również to, że był on w stanie zmniejszyć uciążliwe dolegliwości, jak i dobrze ochrania stawy przez nawracającymi stanami zapalnymi.

Jak stosować zieloną małżę nowozelandzką?

Przyjmowana dawka suplementu z omułkiem zależy od stanu zdrowia, jak i innych czynników. Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Pierwsze efekty stosowania ekstraktu z małży obserwuje się już po 2 miesiącach. 

Nad małżą zieloną wciąż prowadzone są badania, jednak już dziś znane są jej doskonałe właściwości, które okazują się pomocne zwłaszcza w problemach ze stawami. Suplementy z nią dostarczają organizmowi wielu cennych składników odżywczych, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Produkty z omułkiem zielonowargowym polecane są sportowcom, osobom aktywnym, jak i wszystkim tym, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt dodany do ulubionych