Czym jest Serrapeptaza - skąd takie poruszenie na temat tego enzymu?

Serrapeptydaza jest substancją, która wzbudza zainteresowanie naukowców na całym świecie. Dzięki licznym badaniom enzym znalazł szerokie zastosowane nie tylko w tematach klinicznych, ale i komercyjnych. Enzym wykazuje niezwykle silne właściwości prozdrowotne. Serrapeptaza została odkryta w latach siedemdziesiątych i od tamtego czasu trwają intensywne badania nad jej możliwymi zastosowaniami.

Serrapeptaza co to jest?

Serrapeptaza jest enzymem proteolitycznym, który został wyizolowany z pałeczek krwawych. Z kolei pałeczki krwawe to bakterie Serratia sp. E-15., które zostały zlokalizowane w jelitach japońskich jedwabników. Obecnie serrapeptydazę stosuje się na terenie całej Europy oraz Azji w warunkach klinicznych, w różnych terapiach leczniczych.

Zaobserwowano, że serrapaptydaza pomaga jedwabnikom w procesie trawienia ciężkostrawnych liści morwy, jak również w rozpuszczaniu kokonu, który jest bardzo twardy. I chociaż jest niezbędnym enzymem do prawidłowego przekształcenia jedwabnika w dorosłą postać motyla, to okazuje się, że przynosi liczne korzyści prozdrowotne również ludziom.

Jednym z najpopularniejszych zwolenników enzymu serrapeptazy był lekarz niemieckiego pochodzenia, dr Hans Nieper, który rozpowszechnił serrapeptydazę jako skuteczne wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i pracy serca.

Najczęściej można spotkać na rynku preparaty, które oprócz serrapeptydazy dodatkowo zawierają nattokinazę, która również wykazuje działanie prozdrowotne.

Właściwości serrapeptazy - jak działa na ludzki organizm?

Z tego względu, że serrapeptaza jest enzymem proteolitycznym, przyczynia się do zmniejszanie lepkości wydzieliny i ułatwia usuwanie jej nadmiaru  w schorzeniach dróg oddechowych. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Badania potwierdzają modelujące właściwości serrapeptazy na określone białka tzw. ostrej fazy, które są bezpośrednio zaangażowane w procesy zapalne. Potwierdzeniem tej tezy ma być znaczna redukcja dopełniacza C3 i C4, zwiększenie stężenia  białka opsonizującego i zmniejszenie stężenia haptoglobuliny, która jest białkiem "wymiatającym" i  hamuje proteazę lizosomalną. Enzym ten wytwarza mediatory o właściwościach przeciwzapalnych oraz blokuje uwalnianie amin odpowiedzialnych za odczuwanie bólu pochodzącego z tkanki objętej stanem zapalnym.

Dodatkowo serrapeptaza wykazuje działanie synergiczne z antybiotykami przeciwko gronkowcowi złocistemu, wpływając na jego tzw. biofilm.

Serrapeptydaza może wiązać się z makroglobuliną alfa-2, jest to białko występujące w osoczu krwi. W ten sposób dociera do obszarów ciała, gdzie jest najbardziej potrzebna. Wykazuje niesamowite właściwości i jest zdolna do trawienia wyłącznie martwej tkanki, co sprawia, że rozpuszcza stare toksyczne warstwy zatykające światło tętnic,a tym samym układ trawienny. Dlatego też enzym jest dobrym pomysłem w powstrzymywaniu powstawania złogów tętniczych po operacjach na sercu.

Serrapetydaza wspomaga prawidłową krzepliwość krwi oraz zmniejsza widoczność nieestetycznych żylaków. Przeprowadzone liczne badania pokazały, że enzym ten skutecznie minimalizuje występowanie blaszki miażdżycowej i co ważniejsze bez uszkadzania zdrowych tkanek wzdłuż ściany tętnic.

Badania potwierdzają, że enzym serrapeptaza w dużym stopniu niweluje wszelkie zaczerwienienia i obrzęki. Enzym wykazuje również właściwości wspierające równowagę organizmu na poziomie komórkowym. Wspomaga leczenie ran, skutecznie zapobiega powstawaniu nieestetycznych blizn oraz chroni gojącą się tkankę przed czynnikami zewnętrznymi. Serrapeptaza została zatwierdzona jako standardowa substancja przeciwobrzękowa w wielu krajach na terenie Europy. Pacjenci, którzy przyjmowali serrapeptazę, zgłaszali znacznie mniej dolegliwości niż grupy kontrolne. Z tego powodu enzym stosowany jest jako rodzaj wsparcia pourazowego, przy uszkodzeniach typu skręcenia, czy zerwania więzadeł.

Serrapeptydaza wspiera zdrowie piersi. W przeprowadzonym badaniu z podwójnie ślepą próbą, potwierdzono, że aż u 85,7% pacjentów, zmniejszyła się wrażliwość piersi i ich opuchnięcie. Ma to związek z faktem, że enzym wykazuje ma właściwości fibrynolityczne i proteolityczne.

W przebiegu chorby Alzheimera aktywnie obniża poziom Acetylcholino esterazy, czyli enzymu blokującego acetylocholinę, TGF-beta, cytokiny zapalnej IL-6. Z drugiej strony zwiększa stężenie mózgowego czynnika wzrostu nerwów BDNF oraz poziomy IGF-1 oraz aktywuje geny ADAM9 i 10 w tkance mózgu.

Serrapeptaza jest wykorzystywana przez ludzki organizm w bardzo wielu procesach i reakcjach. Enzym proteolityczny wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, układu oddechowego, układu sercowo - naczyniowego, jak i dla wielu innych organów. Dodatkowo serrapeptaza wykazuje właściwości aktywacyjne dla fibryny, jak również redukcji białka C-reaktywnego.

Serrapeptaza komu zalecane jest jej suplementowanie?

Serrapeptaza jest mierzona w SU, czyli jej jednostkach. Jednostki odpowiadają poziomowi aktywności enzymu: im wyższa podana liczba, tym enzym bardziej jest aktywny. Chociaż brakuje badań nad długotrwałymi skutkami i bezpieczeństwem przyjmowania serrapeptydazy, uważa się, że przyjmowanie jej do czterech tygodni jest całkowicie bezpieczne.

Serrapeptydazę zaleca się przyjmowanie:

  • weganom
  • wegetarianom
  • osobom, którym zależy na wzmocnieniu układu kostno-stawowego
  • osobom z przewlekłymi chorobami na tle zapalnym
  • osobom o aktywnym trybie życia
  • osobom, żyjącym w chronicznym stresie
  • osobom, zażywającym doustne tabletki antykoncepcyjne
  • osobom w podeszłym wieku

Serrapeptaza oraz skutki uboczne, przeciwwskazania - czyli kiedy jej nie przyjmować

Jednak jak każda aktywna substancja, tak również serrapeptydaza, chociaż w pełni bezpieczna, nie jest remedium na całe zło tego świata. Dlatego też nie zaleca się jej przyjmowanie osobom, które regularnie przyjmują jakiekolwiek preparaty oddziałujące na proces krzepliwości krwi. W tym miejscu można wymienić: witamina K, heparyna, warfaryna oraz aspiryna. Dodatkowo preparat nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Przeprowadzone liczne badania nie wykazały występowania skutków ubocznych, jednak należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Dotychczas nie są znane możliwe interakcje z innymi substancjami leczniczymi, czy lekami na receptę.

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...