Układ pokarmowy jest ważny - jak usprawnić jego funkcjonowanie?

Czasem w naszym życiu codziennym nie zawsze pamiętamy o tym, aby przestrzegać zasad zdrowej i zbilansowanej diety. Nieregularne posiłki, ciężkostrawne potrawy czy też dania kuchni fast- food mogą negatywnie wpływać na nasz układ trawienny, co może skutkować zatruciami pokarmowymi, bólem żołądka, wzdęciami, leniwym trawieniem, a także spowolnieniem metabolizmu. W konsekwencji niewłaściwego odżywiania się może też ucierpieć nasza figura. Niewłaściwy sposób odżywiania przez dłuższy czas może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń, na przykład do kamicy żółciowej, zniszczenia wątroby lub też zespołu jelita wrażliwego. Takie dolegliwości obniżają jakość naszego życia. Czy można wobec tego w jakiś sposób poprawić wydolność naszego układu pokarmowego? Lub też czy można go w jakiś sposób wspomóc tak, aby pracował sprawniej i efektywniej nawet po zjedzeniu czegoś ciężkiego? Z pewnością warto spróbować naturalnych sposobów radzenia sobie z problemami trawiennymi, gdyż ich działanie jest nieszkodliwe i łagodne dla naszego organizmu. To także doskonała profilaktyka, którą warto podjąć już w momencie, kiedy zaobserwujemy pierwsze problemy trawienne.

Zioło o działaniu żółciopędnym - dziurawiec

Zastosowanie dziurawca jest wielorakie. Za pewne każdy z nas kojarzy spore, żółte kwiatostany tej rośliny, które można zauważyć na niejednej łące. W kontekście troski o układ trawienny, dziurawiec ma wspomaga wytwarzanie odpowiedniej ilości żółci w organizmie, która to wspomaga proces trawienia. To dzięki niej możliwe jest efektywne trawienie pokarmów ciężkostrawnych i bogatych w tłuszcze. Wpływa także pozytywnie na drogi żółciowe, a także może stanowić dobrą profilaktykę przed pojawieniem się w woreczku żółciowym złogów, które określane są jako kamica żółciowa. Z tego względu dziurawiec może wspomagać leczenie chorób wątroby o różnym podłożu wpływając na jej proces regeneracji. Stosuje się go też jako wsparcie leczenia zaburzeń pracy układu pokarmowego, a więc przy występowaniu wzdęć, biegunek, nieżytu żołądka lub też nieżytu jelit, a także choroby wrzodowej. Można go pić w formie ekologicznej herbatki. 

Mięta pieprzowa wspierająca żołądek oraz wątrobę

Bardzo często na różnego rodzaju niestrawności czy też problemy trawienne doradza się przepijanie herbaty miętowej i ma to swoje uzasadnienie. Mięta pieprzowa to zioło, które od dawien dawna było podawane w bólach żołądka, nudnościach, niestrawnościach oraz kolkach jelitowych. Przyjmowana w postaci naparu, kropli, olejku, nalewki lub też wyciągu, doskonale wpływa na pracę układu trawiennego, ze szczególnym uwzględnieniem żołądka oraz wątroby. Mięta pieprzowa, która bogata jest we flawonoidy, ma działanie rozkurczające, a także zwiększa ilość wydzielanego soku żołądkowego, który odpowiada za szybsze trawienie pokarmów. Mięta może być też stosowana w kuracjach mających na celu przeciwdziałanie drażliwości jelit, gdyż bardzo dobrze reguluje ich pracę i poprawia ich perystaltykę.

Coś wprost idealnego na nudności i wzdęcia- korzeń imbiru oraz majeranek

Imbir znany jest ze swoich właściwości rozgrzewających, jednakże nie tylko takie może być jego zastosowanie. Jest to również pomocna roślina w przypadku różnych problemów trawiennych. W obrębie układu pokarmowego działa żółciopędnie, a także rozkurczowo, co pomaga pozbyć się ucisku w okolicy brzucha. Pomaga także przy wzdęciach, ale też szczególnie jest doceniany przez panie, które spodziewają się dziecka i z tego powodu cierpią na nudności i wymioty, które pomaga niwelować.

W przypadku dolegliwości ciążowych związanych z układem pokarmowym, często polecany jest także majeranek. Regularnie wypijany w postaci naparu pozwala zmniejszyć mdłości oraz wymioty. Dodatkowo, majeranek ma też inne, dobroczynne właściwości. Między innymi pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych, a więc przyspiesza trawienie, a tym samym cały metabolizm. Sprawdzi się też jako środek zaradczy podczas biegunek.

Składniki z naszej kuchni, które jednocześnie pobudzają zarówno apetyt jak i trawienie

Cynamon być może często jest wykorzystywany w naszej kuchni do przygotowywania potraw i ciast na słodko. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że olejek z kory cynamonowej posiada wiele leczniczych zastosowań, a przede wszystkim poprawia efektywność trawienia pobudzając soki żołądkowe. Kolejnym składnikiem, który być może często jest wykorzystywany w naszej kuchni jest jałowiec, a właściwie jego owoce. W niewielkich ilościach mogą być użyte do dań mięsnych, sosów i marynat, a przede wszystkim do dań, które z definicji są raczej ciężkostrawne. Owoce jałowca dobrze wpływają na układ pokarmowy, zapobiegają zaparciom oraz wzdęciom, poprawiają przemianę materii oraz stymulują produkcję żółci. Składniki, które być może dobrze są nam znane z naszej kuchni z pewnością uda się nam też znaleźć w różnego rodzaju suplementach diety oraz mieszankach ziołowych, które są dedykowane do odpowiedniego dbania o prawidłową pracę układu pokarmowego, co potwierdza ich dobroczynny wpływ na nasz organizm. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...