Witamina D - działanie, niedobór, występowanie

Witamina D jest niezwykle istotnym makroelementem w naszym organizmie, bowiem reguluje ona gospodarkę wapniowo-fosforanową. Oprócz tego jeszcze pozwala na wchłanianie tychże pierwiastków w naszych jelitach oraz odpowiada za odpowiednią mineralizację kości. Z tego też powodu witamina ta powinna znajdować się w naszym organizmie w ilości, która nie będzie zbyt mała, ani też zbyt duża, a trzeba wiedzieć, że niełatwo jest utrzymać prawidłowy jej poziom. Jakkolwiek warto się o to postarać, bowiem wiąże się z tym cała masa korzyści.

Właściwa ilość witaminy D odpowiada za prawidłowy stan kości, że są one mocne, zaś zęby zdrowe. Ponadto zapewnia ona sprawny układ krążenia, zmniejsza ryzyko nowotworu, a także pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno nadmiar jak i niedobór tej witaminy może być niekiedy tragiczny w skutkach, dlatego w przypadku specjalnej suplementacji warto jest zawsze skonsultować się z lekarzem.

Niedobór witaminy D

Witamina D, a właściwie to jej prawidłowa ilość, jest niezwykle istotna dla każdego organizmu, dlatego też warto wiedzieć, z czym się wiąże niedobór tejże substancji. Typowymi objawami dla braku tego makroelementu są przede wszystkim:

  • bóle kostno-mięśniowe,
  • biegunki,
  • zaburzenia widzenia i pogorszenie wzroku,
  • bezsenność,
  • niesmak oraz pieczenie w gardle i jamie ustnej,
  • strata apetytu,
  • choroby przyzębia;

Zapewnienie odpowiedniej, wystarczającej do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu ilości tej substancji jest szczególnie ważne u niemowląt, bowiem w przypadku niedobour pojawia się u nich zbyt płaska główka z tyłu, co jest skutkiem rozmiękania kości czaszki, zaś na czole istnieje ryzyko pojawienia się wypukłych guzów. Niedobór jest odpowiedzialny także za opóźnienie procesu zrastania ciemiączka.

U małych dzieci niewystarczająca ilość witaminy D może skutkować rozwojem krzywicy, zaś u osób dorosłych jest to częsta przyczyna osteoporozy oraz rozmiękania kości. Z powodu jej braku zwiększa się ryzyko otyłości, możliwość zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby i stany zapalne. W skrajnych przypadkach może to skutkować nawet nowotworem.

Witamina D norma

Badania laboratoryjne umożliwiają sprawdzenie poziomu witaminy D w organizmie poprzez skontrolowanie stężenia stabilnego metabolitu tej witaminy, czyli 25(OH)D w surowicy. W przypadku Europy Środkowej normy kształtują się na następujących poziomach:

  • 0-50 nmol/l lub 0-20 ng/ml wskazuje na deficyt witaminy D,
  • 50-75 nmol/l lub 20-30 ng/ml wskazuje na poziom niewystarczający,
  • 75-125 nmol/l lub 30-50 ng/ml to stężenie optymalne,
  • 125-250 nmol/l lub 50-100 ng/ml to stężenie wysokie,
  • powyżej 250 nmol/l lub powyżej 100 ng/ml to stężenie potencjalne toksyczne. 

W oparciu o wyniki takiego badania powinno się ustalać podaż witaminy indywiwudalnie dla każdego człowieka. Najczęściej zaleca się się jednak dawkowanie witaminy D w ilości 400 IU dziennie u dzieci i 10000 IU dziennie u dorosłych. 

Która witamina D najlepsza dla dzieci?

Ponieważ witamina D występuje naturalnie przede wszystkim w tłustych rybach, żółtkach jaj, maśle i pełnotłustych produktach mlecznych, niemożliwe jest dostarczenie jej dziecku w odpowiedniej ilości jedynie z pożywienia. Suplementacja jest zatem konieczna, jeśli pragniemy uchronić młodego człowieka przed wadami postawy, osłabieniem kości i zębów czy też pogorszeniem odporności na infekcje. W przypadku dzieci najważniejsza jest przede wszystkim ilość witaminy D oraz forma jej podania. Zdrowe niemowlęta do skończenia 6 miesiąca życia powinny przyjmować ją w ilości 400 IU dziennie, wcześniaki od 400 do 800 IU. Po pierwszym roku życia dawka rośnie do około 600 - 1000 IU, jednak w przypadku maluchów z nadwagą potrzebne może być nawet 2000 IU. Z kolei najwygodniejsze formy witaminy D, dające pewność podania dziecku odpowiedniej ilości produktu to przede wszystkim kapsułki twist-off oraz opakowania z pompką. 

Występowanie witaminy D

Z racji, że zalet z dbania o odpowiednią ilość witaminy D jest bardzo dużo, to ważne jest aby wiedzieć, gdzie możemy jej szukać. Pełni ona wiele istotnych funkcji w naszych organizmach, choć należy bardzo uważać, aby jej nie przedawkować. W tym celu warto jest skonsultować się ze specjalistą, jakim może być lekarz lub farmaceuta. Jeśli chodzi jednak o pokarm, w którym znajdziemy witaminę D w dość znacznej ilości to są to drożdże, wątroba, żółtka jaj, ale także i przetwory rybne oraz trany. Niewątpliwie każdy znajdzie wśród tych produktów coś odpowiedniego dla swojego gustu i przekonania, a zatem będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość tej jakże ważnej dla naszego zdrowia substancji, czy też może raczej makroelementu.

Mało kto o tym wie, ale witamina D jest wytwarzana  w momencie gdy odpowiednio długo przebywamy na słońcu. Już nawet dwudziestominutowy spacer w słońcu będzie wystarczający, aby wyprodukować potrzebną ilość witaminy D tak, aby nasz organizm mógł działać sprawnie i zdrowo. Oczywiście nikogo nie powinno dziwić to, że przyspiesza to proces starzenia. Słabnąca siła mięśni oraz bolesne kurcze czy problemy z chodzeniem to także typowe objawy niedoboru. Jeśli natomiast zabraknie tej witaminy w trakcie życia płodowego to istnieje ryzyko wystąpienia schizofrenii czy nawet autyzmu.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...