Naturalne kadzidła i kadzidełka zapachowe do palenia - jak wybrać najlepsze?

Pierwsze wzmianki o stosowaniu suszonych części roślin jako kadzideł odnaleźć można w starożytnych manuskryptach i glinianych tabliczkach. Znana od wieków praktyka odradza się na nowo, zwłaszcza w dużych obszarach miejskich, stanowiąc oryginalną formę rozwoju duchowego i osobistego, czy też zwyczajnej dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu. Kadzidła i kadzidełka stanowią integralną część współczesnego świata, dlatego też, w jaki sposób możemy wykorzystać ich aromatyczny potencjał?

Kadzidła do palenia – co to takiego?

Można przypuszczać, iż pierwsze palenie kadzidełek szło w parze z odkryciem przez ludzi ognia. Wraz z wydzielanymi przez drewno aromatami, ludzie odkrywali nowe zapachy, a także ich niecodzienną funkcję wpływania na nastrój. Doprowadziło to do tego, iż palenie kadzidełek zajęło trwające do dziś miejsce w rytuałach i ceremoniach religijnych. Co współcześnie uważamy za kadzidło?

Za kadzidło uznajemy mieszanki ziół, drewna, kwiatów, żywic i innych surowców pochodzenia roślinnego, które dzięki swojej naturalnej łatwopalności wydzielają aromatycznie pachnący dym. Kadzidła ze względu na swoje liczne i fascynujące właściwości, towarzyszą nam od początków istnienia gatunku ludzkiego, we wszystkich szerokościach geograficznych. W Ameryce Południowej Majowie i Aztekowie stosowali kopal i Palo Santo, Sumerowie korę i oleje kadzidłowca, a starożytni Egipcjanie mirrę.

Obecnie zaś możemy odnaleźć szeroką gamę kadzidełek, podobnych do tych stosowanych w ubiegłych wiekach. Pomimo gamy stosowanych naturalnych składników, dzisiejsze kadzidła naturalne są nadal czystymi mieszankami ziół i żywic, pozytywnie zaskakującymi swoimi właściwościami.

Kadzidełka zapachowe – najpopularniejsze rodzaje

Istnieje wiele rodzajów kadzidełek, począwszy od pałeczek i stożków, kończąc na proszkach i spiralnych sznurkach, czy naturalnych kadzidełkach z pęczków roślin. Niezależnie od rodzaju, cel zawsze pozostaje ten sam, wydzielić przyjemny zapach, kojący umysł i relaksujący ciało.

Nie każdy rodzaj kadzidła ma takie same właściwości. Dla porównania, naturalne kadzidełka pałeczkowe będą palić się powoli, wytwarzając drobny dym, podczas gdy kadzidełka stożkowe będą palić się znacznie szybciej, wydzielając gęsty, aromatyczny dym. Zatem, co należy wiedzieć o poszczególnych rodzajach kadzideł i kadzidełek?

  • Naturalne kadzidełka patyczkowe – są jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych rodzajów kadzideł. Kadzidełka patyczkowe skonstruowane są z bambusowego lub innego rdzenia, do którego przytwierdza się za pomocą odpowiednio wyselekcjonowanych soków roślinnych wysuszone części kwiatów i ziół. Utrzymują zapach przez długi czas, tląc się powoli na podstawce;
  • Naturalne kadzidełka stożkowe – kształt stożka jest zwykle uzyskiwany dzięki odpowiedniej kombinacji surowców roślinnych i olejków eterycznych. Ze względu na sam skład kadzidełka stożkowe są nieco trudniejsze do zapalenia, niż kadzidełka patyczkowe, choć samo spalanie odbywa się na podobnej zasadzie. Kadzidełka stożkowe są niezwykle powszechne w ceremoniach i rytuałach medytacyjnych, cechują się aromatycznym, gęstym dymem;
  • Naturalne kadzidełka sznurkowe – powstają dzięki kombinacji wyczyszczonych i wysuszonych kwiatów i liści roślin. Rozdrabniane na proszek, mieszane są z olejkami eterycznymi, a następnie zwijane w estetyczne, przeplatane sznurki, które są następnie suszone na słońcu. Zapach z kadzidełek suszonych rozprowadzany jest nierzadko bez zastosowania ognia. Urzekają delikatnym, lecz wyczuwalnym aromatem rozprowadzającym się po całym pomieszczeniu;
  • Kadzidła w proszku – zazwyczaj powstałe z mieszaniny żywic roślinnych, które po przetworzeniu w postać sproszkowanych kamyczków uzupełnia się dodatkiem olejków eterycznych. Stosowane na podstawkach żaroodpornych poddawane są bezpośredniemu spalaniu za pomocą węgielków drzewnych, wydzielając bogactwo substancji aromatycznych o właściwościach relaksujących i podnoszących na duchu;
  • Kadzidła z pęczków roślin – jest to jeden z najmniej znanych rodzajów, choć cechuje się największą ilością właściwości leczniczych. Powstałe bez obróbki, są otrzymywane z kory, kwiatów i liści nierzadko kilkuletnich roślin - dzięki temu cechują się doskonałym, naturalnym aromatem.

Zastosowanie na co dzień - co czego służą kadzidła naturalne?

Jak już wspomnieliśmy, palenie kadzidełek zapachowych ma różne zastosowanie we współczesnym świecie. Oprócz charakteru ceremonialnego, naturalne kadzidła może używać każda osoba, chcąca uczynić przestrzeń bardziej komfortową i pozytywną.

Swoje główne zastosowanie kadzidła znajdują w aromaterapii, która od tysięcy lat promuje używanie kadzidełek jako naturalnych remediów na wiele stanów i dolegliwości. Oto kilka sposobów wykorzystania naturalne kadzidła w celu poprawy codziennego życia:

  • Zmniejsza stres i poprawia sen – wiele rodzajów kadzidełek, jak chociażby te produkowane z lawendy, drzewa sandałowego, czy rozmarynu są uwielbiane ze względu na swoje relaksujące właściwości. Wiele badań klinicznych wykazuje, iż rzeczywiście, kadzidła mogą wywierać działanie uspokajające na centralny układ nerwowy. Naukowcy odkryli również, iż linalol, silny terpen występujący w niektórych roślinach stosowanych w produkcji kadzidełek, aktywuje receptory GABA, odpowiedzialne za relaks i dobry sen;
  • Oczyszcza przestrzeń – naturalne kadzidło to szybki i wygodny sposób na zamaskowanie niepożądanych zapachów pochodzących z różnorodnych źródeł. Substancje aromatyczne znajdujące się w kadzidłach, oprócz znanego działania dezodoryzującego powietrze, zawierają w sobie wiele związków antybakteryjnych i przeciwwirusowych, zabijając znajdujące się w pomieszczeniu patogeny;
  • Zwiększa koncentracje i wspomaga rozwój duchowy – kadzidła i kadzidełka zapachowe są często stosowane podczas ceremonii duchowych, aby pobudzić koncentrację, poprawić nastrój, wyostrzyć zmysły i podnieść na duchu w trakcie jogi i praktyki medytacji;
  • Pobudza kreatywność – ze wszystkich zmysłów, to właśnie węch wywołuje najsilniejsze skojarzenia i reakcje. Przyjemny zapach kadzidła może przywołać odległe wspomnienia lub podnieść na duchu i zainspirować do kreatywnego działania. Wielu artystów, czy pracowników kreatywnych wykorzystuje dobrodziejstwa aromaterapii, aby stworzyć w miejscu pracy przyjemną atmosferę sprzyjającą tworzeniu.

Naturalne kadzidełka - jak poprawnie stosować?

Używanie kadzidełek wydaje się proste, choć tak naprawdę wymaga pewnej wiedzy, aby przeprowadzana sesja mogła w pełni rozwinąć swoją efektywność. Dla uzyskania najlepszych doznań zapachowych potrzebne będą następujące przybory:

Jak zatem poprawnie używać naturalne kadzidełka zapachowe?

  • Umieść kadzidełko na żaroodpornej powierzchni.
  • Zapal końcówkę kadzidła, a następnie zdmuchnij płomień. Kadzidełka zapachowe w proszku umieść z kolei na żarzącym się węgielku. Gdy tylko się spali, delikatnie wachluje je dłonią, aż kadzidełko zacznie się lekko żarzyć i dymić.
  • Kiedy zapach kadzidła zacznie być wyczuwalny, delektuj się sesją.
  • W trakcie sesji możesz przejść się po pomieszczeniu wraz z kadzidłem.
  • Następnie umieść kadzidełko na podstawce, do jego całkowitego wypalenia.

Po skończonej sesji nie zostaje nam nic innego jak zgasić niedopalone kadzidło. Z jednej strony, można pozwolić, aby kadzidełko wypaliło się samoistnie, z drugiej zaś żar można łatwo ugasić piaskiem, wodą lub dociskając do żaroodpornego podłoża.

Odmiany kadzideł i kadzidełek – które warto spróbować?

Zakup kadzidełek jest indywidualną decyzją. To, jakie kadzidła chcemy wybrać, zależy od wielu czynników. Niezależnie od tego, przy zakupie kadzidełek warto rozważyć następujące kryteria, mogące ułatwić ostateczny wybór:

  • Miejsce produkcji
  • Metoda produkcji
  • Składniki i ich zapach
  • Czas spalania
  • Łatwość użycia
  • Przeznaczenie

Na podstawie powyższych kryteriów pragniemy przedstawić niektóre z ciekawszych odmian kadzidełek zapachowych.

Indyjskie kadzidełka zapachowe

Nie bez powodu Indie uważane są za swoistą ojczyznę kadzidełek. Pierwotnie używane jako narzędzia lecznicze, indyjskie kadzidła opisywane były w starożytnych hinduskich tekstach, Wedach, jako niezwykle ważne w praktykowaniu starożytnych sztuk Ajurwedy.

Obecnie indyjskie kadzidła stanowią jedne z najczęściej spotykanych produktów na świecie. Pierwotnie produkowane przez mnichów, dziś wytwarzane są przez przywiązanych do tradycyjnych wartości rzemieślników, tworzących wyraźne, orientalne nuty. Spotykane w wersjach patyczkowych i stożkowych, oferują bogactwo zapachów i odmian. To właśnie takie indyjskie kadzidła, jak Nag Champa czy Smocza Krew są jednymi z najpopularniejszych produktów na całym świecie.

Kadzidło Palo Santo

Drzewo Palo Santo było wykorzystywane do celów ceremonialnych i leczniczych od pokoleń. Dzisiaj, to starożytne i mistyczne drzewo, pochodzące z tropikalnych regionów Ameryki Południowej jest jednym z częściej stosowanych, naturalnych kadzidełek w ramach ceremonii duchowych, czy sprzyjaniu dobremu nastrojowi i relaksacji umysłu. Kadzidło z Palo Santo uzyskuje się dzięki zebraniu całych kawałków drewna lub kory z naturalnie obalonych drzew. Dzięki temu Palo Santo stanowi wzór ekologicznej produkcji kadzideł na całym świecie.

Drewienko Palo Santo cechuje się aromatycznym, drzewnym i jednocześnie rześkim zapachem, idealnym w praktykach oczyszczania duchowego i aromaterapii. Kojący zapach unoszący się w powietrzu po zapaleniu Palo Santo skutecznie relaksuje układ nerwowy, promując kreatywne działanie i dobrostan duchowy, pozwala pozbyć się negatywnych emocji.

Kadzidło Szałwia Biała

Biała szałwia uznawana jest za jedną z najpotężniejszych roślin oczyszczających i chroniących każde pomieszczenie, żywą istotę lub przedmiot potraktowany wydzielanym przez nią dymem. Ostry, ziołowy zapach szałwii białej służy również dezodoryzacji pomieszczeń, a także odstraszaniu różnorodnych gatunków owadów, w tym komarów.

Kadzidło z szałwii białej produkowane jest z żywicy rośliny, a także wysuszonych na słońcu liści. Zielny, miętowy aromat szałwii zdaniem rdzennych mieszkańców Ameryki poprawia przepływ jonów w powietrzu, rozprowadzając uczucie ulgi i relaksu w miejscu, w którym się znajdujemy.

Kadzidło Yerba Santa

Yerba Santa to rodzima kalifornijska roślina lecznicza, której hiszpańska nazwa oznacza wprost „święte zioło”. Roślina zyskała swoją nazwę ze względu na szereg właściwości zdrowotnych, użytecznych także w ramach aromaterapii z zastosowaniem kadzideł.

Yerba Santa ma wyraźnie przyjemny, ziołowy piękny zapach z gorzkawą nutą, która ostatecznie przemienia się w słodki smak przypominający gumę balonową. Tradycyjnie stosowana jako roślina oczyszczająca złą energię, dziś stosowana jest jako kadzidło pomagające w problemach z oddychaniem, uspokojeniem ośrodkowego układu nerwowego, czy jako środek sprzyjający porannej jodze.

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...