Olej z wiesiołka niezwykłe właściwości, dawkowanie i zastosowanie

Wiesiołek, choć niepozorny, to roślina o niezwykłych właściwościach, które zwróciły uwagę branży farmaceutycznej. Szczególnie wartościowy jest olej z wiesiołka, który ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. W artykule omówimy jego działanie, dawkowanie i właściwości.

Cenne składniki oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka pozyskiwany jest z nasion rośliny, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), takie jak kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA). W skład oleju wchodzą również inne kwasy tłuszczowe, fitosterole, białko bogate w aminokwasy siarkowe, enzymy, minerały (cynk, magnez, wapń, selen) oraz witamina E.

Właściwości prozdrowotne oleju z wiesiołka

  • Kosmetyka i pielęgnacja skóry: Olej z wiesiołka działa korzystnie na skórę dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wpływa na funkcjonowanie komórek skóry, nawodnienie organizmu oraz zabezpiecza przed utratą wody przez zewnętrzne warstwy skóry. Ma również działanie przeciwtrądzikowe i przyspiesza gojenie zmian skórnych, takich jak łuszczyca.
  • Wsparcie dla płodności: Olej z wiesiołka może wspierać zapłodnienie, wpływając na wydzielanie płodnego śluzu oraz poprawiając męską potencję, żywotność i szybkość plemników. W czasie ciąży jego stosowanie nie jest zalecane.
  • Łagodzenie objawów menstruacyjnych: Duet kwasów tłuszczowych i magnezu w oleju z wiesiołka pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet, łagodzi drażliwość, wahania nastrojów oraz bóle miesiączkowe.
  • Wpływ na układ krążenia: Olej z wiesiołka obniża ciśnienie krwi, poprawia przepływ w naczyniach krwionośnych, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz obniża poziom cholesterolu LDL.
  • Potencjalne działanie przeciwnowotworowe: Olej z wiesiołka może być pomocny w walce z rakiem piersi dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego, który zwalcza komórki rakotwórcze.

Zastosowanie oleju z wiesiołka w pielęgnacji twarzy

Olej z wiesiołka może być używany na wiele sposobów w pielęgnacji twarzy, dzięki bogactwu składników odżywczych:

Serum do masażu: Niewielką ilość oleju można wmasować w oczyszczoną skórę twarzy, co sprawi, że będzie ona nawilżona, wypoczęta, wyrówna koloryt cery i wygładzi naskórek.

Domowa maseczka odmładzająca: Aby przygotować maseczkę, wymieszaj łyżkę oleju z wiesiołka z łyżką miodu, dwiema łyżeczkami jogurtu naturalnego, łyżką mąki ziemniaczanej i łyżeczką oleju słonecznikowego. Nałóż mieszankę na twarz na około 20 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Dawkowanie oleju z wiesiołka

Zaleca się, aby dzienna dawka oleju z wiesiołka wynosiła:

  • 6-8 gramów dla dzieci powyżej 12 lat, dorosłych i osób starszych
  • 3-4 gramy dla dzieci powyżej trzech lat

Olej z wiesiołka nie powinien być stosowany przez dzieci poniżej trzech lat, kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Osoby przyjmujące leki na stałe powinny skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem oleju. Nie zaleca się stosowania go dłużej niż rok.

Podsumowanie

Olej z wiesiołka to cenny surowiec, który ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Dzięki bogactwu nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów ma pozytywny wpływ na skórę, płodność, objawy menstruacyjne, układ krążenia, a nawet może wspierać walkę z rakiem piersi. Warto włączyć go do swojej diety i pielęgnacji, zwracając uwagę na odpowiednie dawkowanie i przeciwwskazania.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...