Jaką formę magnezu wybrać? Który magnez jest najlepszy?

Reklamy od jakiegoś czasu zwracają uwagę na to, jaki istotny jest wybór magnezu w celu uzupełnienia jego niedoboru. Chwytem marketingowym jest używanie określenia \"naturalny\", by przyciągnąć potencjalnego konsumenta i skłonić go do zakupu określonego suplementu. Tymczasem w przypadku magnezu nie ma najmniejszego znaczenia czy jest on naturalny, czy syntetyczny. W rzeczywistości to rodzaj magnezu decyduje o przyswajalności, bezpieczeństwie i działaniu na organizm. Dlatego podejmując decyzję o suplementacji magnezem, należy wziąć uwagę jaki związek jest częścią danego produktu.

Najlepsze i polecane formy magnezu

Cytrynian magnezu

Cyrynian magnezu należy do najbardziej popularnych form magnezu, głównie ze względu na jego wysoką przyswajalność. Sięga ona aż 90%, co jest swoistym rekordem spośród wszystkich form magnezu dostępnych na rynku. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to równocześnie łagodny środek przeczyszczający, co sprawia, że okazuje się przydatny również w przypadku zaparć. Cyrynian magnezu to bardzo dobry wybór dla tych, którzy mają problem odbytnicy lub okrężnicy, natomiast z uwagi na swoje działanie nie nadaje się dla osób borykających się często z luźnymi wypróżnieniami.

Taurynian magnezu

Taurynian magnezu również należy do łatwo wchłanialnych form magnezu. Tauryna w połączeniu z magnezem stabilizuje błony komórkowe. Co ma znaczenie dla wielu osób, związek ten nie ma właściwości przeczyszczających, dlatego może być stosowany przez każdego. Taurynian magnezu jest również najlepszym wybór dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Działa zapobiegawczo na arytmie serca, a także chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami spowodowanymi ewentualnymi schorzeniami czy incydentami sercowymi.

Jabłczan magnezu

Jabłczan magnezu to odpowiedź na permanentne zmęczenie, z którym boryka się wiele osób. Kwas jabłkowy zawarty w tej formie magnezu jest naturalnym kwasem owocowym obecnym w zdecydowanej większości komórek w organizmie człowieka. Jest to również bardzo ważny składnik enzymów odgrywających kluczową rolę w produkcji energii i syntezie ATP.

Glicynian magnezu

Glicynian magnezu to najbardziej bezpieczna opcja spośród wszystkich form magnezu, która umożliwia na długoterminowe korygowanie obecności magnezu w organizmie. Magnez związany z aminokwasem glicyną to jedna z najlepiej biologicznie wchłanianych form magnezu. Z tego powodu działanie przeczyszczające tej formy magnezu jest bardzo ograniczone.

Węglan magnezu

To kolejna biologicznie atrakcyjna forma magnezu. Związek ten zmienia się w chlorek magnezowy, gdy dochodzi do wymieszania go z kwasem solnym obecnym w żołądkach. Z tego powodu węglan magnezu jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które cierpią na refluks żołądkowy i niestrawność z uwagi na właściwości zobojętniające kwas. Zanim jednak sięgnie się po tą postać magnezu, należy pamiętać, że jej wchłanialność jest stosunkowo niska, bowiem wynosi zaledwie 30%.

Szkodliwe w nadmiarze, dobre przy odpowiednim dawkowaniu

Siarczan magnezu

Siarczan magnezu nazywany jest również solą Epsom. Jest pomocy przy zaparciach, jednak nie można uznać go za bezpieczne źródło magnezu, bowiem bardzo łatwo go przedawkować. Z tego pod zalec się stosować go w kąpieli, jednak wskazane jest sprawdzenie najpierw czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Siarczan magnezu przyjmowany zewnętrznie jest dobrym rozwiązaniem, gdy chce się uniknąć ewentualnych skutków przedawkowania.

Najgorsze, niepolecane formy magnezu

Tlenek magnezu

Tlenek magnezu to jedna z najbardziej powszechnych w aptekach form magnezu. Jego wchłanianie jest jednak bardzo niskie, bowiem nie jest chelatowany, czyli nie został zamieniony w formę organiczną, którą organizmowi łatwo przyswoić. Tymczasem to związki organiczne są łatwiej przyswajalne. Przyswajalność tlenku magnezu sięga około 4%, co jest bardzo niskim wynikiem.

Glutaminian magnezu i asparaginian

To ta forma magnezu, która powinna być unikana. Zarówno kwas glutaminowy, jak i kwas asparaginowy to bardzo niebezpieczne składniki sztucznego słodzika. Do tego obie te formy są neurotoksyczne, kiedy nie są związane z innymi aminokwasami. Nie istnieje sytuacja, w której stosowanie tego magnezu byłoby konieczne.

Mając na uwadze wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania, można podjąć decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego, indywidualnie dopasowanego do potrzeb danej osoby magnezu. W zależności od tego, co chce się osiągnąć, należy skierować swoją uwagę na odpowiednią formę, bowiem ich zastosowanie samo w sobie jest stałe. Dopiero różnice zaczynają być odmienne.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...