Cukier w diecie dziecka - odwieczny problem dorosłych. Czy zdrowe słodycze naprawdę istnieją?

Dieta pełni ważną rolę w rozwoju dziecka - odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze wpływają na stan zdrowia i prawidłowy rozwój. Ale tak naprawdę to dużo więcej - kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych utrwala pożądane postawy na przyszłość. Wśród niezdrowych produktów spożywczych, znajduje się przede wszystkim cukier - główny składnik słodyczy, tak uwielbianych przez dzieci... i dorosłych. Jak to zmienić? Czas poznać słodycze bez cukru!

Dieta dla dziecka a cukier - co musisz wiedzieć?

Pierwsze lata życia dziecka to nie tylko czas intensywnego rozwoju - fizycznego, umysłowego i motorycznego, to też okres w którym zmienia się sposób żywienia. A jak się okazuje, to duże wyzwanie dla rodziców i opiekunów.   

Preferencje smakowe dzieci uwarunkowane są genetycznie - najmłodsi chętnie wybierają produkty słodkie i słone, a odrzucają kwaśne i gorzkie. By sprawdzić tę tezę przeprowadzono liczne badania, a ich wyniki nie zaskoczyły. Jedne z najnowszych testów przeprowadzone w Polsce pokazały, że preferowanymi owocami są truskawki (najbardziej nielubianymi kwaskowate jabłka), a warzywami słodkie marchewki (dzieci unikają za to ostrej rzodkiewki). Dopóki cukier pochodzi z naturalnych źródeł, nie ma większych powodów do obaw. A co potem?

Czy jest dobry czas na cukier?

Według ogólnych wytycznych, nie powinno się dosładzać dań dla dzieci do (przynajmniej) drugiego roku życia. Eksperci sugerują jednak, by stosować cukier najpóźniej, jak to możliwe. Dlaczego? Dzięki temu zwiększa się preferencje dotyczące innych smaków.

Nie ma się co oszukiwać, wprowadzenie cukru do diety jest nieuniknione, czasem bywa nawet nieświadome - sacharoza znajduje się w wielu (chętnie wybieranych przez opiekunów) produktach - musach owocowych, owsiankach czy przekąskach. A tu liczy się przede wszystkim umiar. 

Dieta dla dziecka - ważne zasady

Według ogólnoświatowych norm, dzieci powinny spożywać 4 - 5 posiłków dziennie, z odpowiednimi przerwami (od 2,5 do 4 godzin). Najlepiej, jeśli wartość energetyczna mieści się w zakresie 1000 - 1400 kalorii, co jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie malucha. Wśród pozycji \"obowiązkowych\" w menu powinny znaleźć się następujące produkty:

  • warzywa
  • produkty pełnoziarniste
  • owoce
  • produkty mleczne o zmniejszonej zawartości tłuszczu
  • ryby
  • chude mięso

Warto zadbać o różnorodność posiłków, co zachęci dziecko do jedzenia. Produkty o wyraźnie słodkim smaku nie powinny być podawane każdego dnia, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że maluch będzie się ich stanowczo domagać, wykazując niechęć do innych posiłków. Podobnie jest ze słodyczami, które stanowią atrakcyjną alternatywę...dla każdego innego rodzaju pożywienia. 

Cukier w diecie dziecka - jak duży jest problem?

Według WHO (World Health Organisation), zjawisko otyłości u dzieci wzrasta w alarmującym tempie i obecnie jest jednym z najważniejszych wyzwań zdrowia publicznego. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 12% dzieci w Polsce, a liczby niezmiennie rosną. 

Badania dotyczące problemu otyłości dzieci, przeprowadzone w 2013 roku pokazują, że wśród produktów spożywanych codziennie, najczęściej wymienia się słodycze i/lub słodkie napoje (100% badanych), a dużo istotniejsze produkty, jak warzywa i owoce (odpowiednio 90% i 89%) są nieco pomijane. 

Dla porównania, u dzieci z masą ciała w granicach normy codzienne spożycie słodyczy dotyczyło 53% badanych. Wnioski?

Dlaczego warto ograniczyć cukier?

Cukier jest wysokokaloryczny i całkowicie pozbawiony składników odżywczych. Mało tego, nadmierne spożycie niesie wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Wśród najpoważniejszych wymienia się przede wszystkim:

  • nadwagę i otyłość (i związane z nimi choroby - cukrzycę typu 2, nadciśnienie, kamicę żółciową, chorobę refluksową przełyku, astmę)
  • nieprawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny
  • próchnicę zębów
  • przemieszczenie żywieniowe (znaczne zmniejszenie spożycia żywności, która zawiera niezbędne składniki odżywcze, co prowadzi do poważnych niedoborów) 

Wnioski są oczywiste - należy ograniczyć cukier. To jednak nie takie proste - jak pokazują badania, wśród najbardziej lubianych produktów większość dzieci wskazuje przede wszystkim słodycze (35%), zaraz potem owoce (25%). Warzywa stanowią zaledwie 5%. Czy jest wyjście z tej sytuacji?


Jak oduczyć dziecko jedzenia słodyczy?

Jedzenie słodyczy może być dużym problemem, choć przy odrobinie cierpliwości można sobie z nim poradzić. W wielu przypadkach największym błędem, popełnianym już na początku jest gloryfikacja słodkości. Jeśli opiekun traktuje łakocie jako rodzaj nagrody czy pochwały, maluch zacznie myśleć podobnie. Ten rodzaj pożywienia warto traktować neutralnie, jak jeden ze smaków, który należy poznać.

Gdy dziecko jest starsze, warto rozmawiać o negatywnych skutkach jedzenia słodyczy i wpływie diety na samopoczucie i stan zdrowia. Dobrym pomysłem będzie wspólne przyrządzanie warzywnych koktajli (na bazie słodkiej marchewki) czy owocowych sałatek. 

Dużym powodzeniem cieszy się również przedstawienie wartościowej alternatywy - owoców (świeżych, suszonych czy pieczonych), orzechów, jogurtów i zdrowych słodyczy. Zdrowych słodyczy? Czy to nie pomyłka?

Zdrowe słodycze bez cukru - czy istnieją naprawdę?

Słodycze prędzej czy później pojawią się w życiu dziecka, to nie ulega żadnym wątpliwościom. Spotkania w gronie rodzinnym czy z rówieśnikami, przyjęcia i zabawy w przedszkolu, każda okazja jest dobra, by dziecko skosztowało \"zakazanych\" słodkości. 

A tradycyjne łakocie to nie tylko źródło cukru, ale też konserwantów, wzmacniaczy smaku, barwników, niezdrowych tłuszczy i soli. Istnieje jednak doskonała alternatywa - zdrowe słodycze bez cukru. Wyróżnia je krótki i naturalny skład - pozbawione są niezdrowych dodatków, zawierają soki owocowe, miód czy kakao. Produkowane ze składników najwyższej jakości, posiadają szereg substancji odżywczych i najważniejsze witaminy. 

Warto pamiętać, że to nie tylko doskonały produkt dla dzieci. Zdrowe przekąski bez cukru sprawdzą się też u dorosłych, którzy - choć lubią słodycze, są świadomi ich szkodliwości i chcą zadbać o swoje zdrowie nie rezygnując z przyjemności.

Zdrowe słodycze do przedszkola

Dzieci odwzorowują zachowania grupy rówieśniczej - również te, które związane są z żywieniem. W życiu każdego malucha przyjdzie moment, kiedy będzie chciało próbować tego, co jedzą inne dzieci - z pewnością nie będą to jednak warzywa, a właśnie słodycze. Nie sposób tego kontrolować, można jednak zastosować inne rozwiązanie.

Zamiast zabraniać - co raczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, warto sprytnie zastąpić niezdrowe łakocie. Kolorowe i apetyczne słodycze bez cukru z pewnością zmniejszą naturalne zainteresowanie dziecka ich tradycyjnymi odpowiednikami. Czy nie o to chodzi? 

Zdrowe słodycze na prezent

Zdrowe słodycze to też świetny pomysł na prezent lub drobny upominek, na każdą okazję...bez wyrzutów sumienia. Wśród wielu produktów znajdują się żelki, lizaki i inne słodkie przekąski uwielbiane przez najmłodszych. Atrakcyjna forma i doskonały smak zadowolą dzieci, a dobry skład - rodziców. Oczywiście, słodycze bez cukru można podarować również bez okazji - słodka (i zdrowa) niespodzianka zawsze ucieszy - bez względu na wiek.

Właściwie zbilansowane posiłki zapewniają optymalny rozwój fizyczny i umysłowy, zdrowie i dobre samopoczucie. Do opiekunów dziecka należy (tak ważne) podejmowanie określonych działań sprzyjających kształtowaniu się prawidłowych postaw i nawyków żywieniowych. Choć wielu niezdrowych produktów nie sposób uniknąć, można je zdrowo zastąpić - tak w diecie dziecka, jak i dorosłego. 

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...