Arginina (L-arginina) - właściwości, dawkowanie, skutki uboczne

Białka są niezwykle ważnymi elementami naszego życia. Odpowiadają za regenerację tkanek, utrzymanie organizmu w formie i poprawny przyrost masy mięśniowej. Najmniejsza jednostka białek nazywana jest aminokwasem, i to właśnie nim jest L-arginina. Bierze ona udział w wielu różnych procesach zachodzących w naszych ciałach. Z tego względu zdobyła ona szerokie uznanie w środowisku sportowym, gdzie stosowana jest w poprawie wyników i wspieraniu ogólnego stanu zdrowia.

L-arginina – co to takiego?

L-arginina, zwana także argininą to aminokwas egzogenny i endogenny jednocześnie. Co to oznacza? Aminokwasami tego typu nazywamy substancje, które nie tylko są dostarczane z pożywieniem, ale mogą być również wytwarzane przez organizmy żywe z innych aminokwasów i składników odżywczych. Arginina jest właśnie jednym z takich aminokwasów, nazywanych proteinogennymi, które działają jako wyraźny budulec białek w organizmie. Z tego względu proces tworzenia L-argininy zawarty jest w kodzie genetycznym każdego człowieka!

Aminokwas odpowiada za ogromną ilość zadań związanych z dbaniem o nasze zdrowie. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii, należy skupić się na krótkiej historii samego odkrycia argininy.

Substancję po raz pierwszy odkrył w 1886 roku niemiecki chemik Ernst Schulze i jego doktorant. Z czterema grupami azotowymi, arginina jest aminokwasem o największej zawartości azotu. Dlatego odgrywa kluczową rolę w produkcji tlenku azotu, niezbędnej substancji regulującej nie tylko naczynia krwionośne i mózg, ale pełniącą funkcję kontrolną w produkcji białych krwinek (leukocytów).

L-arginina – właściwości dobroczynnego aminokwasu

L-arginina jest aminokwasem spotykanym w wielu produktach. Dla przykładu można ją znaleźć w grochu, mięsie, produktach sojowych czy mleku krowim. Pokarmy te nie zawierają jednak argininy w postaci wolnej, ale związanej z innymi białkami.

Aminokwas jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wszechstronnych aminokwasów w organizmie człowieka! Substancja jest nie tylko częścią tzw. cyklu mocznikowego, ale także bierze udział w tworzeniu tlenku azotu. Podobnie argininę można przekształcić w inne różne substancje bioaktywne, takie jak kreatyna czy agmatyna.

Arginina bierze udział w wielu procesach biologicznych. W naszych organizmach odpowiada za:

  • Poprawę przepływu krwi i krążenia – aminokwas przekształcany w tlenek azotu rozluźnia i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu są w stanie przenosić więcej krwi. Wpływa także na zdolność detoksykacji organicznej, czy sprzyja koncentracji i wydajności mózgu;Stymuluje produkcję hormonów – inną ważną rolą argininy jest jej zdolność do stymulacji produkcji różnorodnych hormonów, zwłaszcza hormonu wzrostu i insuliny, które pomagają przenosić glukozę do komórek, gdzie ta wykorzystywana jest w rozwoju organizmu i produkcji energii;
  • Ma właściwości przeciwutleniające – arginina znana jest z przeciwdziałania wolnym rodnikom, a tym samym obciążającemu organizm stresowi oksydacyjnemu;
  • Wpływa na poziom cholesterolu – jako suplement diety arginina jest odpowiednia jako środek znacznie obniżający poziom lipidów we krwi. Regularnie stosowana jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu nawet do 20%;
  • Poprawia sprawność psychoruchową – oprócz podnoszenia wydajności mózgu, a tym samym jego skupienia i umiejętności koncentracji, argininy poprawia także ogólną wydolność organizmu. Zwiększa maksymalny pobór tlenu w ciele, z drugiej strony poprawia ukrwienie mięśni, dzięki czemu są w stanie osiągnąć lepsze rezultaty. Z tego względu jest chętnie stosowana przez sportowców;
  • Przydatna przy zaburzeniach erekcji – właściwości L-argininy związane z rozszerzaniem naczyń krwionośnych w znaczący sposób poprawia zaburzenia potencji u mężczyzn. U kobiet wpływa zaś na zwiększone ukrwienie łechtaczki.

L-arginina i potencja – jak wpływa na zdolności seksualne?

Aby osiągnąć erekcję, ciała jamiste prącia muszą wypełnić się krwią. Gdy dochodzi do zwapnienia tętnic małych, mężczyźni mogą doświadczyć zaburzeń erekcji, które zależnie od wieku statystycznie dotykają co trzeciego lub co dziesiątego mężczyznę. Jeśli przepływ krwi jest niewystarczający, prącie pozostaje wiotkie. W takiej sytuacji może pomóc L-arginina. W jaki sposób?

Arginina, jako prekursor tlenku azotu, może pomóc rozluźnić ściany naczyń krwionośnych i tym samym wpłynąć na krążenie krwi. Ma to nie tylko pozytywny wpływ na erekcję, ale przyczynia się do dobrego zaopatrzenia całego organizmu w tlen i składniki odżywcze.

Jednak tlenek azotu, a co za tym idzie także L-arginina, są ważnie nie tylko dla zdrowej potencji u mężczyzn. Wpływają one również na rozluźnienie mięśni gładkich, które powodują, iż w prąciu pozostaje więcej krwi, a więc erekcja utrzymuje się znacznie dłużej. Dzięki temu osoby, którym doskwierają problemy z potencją, mogą wykorzystać prozdrowotny profil działania argininy.

L-arginina – odpowiednie dawkowanie

Skoro poznaliśmy już właściwości argininy, jak wygląda jej poprawne dawkowanie? Jeśli chcemy przyjmować aminokwas w postaci suplementów diety z L-argininą, zaleca się połączyć ją z innymi witaminami lub aminokwasami w celu zwiększenia efektywności jej działania.

Wiadomo, iż dawki rzędu 500-1000 mg do dwóch, trzech razy dziennie mają potwierdzone korzyści dla ogólnego funkcjonowania organizmu. Można również przyjmować dawkę 3000 mg raz dziennie, najlepiej z lekkim posiłkiem. Jak długo stosować L-argininę? Jest to niezbędny dla naszych ciał aminokwas, z tego względu powinna być dostarczana w suplementach, czy też pożywieniu codziennie w porcjach od 3 do 6 g.

Arginina może być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Ponieważ oba przypadki to czysta arginina, nie ma różnicy między tymi dwiema formami. Arginina pochodzenia roślinnego może być jednak ciekawszą opcją dla wegan i wegetarian. Osoby uprawiające sport powinny zainteresować się rozpoczęciem suplementacji od dawek rzędu 3 g dziennie, powoli je zwiększając na podstawie aktualnego zmęczenia, przyrostu mięśni i diety.

L-arginina – skutki uboczne i przeciwwskazania

Ponieważ L-arginina jest zarówno wytwarzana przez nasze ciała, jak i wchłaniana przez naturalne białka znajdujące się w pokarmach, jest nietoksyczna. Przy przestrzeganiu zaleceń dotyczących odpowiednich dawek nie należy spodziewać się żadnych uprzykrzających skutków ubocznych.

Jeśli przyjmujemy aminokwas poprzez suplementy diety, warto upewnić się, że produkt pochodzi od renomowanego producenta. Pomimo stwierdzonego braku toksyczności argininy, niektóre osoby nie powinny stosować suplementów, czy produktów zawierających duże ilości danego aminokwasu. Mowa o:

  • Osobach, które przeszły zawał serca;
  • Alergikach i chorych na astmę;
  • Chorymi na marskość wątroby i niewydolność nerek.

Działania niepożądane argininy są z kolei rzadkie i niezwykle łagodne. Jeśli już się pojawią, związane są z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, lekkimi bólami głowy i biegunką.

L-arginina a alkohol – jak wpływa na syntezę aminokwasu?

Arginina jak już wiemy, jest prekursorem tlenku azotu, substancji wpływającej na rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi. Alkohol podobnie jak tlenek azotu również jest środkiem rozszerzającym w znacznym stopniu naczynia krwionośne.

Chociaż środki wpływające na rozluźnienie naczyń nie są uznawane za niebezpieczne, kombinacja suplementów z argininą lub zbyt dużej ilości produktów zawierających aminokwas wraz z alkoholem może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje dla naszego zdrowia.

Efekt połączenia L-argininy i alkoholu jest prosty. Naczynia krwionośne rozluźniają się do niebezpiecznych rozmiarów, a ciśnienie krwi spada, mogąc doprowadzić do omdlenia czy zawrotów głowy. Co więcej, alkohol niszczy pokłady argininy utrzymujące się w organizmie. Zmienia ją pod względem chemicznym w bezużyteczny dla naszych ciał półprodukt. W rezultacie naczynia krwionośne nie otrzymują poprawnych ilości azotu.

L-arginina – niedobór a kwestie zdrowotne

Stosunkowo rzadki niedobór argininy objawia się, chociażby:

  • Pogorszonym gojeniem ran;
  • Wypadaniem włosów;
  • Wysypkami skórnymi;
  • Zaparciami;
  • Niezwykle rzadko także stłuszczeniem wątroby.

Możliwe przyczyny niedoboru L-argininy to niektóre choroby wrodzone, które uniemożliwiają prawidłową syntezę mocznika, chroniczne niedożywienie, zaburzenia powodujące nadprodukcję amoniaku, nadmierne spożycie lizyny, ciężkie oparzenia, urazy czy infekcje. Jeśli cenimy swoje zdrowie, warto rozpocząć suplementację L-argininy, tudzież wybór produktów spożywczych zawierających duże pokłady niezbędnego aminokwasu.

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (6)

    • Nitrocyjanopropylen
    • 2022-06-21 20:30:48
    Arginina nie jest zła,ale zbyt,często stosowana odbija się na wątrobie wtedy należy przestać ja brać,na około miesiąca i wróci wszystko do,normy. A szot przed seksem działa.
    • Jolanta
    • 2023-11-29 13:21:15
    Czy można przyjmować Arganine z kolagenem, tzn wymieszać razem i wypić???
    • Mariusz
    • 2023-01-24 18:52:24
    Czy pomaga na budowę masy mięśniowej
    • Bolo
    • 2023-04-21 19:41:57
    Za dużo argininy i cytruliny stosujac dłuższy czas doprowadza do osłabienia mięśnia sercowego idzie to odczuć w uczuciu omdlenia niepokoju strachu wewnętrznego trwa to dłuższą chwilę i wtedy lepiej zrobić przerwę lub zmniejszyć dawki o połowę ale tego nikt nie piszę tylko chwalą poszukajcie głębiej ta temat skutków uboczny argininy na stronkach lekarskich to się sami przekonacie tak jak ja podobne skutki jak tu opisali po zamieszaniu z alkoholem
    • Agnieszka
    • 2023-09-30 03:33:42
    Tak przeguelam z byś i zmieszałem inne aminokwasy i dostałam mikroudaru xD śle żyje tylko teraz w mniejszych ilościach i rozpuszczam w letniej widzie niee w gorącej xD
    • Paweł
    • 2023-10-15 13:25:18
    Dzień dobry. Chce tylko zapytać jaki kolor ma czysta w proszku L-garnina??

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...