Czy wiesz jak skutecznie dbać o zdrowie? Poznaj właściwości i zastosowanie witamin ADEK

Statystyki pokazują, że nasza świadomość znaczenia zdrowia w codziennym życiu jest bardzo duża. Z kolei wiedza na temat witamin jest zbyt mała i wciąż niedostateczna. A te pełnią kluczową rolę dla zdrowia, prawidłowego funkcjonowania i samopoczucia. Organizm nie ma zdolności syntetyzowania większości znanych witamin, dlatego muszą zostać dostarczone w inny sposób - jak więc zadbać o odpowiednią podaż? Poznaj witaminy ADEK.

Witaminy ADEK - co to jest?

ADEK to ogólna nazwa dla kompleksu czterech niezależnych substancji, które wspierają wiele procesów zachodzących w organizmie. Wpływają na stan zdrowia, rozwój i wydolność. Chodzi oczywiście witaminy - A, D, E i K. 

Suplement poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, chroni komórki, odpowiada za kondycję skóry i błoń śluzowych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwzakrzepowe. 

Skąd takie połączenie?

A, D, E i K to jedyne witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach, kompleks nie jest więc dziełem przypadku. Badania przeprowadzone w ostatnich latach pokazują, że między substancjami występuje również synergizm. Co to oznacza? Zastosowane łącznie wykazują silniejsze efekty (jak np. K + D oraz A + E).

Właściwości i działanie witamin A, D, E i K

Każdy składnik kompleksu witamin ADEK jest bardzo ważny i ma swoje określone zadania. Aby dokładnie zrozumieć, jak działają, warto przyjrzeć się każdej substancji z osobna. 

Witamina A

Witamina A jest jedną z najwcześniej odkrytych, ale nie to jest najważniejsze. Odpowiada za procesy wzrostowe, pełni istotną rolę w rozwoju i różnicowania komórek - szczególnie w przypadku nabłonka i tkanki kostnej. Co jeszcze oferuje witamina A?

  • wspomaga wydzielanie (prohormonu) tyroksyny z tarczycy
  • utrzymuje osłony komórek nerwowych w prawidłowym stanie
  • bierze udział w tworzeniu reakcji immunologicznych
  • wspiera budowę erytrocytów
  • wygładza i uelastycznia skórę

Witamina A to także naturalny antyoksydant, który zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. 

Witamina D

Witamina D była do niedawna nieco bagatelizowana. Dziś na szczęście dobrze wiadomo, że wpływa na przemianę wapnia i fosforu w organizmie, utrzymuje pierwiastki na stałym poziomie i zapewnia odpowiednie odkładanie się związków w kościach i zębach. Coś jeszcze?

  • wpływa na gruczoły przytarczyczne
  • wspiera mięśnie szkieletowe
  • zmniejsza częstotliwość występowania chorób autoimmunologicznych

Witamina D ma też zastosowanie w profilaktyce i leczeniu nowotworów, chorób krążenia i depresji.

Witamina E

Witamina E reguluje przemianę azotu w organizmie, pomaga utrzymać integralność błoń śluzowych, chroni nienasycone kwasy tłuszczowe i beta-karoten. Jest głównym przeciwutleniaczem znajdującym się w komórkach organizmu. Nadal mało?

  • działa przeciwmiażdżycowo
  • wspomaga prawidłowe działanie układu rozrodczego
  • zapobiega zmianom nowotworowym (współdziałając z witaminami A i C)
  • zapobiega występowaniu zmian skórnych

Witamina E jest naturalnym antyoksydantem i wchodzi w reakcje z wolnymi rodnikami, które powstają w wyniku procesów metabolicznych. Najnowsze badania wykazały także korzystny wpływ w przebiegu chorób neurodegradacyjnych, jak Parkinson i Alzheimer. 

Witamina K

Witamina K jest niezbędna w czasie procesu krzepnięcia krwi (uczestniczy w syntezie protrombiny), wspomaga także metabolizm układu kostnego. To jednak nie wszystkie właściwości, co jeszcze zostało?

  • zapobiega hemofili
  • wpływa na zmiany metabolizmu kwasów nukleinowych
  • przeciwdziała chorobom krążenia

Wedlug naukowców witamina K zapobiega osteoporozie i stanom degradacyjnym ośrodkowego układu nerwowego. 

Dlaczego warto suplementować ADEK?

Pytanie niby banalne, przecież witaminy występują w pożywieniu. Niestety, poziom ich przyswajalności zależny jest od wielu czynników (np. zbyt mała ilość tłuszczu w codziennym jadłospisie), na które nie zawsze mamy wpływ (np. choroby przewlekłe). Niska podaż witamin A, D, E i K może również wynikać z małej różnorodności spożywanych produktów czy stosowanych diet (np. redukcja lub wegetarianizm i jego odmiany). 

Tu pojawiają się suplementy, bo - wbrew pozorom, skomponowanie posiłków zgodnych z normami żywienia, odpowiednią ilością składników odżywczych (w tym witamin i minerałów) i wartością energetyczną nie jest takie łatwe. Witaminy ADEK mają dobrą wchłanialność (lepszą niż w przypadku substancji z pożywienia) i są łatwo przyswajalne. 

I co najważniejsze, chronią przed awitaminozą.

Niedobór ADEK

Awitaminoza to schorzenie, które charakteryzuje się znaczącym niedoborem lub brakiem witamin w organizmie. Następstwem jest ogólne pogorszenie stanu zdrowia, nadmierna wrażliwość i obniżenie koncentracji. Zmianie ulega struktura narządów i komórek, co sprzyja rozwojowi różnego rodzaju chorób. Objawy awitaminozy mogą być bardzo różnorodne, ale są zazwyczaj charakterystyczne dla poszczególnych witamin.

 Witamina A:

  • kurza ślepota  (pogorszenie widzenia o zmierzchu)
  • wysychanie i martwica rogówki
  • nadmierne rogowacenie naskórka
  • nawracające infekcje
  • upośledzenie funkcji błon śluzowych przewodu pokarmowego, układu oddechowego i moczowego
  • zmiany w układzie nerwowym

Witamina D:

  • demineralizacja kości
  • osteoporoza

Witamina E:

  • niedokrwistość
  • zaburzenia neurologiczne
  • dystrofia (bolesność i zanik mięśni)
  • przedwczesne starzenie się skóry.

Witamina K:

  • wydłużony czas krzepnięcia krwi
  • zaburzenia pracy jelit

ADEK - jak stosować?

ADEK to produkt skoncentrowany i z pewnością nie sprawdzi się tu zasada im więcej, tym lepiej. Nadmiar witamin w organizmie może wywoływać zespół objawów chorobowych zwany hiperwitaminozą. Termin dotyczy przede wszystkim pierwiastków rozpuszczalnych w tłuszczach. Prowadzi do wielu nieprzyjemnych objawów, jak:

  • osłabienie
  • utrata apetytu
  • bóle głowy
  • nudności
  • zmiany dermatologiczne
  • zaburzenia pracy serca, nerek i ośrodkowego układu nerwowego

Jak więc przyjmować witaminy ADEK? Produkt należy stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ ilość składników aktywnych poszczególnych produktów może się różnić. Nie należy samodzielnie zwiększać dawki (nawet w przypadku pominięcia którejkolwiek z nich).

ADEK występuje w kilku wariantach. Choć każda forma pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy, warto wybrać najwygodniejszy rozwiązanie. Kapsułki/tabletki czy krople - jakie są wady i zalety?

ADEK w kapsułkach i tabletkach 

ADEK w kapsułkach i tabletkach cechuje bardzo wygodna forma, nie trzeba odmierzać dawek, a okres przydatności do spożycia jest naprawdę długi. Zazwyczaj stosuje się jedną pastylkę dziennie, którą wystarczy popić wodą. 

Wiele osób nie lubi (lub nie może) połykać tabletek - nietypowa budowa przełyku, problemy z przełykaniem czy choroby przewlekłe mogą znacznie utrudniać przyjmowanie kapsułek. Stworzono więc alternatywę.

ADEK w kroplach

ADEK w kroplach nie obciąża żołądka i szybko się wchłania. Producenci zalecają zazwyczaj spożywanie jednej dawki dziennie, która (w zależności od stężenia składników aktywnych) wynosi od 1 do 5 kropli rozpuszczonych w wodzie. Dokładne informacje można znaleźć na ulotce.

Opakowanie jest bardzo ekonomiczne, jednak butelka może zawierać nawet 900 porcji produktu. Czy istnieją minusy? Konieczność każdorazowego odmierzenia dawki i krótsza data ważności - nic więcej.

ADEK dla dzieci i młodzieży

Witaminy ADEK są szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży. Wpływają na procesy wzrostu i rozwoju, wspierają też funkcje organizmu. Jak pokazują badania, występują znaczne niedobory - deficyt witaminy A pojawia się u ok. 73% dzieci, witaminy D u ok. 93% - 98%, a witaminy E u ok. 67% - 70%. Nie napawa to optymizmem.    

Skutki niedoborów dotykają też najmłodszych - z tym, że zdecydowanie szybciej niż dorosłych. Aby zapewnić zdrowie i zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom, warto rozważyć suplementację ADEK. 

Ważne, by przy wyborze produktu wybrać suplement dedykowany dzieciom, ponieważ zawiera niższe stężenie składników aktywnych, dopasowane do potrzeb najmłodszych (może być stosowany już od 4 roku życia).

Organizm człowieka potrzebuje witamin, ale sam ich nie produkuje lub wytwarza, ale w niewystarczających ilościach. O ile mowa o tych naprawdę istotnych, jak A, D, E i K, sprawa jest poważna, bo niedobory wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia i obniżyć jakość życia. Rozwiązaniem są suplementy - produkty bezpieczne i łatwe w użytku. Chociaż nie zastąpią odpowiedniej diety, mogą zdziałać wiele dobrego - dla dzieci, młodzieży i dorosłych - wszystkich, którzy rozumieją znaczenie zdrowia w codziennym życiu.

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...