Dowiedz się, jak skutecznie ochronić swojego zwierzaka przed kleszczami

Oczywistym jest, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jeśli ktoś decyduje się na posiadanie pupila, może być pewien, że pies będzie mu w pełni oddany i na pewno odwdzięczy się za wszystko, co dobre. Zwierzę to także ogromny obowiązek, ponieważ codziennie trzeba o niego dbać, poświęcać mu dużo czasu, a przede wszystkim pilnować, by był zdrowy. Właściwie na każdym kroku na psiaki mogą czyhać różne zagrożenia. Jednym z czołowych są kleszcze.

Dlaczego gryzą?

Kleszcze są takim gatunkiem pajęczaków, który potrzebuje krwi ssaków, by wzrastać i w rezultacie osiągnąć wiek dojrzały.Zwierzęta te przyczepiają się do skóry, wgryzają w nią i w taki sposób sączą krew. Ich ugryzienie nie powoduje żadnego bólu i nie jest w ogóle wyczuwalne, dlatego gdy kleszcze znajdzie się w niewidocznym miejscu, naprawdę trudno jest go wyeliminować, ponieważ po prostu się o nim nie wie. Kleszcze wydzielają wraz ze śliną substancję, która znieczula - stąd brak uczucia charakterystycznego dla ukąszenia. 

Niestety, w momencie, gdy przeoczy się fakt, iż kleszcz zagnieździł się w skórze (nieważne, czy ludzkiej, czy zwierzęcej), można nabawić się wielu problemów. Kleszcze przenoszą mnóstwo chorób, które z kolei prowadzą do bardzo poważnych powikłań. Dlatego zawsze po spacerze lub zabawie z pupilem z miejscu, gdzie roślinność jest bujna, należy dokładnie przeglądnąć skórę u siebie i u psa.

Kleszcze kryją się nie tylko w lasach

Niestety, ale ten pasożyt może znaleźć się na ciele psa nie tylko, gdy ten biega po zalesionym terenie, lecz także w warunkach przydomowych - na podwórku, w ogrodzie, czy na zwykłym codziennym spacerze. Kleszcze kryją się zarównona drzewach, jak i w krzakach, dlatego spodziewać się ich można właściwie wszędzie. O ile zagrożenie jest zdecydowanie mniejsze podczas zimnych miesięcy, o tyle, kiedy na dworze zaczyna robić się cieplej (co oczywiście zachęca do dłuższych przechadzek z psiakami), kleszcze zaczynają być aktywne i tylko czekają na okazję, by zaatakować jakiegoś czworonoga. Sezon kleszczowy trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Przeważnie najgorzej jest w kwietniu i maju oraz od sierpnia do października. Dlatego w tych okresach należy szczególnie uważać na psy i codziennie po spacerze badać ich sierść w miejscach newralgicznych. 

Czystek jako naturalny repelent dla kleszczy

Czystek to zioło, które może pomóc w ochronie zwierząt domowych przed kleszczami. Czystek zawiera substancje o działaniu odstraszającym kleszcze i może być stosowany w formie suszu, herbaty lub proszku.

Aby przygotować herbatę z czystka dla naszego pupila, należy zalać jedną łyżeczkę suszonego czystka szklanką wrzącej wody i pozostawić na około 10-15 minut. Herbatę można dodać do miski z wodą, aby umyć naszego zwierzaka lub spryskać sierść naszego pupila przed wyjściem na spacer.

Czystek jest naturalnym sposobem na ochronę przed kleszczami, jednak nie zastępuje on preparatów przeciw kleszczom. Warto stosować go jako uzupełnienie innych metod ochrony przed kleszczami. Przed rozpoczęciem stosowania czystka warto skonsultować się z weterynarzem, szczególnie jeśli nasz pupil cierpi na jakieś choroby lub przyjmuje jakieś leki. 

Gdzie można spotkać kleszcze zdecydowanie najczęściej?

Oczywiście największym zagrożeniem są wysokie zarośla i krzewy. Tam kleszczy będzie najwięcej. Jednak pajęczaki zaczynają przystosowywać się do miejskiego życia i chętnie zamieszkują także ogrody i działki, które znajdują się w pobliżu ludzkich domów, czy bloków. 

Jak szybko zareagować?

Wcześniej wspomniana kontrola jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Psy mają o tyle lepiej od ludzi w tej sytuacji, że zazwyczaj mają dość grubą warstwę sierści i kleszcze nie są w stanie w szybkim tempie dostać się wgłąb aż do skóry zwierzęcia. Dlatego istnieje bardzo duża szansa, że gdy obejrzy się pupila dokładnie zaraz po powrocie ze spaceru, znajdzie się kleszcza jeszcze wśród sierści, a nie wgryzionego w skórę. 

Jak działać, gdy kleszcz już ugryzie?

Wtedy metody są już nieco inne i bardziej skomplikowane. Zazwyczaj kleszcze zagnieżdżają się w okolicach uszu, brzucha, szyi, ogona oraz pachwin. Oczywiście należy przeglądnąć całe ciało, jednak te miejsca w szczególności. 

Jest kilka sposobów na usunięcie kleszcza ze skóry pupila. Warto przedstawić jednak ten zdecydowanie najprostszy. Trzeba starannie odgarnąć sierść w miejscu ukąszenia. Następnie delikatnie małym, ostrym narzędziem (nożyczkami do paznokci, igłą, czy pęsetą) podważyć naskórek i wyłuskać owada ze środka. Zazwyczaj takie działanie pomaga. Należy zwrócić uwagę, czy na pewno usunęło się całość kleszcza, ponieważ kiedy jakaś jego część zostanie w ciele psa, nadal może szkodzić jego zdrowiu. Jeśli jednak nie jest się w stanie samemu usunąć szkodnika, powinno się niezwłocznie udać na wizytę do weterynarza. On zrobi to w sposób profesjonalny.

Najprościej zapobiegać!

Na szczęście istnieją także środki, które pozwolą skutecznie ustrzec psiaki przed ugryzieniami kleszczy. Oto najpopularniejsze preparaty i akcesoria przeciwkleszczowe:

  • Specjalne obroże - są wygodne o tyle, że jeśli pies jest przyzwyczajony do noszenia obroży, dla niego nic się nie zmieni. Należy pamiętać, że nie wszystkie charakteryzują się zabijaniem kleszczy, niektóre tylko je odstraszają. Działają zazwyczaj przez kilka miesięcy, dlatego są dobrą inwestycją na dłużej. Istotny jest sposób założenia takiej obroży - nie może wisieć za luźno, musi przylegać do szyi psa - wtedy będzie działać skutecznie. Co ważne, obroże tego typu nie grożą w żaden sposób ani psu, ani człowiekowi, zabijają jedynie niebezpieczne dla zwierzaka owady.
  • Spreje - są metodą bardzo skuteczną, jednak nie tak długotrwałą, jak np. obróżki. Spreje zazwyczaj stosuje się u małych psów lub szczeniąt do kilku miesięcy, ponieważ są wtedy jeszcze za młode na korzystanie z innych sposobów. Takie zalecenie związane z wiekiem bierze się stąd, że by sprej działał, musi być zaaplikowany kilkoma lub kilkunastoma psiknięciami na kilogram masy ciała, więc przy średnich i dużych psach byłoby to nieopłacalne.
  • Kropelki - podaje się je miejscowo - na szyję i wzdłuż tułowia. Przenikają do skóry i krążąc wraz z krwią, chronią całe ciało psiaka. Elementy zawarte w kroplach działają zabójczo na kleszcza, ponieważ paraliżują jego układ nerwowy. 
  • Tabletki - najlepiej sprawdzą się u psów, które nie mają problemu z przyjmowaniem żadnego rodzaju lekarstw wraz z posiłkiem (ponieważ tabletek nie powinno się kruszyć). Wnikają w układ krwionośny i nerwowy psa oraz do narządów, skąd uwalniają się przez dany okres czasu, unieszkodliwiając tym samym ewentualne znajdujące się w skórze kleszcze. 
  • Zioła - czystek znalazł zastosowanie w żywieniu psów oraz kotów ze względu na wysoki poziom polifenoli (lotnych substancji zapachowych). Regularne podawanie czystku swoich zwierzakom korzystnie wpływa na zmianę zapachu jego ciała, dzięki czemu czyni go mniej atrakcyjnym dla kleszczy, pcheł i komarów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...