N-acetyl-L-tyrozyna - właściwości, działanie, dawkowanie

O konieczności suplementowania aminokwasów najczęściej słyszą sportowcy i to oni zazwyczaj po nie sięgają. Nie jest to dziwne z uwagi na wpływ na masę mięśniową i regenerację mięśni, którą zapewniają aminokwasy. Jednakże nie każdy z nich to rozwiązanie wyłącznie dla osoby aktywnej fizycznie. NALT czyli N-acetyl-L-tyrozyna to substancja, która jest cenna dla pracy całego organizmu. Nie tylko wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie, ale też wpływa m.in. na mózg. Na tym nie kończą się zalety tego związku.

N-acetyl-L-tyrozyna - co to jest

N-acetyl-L-tyrozyna znana jest pod nazwami NALT lub NAT. Jest to acetylowa pochodna L-tyrozyny, czyli aminokwasu wchodzącego w skład białek, które pełnią w organizmie różnorakie funkcje. Co więcej, jest również substratem do syntezy hormonów tarczycy i katecholamin (dopamina, noradrenalina, adrenalina), które pełnią funkcje hormonów oraz neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. NALT od L-tyrozyny różni się cenną właściwością, mianowicie rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu jej biodostępność jest znaczni większa od aminokwasu, z którego pochodzi. Do tego NAT w nerkach ulega konwersji do wolnego aminokwasu, a przy tym może w pełni zastąpić L-tyrozynę w organizmie.

N-acetyl-L-tyrozyna - właściwości i działanie

N-acetyl-L-tyrozyna wpływa na ludzki organizm w bardzo złożony sposób, a swoim działaniem obejmuje szerokie spektrum właściwości i procesów zachodzących w ciele człowieka. Jedną z właściwości N-acetyl-L-tyrozyny jest jej wpływ na stres - szczególnie ten długotrwały. NALT przeciwdziała skutkom stresu takim jak bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie i osłabienie funkcji poznawczych, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci roboczej. Poprawa zdolności umysłowych dotyczy jednak nie tylko sytuacji, w których umysł jest pod wpływem negatywnych skutków stresu. Regularne przyjmowanie N-acetyl-L-tyrozyny to ogólna poprawa zdolności uczenia się, a także wzrost energii psychicznej, koncentracji i skupienia.

N-acetyl-L-tyrozyna pośrednio bierze również udział w gromadzeniu i usuwaniu szkodliwych metali np. rtęci czy ołowiu. Dzięki temu w konsekwencji NALT pomaga utrzymać dobre samopoczucie, niweluje uczucie stresu i lęku, a także początkowe objawy depresji.

N-acetyl-L-tyrozyna to również aminokwas, który jest wparciem w chorobie znanej pod nazwą fenyloketonuria. Jest to geopatyczne schorzenie polegające na braku zdolności do metabolizowania aminokwasu fenyloalaniny. To natomiast prowadzi do gromadzenia się nadmiaru tego aminokwasu i wynikających z tego zaburzeń neurologicznych. Ograniczenie podawania fenyloalaniny wymaga tym samym wdrożenia NALT.

W związku z tym, że NAT jest pochodną tyrozyny, wykazuje również szereg funkcji charakterystycznych dla tego aminokwasu. Można do nich zaliczyć m.in. produkcję melaniny, która ułatwia opalanie i chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pośredniczy również w produkcji kolagenu odpowiedzialnego za opóźnianie procesu starzenia się skory. Co więcej, zwiększa ogólną odporność na stres, redukuje zmęczenie psychiczne i fizyczne, a nawet ogranicza apetyt. NAT jest niezbędna do produkcji wielu hormonów, dlatego też jest kluczowym czynnikiem w regulacji metabolizmu organizmu. Liczne badania potwierdziły, że nie tylko zmniejsza apetyt, ale też przyspiesza uczucie sytości, co znacznie ogranicza podjadanie. To z kolei sprzyja wyraźnie redukcji masy ciała.

Z zakresu zdrowia fizycznego N-acetyl-L-tyrozyna jest budulcem mięśni, a także ma znaczenie dla wzrostu i regeneracji komórek, dzięki czemu stanowi pośrednio eliksir młodości dla ciała. W rzeczywistości wpływ NALT nie jest do końca przebadany. Można spodziewać się kolejnych doniesień na temat znaczenia tego aminokwasu dla funkcjonowania organizmu. Na chwilę obecną pewne jest jedno: jest to najlepiej przyswajalna i bardzo potężna pod kątem działania forma tyrozyny.

N-acetyl-L-tyrozyna - dawkowanie

NATL może być stosowana wyłącznie przez osoby dorosłe. Zazwyczaj zaleca się dawkowanie od 300 do 500 mg na dobę. Dawka ta może być przyjmowana jednorazowo lub można dzielić ją na porcje, przy czym istotne jest, by podane ilości stosować nie dużej niż przez okres trzech miesięcy. Powyżej tego okresu może nie wykazywać skutków ubocznych, jednak dłuższe stosowanie NALT nie zostało przebadane, dlatego nie zaleca się dłuższej suplementacji.

N-acetyl-L-tyrozyna - niepożądane działania i skutki uboczne

Zasadniczo NALT uważany jest za aminokwas bezpieczny, nietoksycznych i bardzo dobrze tolerowany przez osoby bez problemów zdrowotnych. Trudno zatem jednoznacznie mówić o możliwych skutkach ubocznych przyjmowania tej substancji. Jednakże jak w przypadku większości suplementów, także i jego przedawkowanie może objawić się niepożądanymi efektami. Do najczęstszych skutków przedawkowania zalicza się migrenowe bóle głowy i niedyspozycje żołądkowo-jelitowe. N-acetyl-L-tyrozyna może również wzmagać aktywność tarczycy, a także może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, do których należą inhibitory oksydazy monoaminowej, hormony tarczycy oraz lewodopa.

Komentarze (2)

    • Sylwia
    • 2022-12-06 05:42:41
    Czy można łączyć NALT z acetylo l karnityną i choliną?
    • Ida
    • 2023-12-12 22:32:01
    Ja łącze ale jem posiłki w stylu keto

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...