Jaka witamina C jest najlepiej przyswajalna?

Witamina C to jedna z tych witamin, której dawkowanie zaczyna się w okresie osłabionej odporności organizmu. W ilościach wręcz hurtowych spożywa się kolejne suplementy i ubolewa się nad ich słabym działaniem. Niektórzy przyjmują nawet kilkanaście tabletek dziennie, przekonani, że witamina C jest błyskawicznie wydala z organizmu wraz z moczem. Prawda wygląda nieco inaczej, a o skuteczności decyduje nie ilość, a jakość witaminy C.

Biodostępność różnych form witaminy C

Biodostępność, czyli inaczej dostępność biologiczna w farmakologii określa, jaka cześć substancji leczniczej (składnika aktywnego) z danej dawki dostaje się do organizmu, a dokładniej - krążenia ogólnego. Biodostępność określa również szybkość wchłaniania tej substancji. Dożylne podanie zapewnia 100% biodostępność, jednak witaminy suplementowane są w postaci preparatów doustnych, dlatego tak istotne jest, by wybrać tą formę witaminy C, która wykazuje największą przyswajalność.

Form witaminy C jest bardzo wiele, jednak nie wszystkie charakteryzują się wysoką przyswajalnością. Z tego też wynika przekonanie o szybkości wydalania tej witaminy. Tymczasem brak skuteczności suplementów najczęściej jest pochodną zastosowania złej postaci witaminy C. Które jednak można uznać za najlepsze i najbardziej skuteczne?

Naturalny a syntetyczny kwas askorbinowy

Reklamowana i najbardziej powszechna w aptekach jest syntetyczna witamina C. Ma ona jednak szereg wad, o których należy pamiętać, wybierając tą formę suplementacji. Jej główną wadą jest skład, który obejmuje niekorzystne dla zdrowia składniki, mianowicie substancje pomocnicze i barwniki. Sztuczne wytworzenie preparatu może powodować u niektórych uczulenia, a także odpowiadać za skutki ubocze stosowania preparatu. Jakby tego było mało pojedyncza tabletka najczęściej zawiera pojedyncze witaminy, dlatego jego biodostępność oscyluje w okolicy 15%. 

W przypadku witaminy C określenie \"naturalna\" w pełni odpowiada przekonaniu, że naturalny produkt jest najlepszy. W jej skład najczęściej wchodzą naturalne bioflawonoidy (kwercetyna i rutyna), a także szereg cennych aminokwasów. Naturalna postać witaminy C jest do tego tańsza oraz wykazuje większą przyswajalność od swego syntetycznego odpowiednika, bowiem około 80%. Witamina ta produkowana jest z naturalnych składników, np. aceroli. Z tego powodu często naturalny kwas askorbinowy zawiera często rutynę przyczyniającą się do wzmocnienia naczyń krwionośnych.

Różne formy kwasu askorbinowego

Kwas askorbinowy rzadko kiedy występuje w naturalnej postaci nie wymieszanej z żadnymi innymi składnikami. Tymczasem to składniki mineralne askorbinian dodatkowo wzmacniają, a przede wszystkim zwiększają jego biodostępność. Z tego powodu bardziej wskazane jest sięganie po askorbiniany mineralne, które nie tylko są pozbawione kwasowych właściwości, ale też nie wywołają skutków ubocznych charakterystycznych dla czystej postaci kwasu askorbinowego.

Askorbinian wapnia

Askorbinian wapnia to jedna z najlepiej przyswajalnych form witaminy C. Wapń na askorbinian działa przede wszystkim w sposób zobojętniający, dzięki czemu polepsza przyswajalność witaminy C, która w środowisku kwasowym jest znacznie większym obciążeniem dla organizmu. Dodatkową zaletą tej formy witaminy C jest jej wysoka zawartość w preparacie - występuje w stosunku 3:1. Wszystko to sprawia, że biodostępność witaminy C w askorbinianiu wapnia jest bardzo wysoka, a przy tym pozbawiona skutków ubocznych stosowania czystego kwasu askorbinowego.

Askorbinian sodu

Askorbinian sodu to druga z najlepiej przyswajalnych postaci witaminy C. Zwartość jej w preparacie jest mniejsza, bowiem wynosi 1/2 sodu na preparat, jednak sód również działa zobojętniająco na kwas askorbinowy. Sód sprawia, że ta postać witaminy C jest szczególnie polecana wszystkim tym, którzy mają problemy żołądkowo-jelitowe (zgagę, nadkwasotę żołądka). W przypadku czystego kwasu askorbinowego doszłoby do nasilenia objawów. Sód dodawany do witaminy C pozwoli na uniknięcie podobnych problemów.

Obie postacie są znacznie lepszym produktem stosowany w celu suplementacji witaminy C niż czysty kwas askorbinowy. Ich przyswajalność jest większa, skutki uboczne znacznie bardziej łagodne, a odczyn zasadowy sprawia, że mogą być stosowane również przez osoby z problemami układu pokarmowego.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...