- Witaminy
- 24 komentarzy
- 137933 odwiedzin
Niacyna nazywana jest tez witaminą B3 lub PP. Mniej osób natomiast wie, że kwas nikotynowy to również niacyna. W organizmie pełni wiele funkcji, które dotyczą m.in. układu nerwowego, a także hormonów płciowych. Do innych, ciekawych funkcji witaminy PP należy również dodawanie pewności siebie. Jej niedobór jest bardzo uciążliwy. Może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Aby tego uniknąć, należy włączyć w dietę pewne grupy produktów, które dostarcza organizmowi potrzebnej witaminy.
Niacyna - co to jest?
Niacyna to witamina o ogromnym wpływie na organizm. Na niacynę składa się witamina b3, pp oraz inne witaminy z grupy b. Wprawdzie jest to jedna z tych nielicznych witamin, które organizm samodzielnie syntetyzuje, jednak są to zbyt małe ilości, by pozwoliły na uniknięcie niedoboru.
Dlatego tak ważne jest, by niacynę przyjmować wraz z pożywieniem lub w postaci zewnętrznej suplementacji, która pozwala na szybkie uzupełnienie braków. Niacyna ma wpływ na funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego. Jednym ze skutków jej niedoboru jest pelagra.
Wprawdzie sama choroba nie jest już dużym problemem współczesnego świata, ale nadal zapadają na nią np. alkoholicy. Tej chorobie niacyna zawdzięcza swoją drugą nazwę, czyli witamina PP (środek przeciwpelargiczny).
Niacyna - skutki niedoboru witaminy B3, PP i witamin z grupy B
Niedobór niacyny (witaminy b3) najczęściej objawia się pelagrą. Ta natomiast ma wiele nieprzyjemnych skutków. Należą do nich problemy z jamą ustna, a dokładniej jej stan zapalny. Pelagra przejawia się także w problemach skórnych.
Szorstkość i zaczerwienienie skóry, pęcherze na niej, ciemnobrązowe plamy na szyi, dłoniach i twarzy to niektóre z nich. Do tego choroba ta wpływa również na układ pokarmowy, powodując biegunki. Oddziałuje też na psychikę, powodując bezsenność, ogólne osłabienie i różne zaburzenia psychiczne.
Niedobór niacyny może w znacznym stopniu wpłynąć na ogólny san naszego zdrowia a skutki niedoboru mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Niacyna - jak działa i na co pomaga?
Niacyna (witamina b3) ma nieocenione właściwości z punktu widzenia kosmetyki. Jej wpływ na skórę dotyczy nie tylko ochrony przed pelagrą. Witamina ta przede wszystkim przenika w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu witamina b3 skutecznie zwalcza takie problemy jak wypryski trądzik, szorstkość, zaczerwienie i stany zapalne.
Witamina PP działa także jako przewodnik. Pozwala innym substancjom odżywczym wnikać głębiej w skórę. Dlatego jest tak częstym składnikiem kosmetyków, a szczególnie kremów do twarzy lub ciała.
Witamina PP ma również ogromny wpływ na dobry stan skory. Chroni przed jej wysuszeniem w wyniku utraty wody. Niacyna powstrzymuje ten proces. Reguluje procesy odnowy naskórka oraz stymuluje produkcję kolagenu, co ma wpływ na jędrność skory. Witamina B3 działa jako silny przeciwutleniacz. Nie tylko hamuje powstawanie wolnych rodników. Ochrania również skórę przed promieniowaniem UV, które ma wpływ na proces starzenia się skóry. Niacyna chroni przed przebarwieniami i zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych. Wszystko to prowadzi do gładszej, zdrowszej i młodszej skory.
Witamina B3 oddziałuje na nerwy i to bardzo szeroko rozumiane. Bierze udział w przemianach metabolicznych kwasów tłuszczowych, węglowodanów i aminokwasów. Bierze też udział w produkcji czerwonych krwinek, obniża poziom cholesterolu, rozszerza naczynia krwionośne. Może też hamować toksyczne działanie leków i innych związków chemicznych. Jako witamina, która poprawia nastrój, niacyna wspiera leczenie niektórych zaburzeń psychicznych, w tym depresji czy schizofrenii.
Niacyna bierze udział w syntezie hormonów płciowych, w tym kortyzolu, insuliny i tyroksyny.
Witamina B3 (niacyna) pomaga w redukowaniu stanów zapalnych jamy ustnej oraz skóry.
Witamina PP spiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego. Niacyna wpływa również na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Niacyna ma na celu zapewnieni prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego.
Niacyna na nerwicę i depresję
Liczne badania udowadniają, że suplementacja niacyny może stanowić skuteczną pomoc w leczeniu nerwicy oraz depresji, gdyż dolegliwości natury psychicznej mają bardzo często bezpośredni związek z niewłaściwą dietą oraz niedoborami określonych witamin - w tym przede wszystkim niacyny.
Substancji tej brakuje przede wszystkim w organizmach osób zmagających się z takimi przypadłościami jak lęki, bezsenność, amnezja, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, omamy czy strach przed ludźmi.
Dzięki odpowiedniej suplementacji niacyny możliwe jest wyeliminowanie lub ograniczenie toksycznych dla organizmu leków o działaniu antydepresyjnym i przeciwlękowym. Wysoka ilość niacyny w diecie prowadzi do poprawy samopoczucia, niweluje nieprzyjemne objawy migreny, a nawet zwiększa apetyt. Działa pozytywnie na układ nerwowy, obniża stres i napięcie, a także minimalizuje uczucie lęku. Dzięki niacynie stajemy się bardziej pewni siebie w sytuacjach stresowych, podnosi się nasza samoocena oraz gotowość do podejmowania wyzwań.
Niacyna z alkoholem
Picie alkoholu, palenie papierosów i stosowanie innych używek wpływa negatywnie na ilość niacyny w naszym organizmie. Podczas suplementacji niacyny zakazuje się zatem spożywania napojów alkoholowych, które utrudniają przyswajanie tej substancji.
Zaleca się natomiast przyjmowanie bardzo dużych ilości niacyny w przypadku leczenia uzależnień. Osoby uzależnione od alkoholu powinny suplementować niacynę nawet w ilości 12 miligramów dziennie przez okres około dwóch lat - po uprzedniej konsultacji lekarskiej w zakresie przeciwwskazań, takich jak chociażby marskość wątroby.
Niacyna - gdzie występuje i źródła witaminy B3
Niacyna i witamina pp jest obecna w produktach spożywczych, które można z łatwością wprowadzić do diety.
Niacyna obecna jest w produktach pochodzenia zwierzęcego.
Należą do nich mięso drobiowe i wieprzowe, a także wątroba. Witamina pp występuje również w produktach roślinnych, mianowicie w ziemniakach i produktach zbożowych. Pojawia się także w rybach i orzechach arachidowych. Występuje również w grzybach i jajach.
Niacyna - jak przyjmować?
Jeśli chcesz poczuć się lepiej, odpowiedzią będzie niacyna. Ile mg dziennie należy jednak przyjmować? Wszystko zależy od wieku i płci. Norma dla dzieci oscyluje w granicach 6-12 mg. Rozróżnienie pojawia się u nieco starszych dzieci. Młode dziewczynki powinny w diecie uwzględnić niacynę na poziomie 12-15 mg, a chłopcy nieco więcej, bo od 12 do 16 mg.
Z kolei dorośli mężczyźni nie powinni spadać poniżej 16 mg, a kobiety 14 mg. Przy czym kobiety w ciąży mają podwyższona normę do 18 mg.
Niacyna - która najlepsza?
Niacyna w produktach spożywczych występuje nie w postaci czystej witaminy PP, ale kwasu nikotynowego i jego amidu. W produktach pochodzenia zwierzęcego najczęściej można spotkać kwas nikotynowy.
Z kolei produkty pochodzenia roślinnego to głównie amid kwasu nikotynowego. Najlepsza przyswajalnością charakteryzuje się czysty kwas nikotynowy. Oznacza to, że najlepiej do diety włączyć produkty pochodzenia zwierzęcego.
Do tego to kwas nikotynowy rozszerza naczynia krwionośne i obniża poziom cholesterolu i lipidów. Podobnych właściwości nie ma amid kwasu nikotynowego. Z tego powodu kwas nikotynowy jest najlepszą postacią niacyny, jaką można przyjmować czy to bezpośrednio z pożywienia, czy też w ramach zewnętrznej suplementacji.
Polecane produkty
Komentarze (24)
-
Ja polecam pozbyłam się przebarwień na twarzy i dłoniach z którymi zmagałam się kilka lat.
-
witam jaka niacynę zażywałaś
-
Czy inozytol Niacyny jest czystym kwasem nikotynowym czy jego drugą formą amidem?
-
Nic nie wspomniano o nadwrażliwości na kwas nikotynowy. Kupiłam niacynę 500 mg i zaraz po spożyciu mam rumień na całym ciele, skóra jest gorąca i swędzi, mam dreszcze. To samo dzieje się po połowie dawki, czyli 250 mg. Objawy te ustępują po około 3 godzinach i następuje uczucie ogromnej ulgi i dobrego samopoczucia. Jednak czas adaptacji jest tak bardzo niedogodny, że unikam tej suplementacji, niestety. Nie wyobrażam sobie jak ktoś mógłby wytrzymać 12 g dziennie, ja bym chyba umarła. Więc przestrzegam wszystkich, by ostrożnie podchodzili do suplementacji, bo może okazać się, że są wrażliwi jak ja. Pozdrawiam
-
Skonsultuj się z ekspertem przed użyciem w przypadku ciąży, karmienia piersią, choroby lub leków. Nie bierz na pusty żołądek. Kwas nikotynowy (witamina B-3) może czasami powodować gwałtowne, ale nieszkodliwe „zaczerwienienie”, w którym nagły napływ krwi do głowy i kończyn daje uczucie ciepła, pieczenia i/lub kłucia. • Suplement diety nie może zastąpić zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia
-
W artykule jest mowa o dawce 12mg -15mg dziennie, nie 12g.
-
Bo źle zaczęłaś.Powinnaś zacząć od dawki 50mg żeby organizm się oswoił i podnosić stopniowo.
-
To jest calkowicie normalne. Tzw efekt flush. może niezbyt przyjemny ale nieszkodliwy
-
To nie jest alergia tylko efekt flash, poczytaj o rumienia niacynowym. U większości ludzi to występuje -u mnie również, także spokojnie to nic groźnego. Witamina C zmniejsza rumień.
-
zaczerwienienie to normalny i pożądany efekt
-
To nie jest żadna nadwrażliwość. Proszę sobie poczytać o Niacynie. To jest tzw efekt flush-zaczerwienienie, swędzenie skóry, które mija po ok 3 godz. czasem szybciej. To jest zupełnie normalne. Jak ktoś nie chce tego efektu flush, to powinien spożywać Niacynę najlepiej zaraz po głównym posiłku, nigdy na pusty żołądek
-
Masz racje.Ja zmuszona bylam zeby siegnac po B3 w felu obnizenua cholesterolu.dlucgalam wykladow dr.Czerniaka i,rzeczywiscie. To dziala,lecz ja pod koniec stosowania jedego opakowania 500 mg dziennie.dostalam silnej reakcji uczuleniowrj,ledwo mnie citrinizina odratowala..nie wiem byc mize to reakcja byla wywolana dlatego,ze wczesniej wzielam srodki na nadcisnienie..W kazdym razie nie wezme juz wiecej tej tabletki..
-
Rumień po zażyciu niacyny to naturalny objaw. Ja polubiłam ten stan.
-
Radzę zaczynać od małych dawek. Ten rumień co prawda mija ale jest nieprzyjemny
-
To jest tak zwany efekt flush ? i nie jest on niebezpieczny tylko może sprawić dyskomfort, powinna pani zacząć od mniejszych dawek lub zaczekać aż organizm się przyzwyczai do wspomnianych przez panią dawki. Pozdrawiam :)
-
Czy ten produkt może spowodować kwas w jamie ustnej? Mam refluks, smak nieprzyjemny… i nie wiem od czego to może być. Na razie nie mam tymczasowo probiotyków i laktoferyny (czekam na zamówienie), tylko biorę cynk i vitaminum PP.
-
Mam takie same objawy jak pani. Nie wiem czy przerwać przyjmowanie czy po kilku razach przejdzie? Dawka 500 mg.
-
Najlepiej rozłożyć dawkę na 3 razy w ciągu dnia
-
Ja wzięłam 4 dni temu 500mcg pierwszy raz, wystraszyłam się, byłam czerwona, gorąca, „gryzło” mnie wsYstko. Nie brałam przez kolejne 2dni, wczoraj 250g i efekt flish był po 7 min, dziś trzeci raz biorę, dawka 250mcg, minęło 11 minut i prawie nic, czyli po 3 zażyciu u mnie, organizm mniej reaguje. Oczywiście każdy jest inny. Wczoraj spałam super no wzięłam ku w lozku przed snem... pozdrawiam
-
500 mg, brać nic się nie bać. Flush jest nieprzyjemny tylko na początku, później ok a samopoczucie fantastyczne. POLECAM!
-
Od jakiej dawki rozpocząć i który wybrać produkt?
-
Brać ale zawsze po posiłku. Nie będzie efektu flash. Biorę 2x 500 mg na dobę.
-
Ja dostałam rumienia jak po zażyciu , kroiłam cebulę . Więc trzeba unikać cebuli.Mój mąż miał takie same objawy .
-
Ja sobie uszkodziłam żołądek ta witaminą, wzięłam niestety za dużo na czczo. Mało nie umarłam, nie był to tylko flush.