L-karnityna i jej rola w organizmie

L-karnityna to jeden z najczęściej stosowanych środków farmakologicznych w celu redukcji wagi. Od jakiegoś czasu panuje powszechne przekonanie, że suplement ten ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, o ile oczywiście są spełnione dodatkowe warunki dotyczące diety i trybu życia. Czy jednak wpływ L-karnityny na sylwetkę rzeczywiście jest tak znaczący, jak się uważa?

L-karnityna, D-karnityna i acetyl L-L-karnityny, czyli o różnych postaciach aminokwasu

Karnityna to w rzeczywistości aminokwas, który w największych ilościach występuje w mięśniach. Litery przed jego nazwą oznaczają dwa różne izomery, mianowicie L i D. W przemyśle farmaceutycznym mówi się wyłącznie o L-karnitynie z uwagi na to, że jedynie izomer L jest aktywny biologicznie, czyli może być z powodzeniem składnikiem suplementów diety. Dlatego też w powszechnej świadomości utarła się wyłącznie nazwa L-karnityna.

Acetyl L-kartnityny to z kolei acetylowana postać substancji witaminopodobnej karnityny. Wszystkie trzy postacie L-karnityny w rzeczywistości mają podobne działanie, jednak to ostatnia z nich zawiera dodatkowe składniki uzupełniające codzienną dietę. Z uwagi na wysoki potencjał antyoksydacyjny acetylu L-karnityny jest on często wykorzystywany w leczeniu głębokiego stresu i depresji.

L-karnityna - działanie

L-karnityna to aminokwas, którego jednym z najważniejszych zadań jest łagodzenie skutków starzenia się organizmu. Dodatkowo udowodnione są właściwości tego związku w procesie odchudzania, dzięki zwiększaniu potencjału mitochondriów do spalania tłuszczu. To L-karnityna odpowiedzialna jest za transport kwasów tłuszczowych i zamianę ich w energię. Kolejną odchudzającą właściwością L-karnityny jest udział w metabolizmie węglowodanów i rozgałęzionych aminokwasów. Co więcej, to ona reguluje aktywność hormonów, m.in. testosteronu i hormonu tarczycy. Ten drugi ma duży wpływ na odkładanie się tłuszczu w organizmie, bowiem obniżony poziom hormonu tarczycy powoduje automatycznie wzrost wagi.

Dla sportowców L-karnityna ma ogromne działanie w zakresie zapobiegania powstawania tzw. zakwasów. Związek ten ułatwia usuwanie z krwi wytworzonych w trakcie nadmiernego wysiłku cząsteczek mleczanu, który powoduje również zmęczenie.

Acetyl L-karnityny stosowany jest również w profilaktyce leczenia niepłodności u mężczyzn, dzięki zdolności do wpływania na poziom testosteronu w organizmie. Ten z kolei reguluje sprawność seksualną mężczyzny. L-karnityna efekty wykazuje zatem nie tylko w zakresie odchudzania, ale również regulowania gospodarki hormonalnej.

L-karnityna - dawkowanie

L-karnityna jest aminokwasem występującym naturalnie w organizmie, jednak sportowcy bardzo często stosują dodatkową zewnętrzną suplementację. Zalecana dawka wynosi 500-2000 mg w zależności od trybu życia i indywidualnych potrzeb.

Osoby z potwierdzonym niedoborem L-karnityny powinny stosować większe dawki. Do najczęstszych powodów niedoboru należą:

  • brak w dicie składników wpływających na L-karnitynę, czyli witamin C, B6 i PP oraz żelaza,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • obniżona podać aminokwasu, szczególnie w diecie wegetariańskiej,
  • zwiększone wydalanie L-karnityny z moczem przy chorobach wątroby i nerek,
  • zwiększone zapotrzebowanie na aminokwas podczas diety wysokotłuszczowej i przy wysiłku fizycznym.

Najpoważniejszymi skutkami niedoboru L-karnityny w organizmie należą osłabienie, a nawet, jednak jako dalsza konsekwencja, zanik mięśni szkieletowych oraz niewydolność mięśnia sercowego.

L-karninityna - skutki uboczne

L-karnityna jest stosunkowo bezpiecznym produktem, jednak jak w przypadku większości suplementów także i jej przedawkowanie może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Zbyt duże dawki mogą powodować nudności, bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Aminokwas ten nie uczula, jednak osoby z mocznicą mogą borykać się z osłabieniem mięśni. Dlatego też przed zastosowaniem tego suplementu najlepiej poradzić się lekarza lub dietetyka.

L-karnityna jest dobrym suplementem wspierającym walkę o szczupła sylwetkę, jednak jej działanie występuje wtedy, gdy wsparte jest wysiłkiem fizycznym. Tylko odpowiednie ćwiczenia aktywują pełną moc tego aminokwasu.

Komentarze (1)

    • JOHN
    • 2022-06-08 21:41:24
    Czy L-karnityna 1000 mg może być stosowana z ekstraktem z korzenia berberysu 10mg

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...