Lecznicze właściwości grzybów reishi

Grzyby reishi (ganoderma lucidum) występują także pod nazwą ganodermy lub też lakownicy żółtawej. To jedne z najpopularniejszych grzybów, które są uznawane za lecznicze. Od setek lat wykorzystywane w medycynie chińskiej, obecnie stanowią podstawę wielu wyrobów medycznych, gdzie w czystej formie mogą być przyjmowane jako suplementy diety, które doskonale podbudowują kondycję organizmu od wewnątrz.

Współcześnie, na terenie Chin grzyby te uznawane są za lek, który rekomenduje się w przypadku wielu zróżnicowanych chorób i przypadłości. U nas z powodzeniem uda się nam je zakupić w formie suplementów diety. Reishi często są też określane jako \"boskie grzyby nieśmiertelności\", a nazwa od razu sugeruje, że mają niesamowitą moc, której podstawą są zawarte w nich składniki. Jeszcze innym ich określeniem jest to, które sugeruje, że są to grzyby dedykowane kobietom, które często cenią je ze względu na fakt, że hamują procesy starzenia się organizmu

Jakie właściwości mają grzyby reishi? 

Grzybki reishi to niewielkie grzyby występujące w postaci płatów na obumarłych drzewach i pniach. Ich cechą charakterystyczną jest ciekawy połysk, który bezpośrednio odnosi się do ich nazwy. Występują one w różnych wybarwieniach, ale obok odmian fioletowych, żółtych, białych, niebieskich czy też czarnych, za najbardziej cenną uznaje się odmianę czerwoną. Badania pokazują, że w składzie tych grzybów można wyodrębnić aż 400 substancji bioaktywnych, które mogą mieć dobroczynne właściwości dla naszego organizmu. Można do nich zaliczyć między innymi polisacharydy, triterpenoidy, sterole, kwasy tłuszczowe czy też peptydy. Jednakże, to właśnie polisacharydy sprawiają, że grzyby reishi wykazują właściwości antynowotworowe, a także pomagają stymulować ludzki organizm od wewnątrz. Grzyby reishi zaliczane są do adaptogenów, a więc takich roślin, których przyjmowanie pozwala wzmocnić i uodpornić organizm od wewnątrz sprawiając, że będzie on bardziej odporny na stres i będzie lepiej przystosowywał się do środowiska, w jakim żyje. Oprócz właściwości adaptogennych, zawarte w reishi substancje mają właściwości przeciwbólowe, przeciwalergiczne oraz cytotoksyczne. Regulują ciśnienie krwi, pomagają w walce ze złym cholesterolem, a także mogą być pomocne w przypadku walki z bezsennością. Wykazują także skuteczne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Podczas badania właściwości, jakie wykazują grzyby, zbadano powiązanie pomiędzy właściwościami, jakie wykazują grzyby reishi a tarczycą i jej schorzeniami. Dzięki wysokiej zawartości Jodu wpierają gospodarkę hormonalną tarczycy, wspierając jej pracę.

Dodatkowo właściwości antyoksydacyjne pomagają oczyścić nasz organizm. Mnogość zastosowań reishi powoduje, że jest obecny w medycynie naturalnej od bardzo dawna.

Jakże wiele zastosowań prozdrowotnych posiadają grzyby reishi

Są to grzyby, które doskonale mogą podbudować organizm człowieka od wewnątrz dodając mu energii i sił witalnych. Wzmacniają organizm, redukują osłabienie, zmęczenie, bezsenność, pomagają radzić sobie ze stresem.Wszystko po to, aby mógł on lepiej przystosowywać się nawet do najbardziej niekorzystnych zmian, jakie zachodzą w środowisku w jakim żyjemy. 

Podnoszą odporność organizmu, wspierając układ immunologiczny, dzięki czemu trudniej o zarażenie różnymi chorobami o podłożu wirusowym lub też bakteryjnym (powodują wzmożoną produkcję makrofagów i limfocytów T).

Właściwiości grzyba reishi doskonale wspomagają pracę serca, jego wydolność, a także są pomocne w przypadku leczenia wielu różnych chorób sercowo- naczyniowych. Mogą pomóc na wysokie ciśnienie krwi w odpowiedni sposób je regulując, podobnie jak w przypadku poziomu złego cholesterolu w organizmie.

Ciągle trwają badania laboratoryjne, co do ich wpływu na komórki rakowe. Na dzień dzisiejszy mogą one stanowić kurację wspomagającą. Ich potencjalne działanie antyrakowe było sprawdzane na podstawie ich wpływu na raka płuc oraz raka prostaty. Wsparcie terapii zwalczania nowotworów możliwe jest dzięki obecności takich substancji jak polisacharydy i saponiny, które prowadzą do rozpadu komórek nowotworowych wytworzonych w organizmie. Wyciągi z tych grzybów pomagają także hamować namnażanie się komórek rakowych w przypadku raka piersi.

Mogą one obniżać poziom cukru we krwi i wspomagać metabolizm cukrów w organizmie. Stąd też mogą stanowić doskonałą, naturalną profilaktykę przedcukrzycową. 
Może opóźniać procesy starzenia się organizmu. 

Czy podczas ich przyjmowania w formie suplementów mogą wystąpić jakieś skutki uboczne? 

Ze względu na tak wiele substancji aktywnych, jakie znajdują się w tych grzybach, należy podchodzić do nich z lekką ostrożnością nigdy nie przekraczając zalecanej dawki, a także nie stosować ich dłużej niż przez 30 dni bez przerwy. Zbyt duże ich spożywanie może bowiem uszkadzać wątrobę, powodować niestrawności, krwawienie z nosa, wysypkę lub świąd, a także bóle i zawroty głowy. Ze względu na fakt, że grzyb reishi może rozrzedzać krew, nie powinno się go stosować bezpośrednio przed operacjami i zabiegami medycznymi.  Pomimo swego naturalnego charakteru, posiadają one w swoim składzie niesamowitą mieszankę substancji, które mocno oddziałują na ludzki organizm i mogą stanowić doskonałą kurację wzmacniającą, jeśli tylko są przyjmowane w rozsądnych dawkach. Jednakże, dostępne w postaci odpowiednio zbilansowanych suplementach diety raczej zawierają bezpieczne dawki, które mogą stanowić uzupełnienie zbilansowanej diety. Na każdym preparacie powinna być wskazana procentowa zawartość polisacharydów.

Komentarze (1)

    • https://www.risesupplements.pl/reishi-120-kapsulek-po-700mg/12
    • 2024-04-20 15:55:50
    W ogóle grzyby lecznicze wydają się mało odkrytym tematem, fajnie że to się zmienia

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...