Luteina - właściwości, działanie, i skutki uboczne

Luteina - właściwości, działanie, i skutki uboczne

Luteina to naturalny antyoksydant, który występuje w wielu produktach, dzięki czemu może być dostarczany do organizmu bez dodatkowej suplementacji. Spożywanie odpowiedniej dawki dziennie przynosi szczególne korzyści dla włosów i oczu. Właściwości luteiny są znane przede wszystkim z doskonałego działania na oczy. Nie bez powodu nazywa się ją witaminą dla oczu. Spożywanie pewnej ilości antyoksydantów są niezbędne, by powstrzymywać działanie wolnych rodników które z wiekiem uszkadzają strukturę naszej skóry. Luteina jest skutecznym przeciwutleniaczem, który pomaga utrzymywać nasze oczy w dobrej kondycji. Jednak, jako, że  luteina ma bardzo wszechstronne działanie z jej pomocą można osiągnąć różne cele. Jakie ma dokładne działanie? W jakich produktach można ją znaleźć?

Czym jest luteina i jak wpływa na organizm?

Luteina to związek organiczny, który z łatwością może być przyjmowany wraz z pokarmem. Dodatkowo poza jej właściwościami wspomagającymi kondycję skóry i oczu, warto pamiętać, że obecnie wykorzystuje się ją również w przemyśle spożywczym. Stosuje się ją jako naturalny barwnik, który nadaje żółtą barwę wielu produktom i potrawom. Nie da się ukryć, że najważniejsze są właściwości zdrowotne luteiny. 

Luteina jest łatwo rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że spożywanie produktów, które ją zawierają powinny towarzyszyć również tłuszczom roślinnym dzięki, którym znacznie wzrośnie jej przyswajalność do organizmu. W zależności od potrzeb naszego ciała, luteina w procesie metabolizmu jest dostarczana do różnych organów. Z łatwością przedostaje się do wątroby i innych tkanek miękkich. Jak łatwo się domyślić największe stężenie luteiny w organizmie znajduje się w siatkówce i plamce żółtej. Właśnie dzięki temu nazywana jest witaminą dla oczu. Gromadzenie się w tym miejscu sprawia, że jej braki powodują zmęczenie, a nawet w zaawansowanym stadium mogą przyczyniać się do powstawania zaćmy. 

Luteina na skórę

Obecnie firmy kosmetyczne produkujące różne preparaty do skóry, coraz bardziej doceniają  regenerujące właściwości luteiny. Jako silny antyoksydant dodatkowo naturalny pozwala skutecznie zwalczać wolne rodniki. To za ich sprawą z wiekiem nasza skóra ulega procesom starzenia się. Kremy zawierające w swoim składzie to wbrew pozorom nie tylko preparaty przeciwzmarszczkowe. Luteina wykorzystywana jest nawet w kremach do rąk, ponieważ jej działanie pomaga wytwarzać ochronny filtr przed promieniami UV, a tym samym ograniczamy możliwość poparzeń i wielu innych skutków zbyt długiej ekspozycji na słońce. 

Luteina na serce

Naukowcy wciąż opracowują dokładne skutki działania luteiny. Ostatnie badania wskazują, że poza już doskonale znanymi skutkami spożywania luteiny, ma ona również doskonałe działanie przeciwzapalne i oczywiście przeciwutleniające. Dzięki temu dobrze wpływa na pracę serca, szczególnie u osób w starszym wieku. 

Luteina na oczy

Stosowanie luteiny na oczy, jest jednym z najpopularniejszych działań.  Lekarze bardzo często zalecają spożywanie luteiny osobom, które posiadają zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to przewlekła choroba, która nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Podobnie jak w przypadku skóry odpowiednie stężenie luteiny chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, które stopniowo uszkadza siatkówkę oka. Oczy są bardzo wrażliwym elementem ciała, które wciąż narażane na przemęczenie i duże ilości światła zarówno naturalnego, jak i sztucznego bardzo szybko tracą dobrą kondycję zdrowotną. Warto pamiętać, że niedobory luteiny nie są tylko wynikiem nasłonecznienia. Na problemy ze wzrokiem może wpływać również spożywanie używek takich jak tytoń, alkohol, ale również dolegliwości takie jak otyłość, cukrzyca czy niezdrowy styl życia. Właśnie dlatego należy dbać o spełnianie codziennego spożycia luteiny. Obecnie na terenie całej Europy standardowe przyjmowanie luteiny jest znacznie niższe od wyznaczonych norm. Jeżeli nie mamy możliwości wypełnienia naszej diety produktami, które zawierają wysokie dawki luteiny, bez najmniejszych problemów można skorzystać z dostępnych suplementów diety, które powinny dopełnić dzienne spożycie.

Produkty, w których znajduje się luteina

 • - kapusta biała i czerwona
 • - jarmuż
 • - groszek 
 • - brokuły
 • - brukselka
 • - por
 • - ogórek
 • - pomidory
 • - papryka
 • - sałata 
 • - szpinak

Skutki uboczne

Luteina jako związek organiczny nie wykazuje żadnych niepokojących symptomów po jej spożyciu. Jest całkowicie nietoksyczna, nawet w wysokich stężeniach. Spożywanie luteiny nie wpływa na pracę organizmu nawet u kobiet w ciąży, w okresie karmienia lub chorobami przewlekłymi. Każdy spożywany suplement, oczywiście powinien zostać skonsultowany z lekarzem. 

Nie da się ukryć, że działanie luteiny dla organizmu jest bardzo ważne, by utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji. Spożywanie jej w odpowiednich ilościach jest najskuteczniejszym sposobem zwalczania i zapobiegania zwyrodnień plamki żółtej. Obecnie współczesny styl życia wielu osób, zła dieta i wiele innych czynników nie sprzyja zapewnianiu właściwej suplementacji, która jest niezbędna. 

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz