Mydło z Aleppo i jego niesamowite właściwości

Aleppo to miejscowość w Syrii, która zasłynęła z produkcji mydła nazwanego na cześć miejsca powstania. Historia mydła z Aleppo sięga aż czasów Fenicjan, a obecnie syryjskie mydło opanowało wszystkie rynki na całym świecie. Nie dziwi to, jeśli weźmie się pod uwagę jego właściwości, czyniące z niego zarówno bardzo dobry kosmetyk, jak i skuteczny, choć specyficzny środek leczący problemy skórne.

Mydło Aleppo - co to jest?

Tradycyjne syryjskie mydło centrum swej produkcji ma w mieście Aleppo, gdzie już od ponad 2000 lat jest ręcznie robione przez mieszkańców tego miasta. Nawet pomimo znacznego rozwoju technologii, w procesie produkcji tego mydła niemal nic się nie zmieniło, a jego wyjątkowość polega m.in. na rękodzielnictwie. Również skład mydła się nie zmienił. Od początku obejmował połączenie oleju laurowego, oliwy z oliwek i substancji spieniającej (współcześnie w roli tej wykorzystuje się wodorotlenek sodu). Mydło z Aleppo znane jest pod nazwą mydła oliwkowo-laurowego lub Aleppo. Wymyślone zostało przez Fenicjan, co sprawia, że uważa się go za jedno z pierwszych środków myjących w historii. W Europie jego historia sięga już tysiąca lat, chociaż w Polsce popularność zyskało dopiero w XX wieku.

Mydło Aleppo - właściwości

Mydło Aleppo swoje właściwości zawdzięcza głównie olejowi laurowemu, który odpowiada za działanie antyseptyczne. Z tego powodu produkt ten poleca się do mycia twarzy. Nie tylko dogłębnie oczyszcza pory, ale też ogranicza pojawiania się wągrów i pryszczy, a nawet wspiera gojenie się ran po zaskórnikach. Doskonale sprawdza się przy tłustej cerze, redukując do minimum błyszczenie również w miejscach tak problematycznych jak nos, czoło i broda. Równocześnie ściąga skórę, dzięki czemu zwęża oczyszczone wcześniej pory. Oliwa z oliwek natomiast bardzo dobrze nawilża, natłuszcza i zmiękcza skórę, zapobiegając przy tym nadmiernego wysuszeniu jej, dzięki czemu doskonale dopełnia skład mydła.

Samo mydło ma zasadowy odczyn, podczas gdy skóra kwaśny, dlatego istotne jest, by po jego użyciu przetrzeć twarz tonikiem. Naturalny skład mydła Aleppo sprawia, że nie wywołuje ono reakcji alergicznych, a przy tym dopasowuje się do każdego rodzaju cery. Znaczenie ma jednak to, jaki rodzaj mydła Aleppo się wybierze, a dokładniej - z jaką zawartością oleju laurowego.

Mydło Aleppo - ile procent oleju laurowego może zawierać?

Właściwości mydła Aleppo (antybakteryjne i przeciwgrzybiczne) zależą od ilości oleju laurowego, jaki został wykorzystany do produkcji. Określa się to wartościami procentowymi, a im większy procentowy udział tego oleju, tym wyższa jest cena mydła, bowiem składnik ten uważany jest za najbardziej kosztowny. Najtańsze jest zatem mydło o zawartości zaledwie 5% oleju. Kolejny przedział szacuje się na 10-20% zawartości oleju, a także kolejno 30-40% i powyżej 40%. To ostatnie mydło charakteryzuje się oczywiście najwyższą ceną. Niewątpliwym plusem mydła Aleppo jest jego wydajność, bowiem kostka 200 gramowa wystarcza na trzy miesiące regularnego stosowania.

Jakie mydło Aleppo wybrać?

Różna zawartość oleju laurowego to nie tylko różna siła oddziaływania, ale też inny wpływ na skórę. Z tego powodu warto rozpocząć stosowanie mydła Aleppo od najmniejszej procentowej zawartości oleju laurowego, a następnie odpowiednio jak poniżej:

  • 5-10% dla skóry wrażliwej i suchej, jest to bardzo delikatne mydło;
  • 10-20% odpowiednie dla cery mieszanej i normalnej, jest to zarazem najbardziej popularne mydło;
  • 30-40% dla skóry tłustej, jest to mocniejsze mydło;
  • 40% i więcej dla skóry trądzikowej, to mydło i najsilniejszych właściwościach antyseptycznych.

Sięgając po mydło Aleppo, trzeba wiedzieć jak je stosować. Początkowo bowiem jego używanie może wysuszać skórę, dlatego warto sięgać po nie tylko raz dziennie.

Mydło Aleppo - jak używać?

Mydło z Aleppo to bardzo dobry środek czyszczący, dlatego może być używany jako pianka do golenia, maseczka oczyszczająca, szampon do włosów i do walki z łupieżem. Nadaje się również do mycia dzieci i niemowląt oraz do regularnego mycia twarzy raz dziennie, a nawet do prania delikatnych tkanin. Odpowiednio stosowane i nie nadużywane może znacząco poprawić wygląd skóry.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...