Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, na które nie istnieje jedno skuteczne lekarstwo. Jako choroba jest bardzo uciążliwa, wiąże się z bólem i znacznym dyskomfortem, a do tego wymaga niekiedy skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, które mają na celu złagodzenie objawów. Swędzenie towarzyszące temu schorzeniu jest znacznie bardziej meczące niż same dolegliwości bólowe, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń odnośnie pielęgnacji skóry atopowej.

Wszystko o Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS)

AZS towarzyszy człowiekowi przez całe życie, bowiem nie istnieje jeszcze skuteczne lekarstwo na to schorzenie. Skora atopowa u niemowlaka występuje najczęściej w okresie noworodkowym. Już wtedy można zaobserwować pierwsze objawy AZS. Ich leczenie jest tym trudniejsze, że skóra noworodka wykazuje znacznie większą wrażliwość niż ma to miejsce w późniejszym okresie. Skora atopowa u dziecka może pojawić się także w późniejszym wieku, mianowicie między 6. a 7. rokiem życia.

Skóra atopowa u dorosłych to pokłosie zachorowania w wieku dziecięcym. Wprawdzie wraz z wiekiem objawy częściowo ustępują, jednak również u dorosłych można zaobserwować zmienione chorobą miejsca, dlatego ważne jest, by do końca życia stosować się do surowych wytycznych odnośnie pielęgnacji skóry cierpiącej na AZS.

Skóra atopowa - objawy

Pierwszym objawem AZS jest uporczywe swędzenie obejmujące całe ciało lub jego określone obszary. O jego natężeniu najlepiej świadczy fakt, że uniemożliwia sen i koncentrację na codziennych zajęciach. Kolejnym etapem jest wysuszenie skóry. Niezależnie od stosowanych kosmetyków czy środków do higieny, skóra staje się bardzo sucha. Następnie w zgięciach pod kolanami i przy łokciach można zaobserwować czerwone grudki, które zmieniają się w ropne krostki. Czerwonych plam jest coraz więcej, zaś one same przypominają liszaj. Mogą pokryć nawet całe ciało, co lekarze nazywają erytrodermią. Każde drapanie pozostawia wyraźne ślady nazywane przeczosami. W ostatnim stadium natomiast skóra wygląda jak natłuszczony pergamin. Jest niemal przezroczysta i widać przez nią żyły.

Skóra atopowa - leczenie sterydami

Nie istnieje jednej skuteczny środek na wyleczenie AZS, jednak z powodzeniem stosuje się leki mogące ułatwić choremu życie. Całkowite wyleczenie mają osoby, u których bardzo wcześnie wystąpiły pierwsze objawy, jednak i w ich przypadku szanse są niewielkie.

Łagodna postać choroby leczona jest specjalnymi maściami-kremami. Jeszcze do niedawna stosowano wyłącznie kremy sterydowe, które były odpowiedzialne za wygląd skóry zbliżony do pergaminu. Obecnie stosuje się kremy przeciwzapalne o podobnym działaniu do sterydowych, jednak bez negatywnego wpływu na skórę. Bardziej długotrwałą poprawę przynoszą leki immunosupresyne, a także tabletki przeciwuczuleniowe. Te drugie jednak im bardziej są skuteczne, tym większą senność wywołują.

Najcięższe przypadki są leczone sterydami (np. cyklosporynami A). Po nich wprawdzie ustają objawy AZS, jednak choroba może powrócić w znacznie silniejszej postaci.

Częścią leczenia AZS jest również psychoterapia, bo dowiedziono, że stres nasila swędzenie i czerwone plamy. Z tego powodu ważna jest umiejętność radzenia sobie z nim.

Skóra atopowa - pielęgnacja podstawą funkcjonowania

AZS wymaga specjalnej pielęgnacji, która nie tylko wesprze samo leczenie, ale przede wszystkim ograniczy przynajmniej częściowo dyskomfort chorego. Skóra atopowa to kosmetyki w głównej mierze nawilżające, bo wysuszenie skóry jest głównym powodem braku komfortu. Z tego powodu w kosmetyczce muszą znaleźć się oliwka lub tłusty krem, które powinny być stosowane zawsze po kąpieli. Dodatkowo przed nią warto natrzeć się substancją ochronną lub wlać ją do wanny. Do samej pielęgnacji można stosować zwyczajne kremy półtłuste i tłuste, jednak ważne jest, by nie zawierały konserwantów, które mogą nasilić objawy choroby.

Sama kąpiel powinna wiązać się z używaniem syntetycznych detergentów (syndetów), które nie zawierają zwykłego mydła. Stosowanie płynów do kąpieli czy mydła nie jest zalecane w przypadku AZS.

Częścią pielęgnacji jest również zmiana detergentów do prania ubrań i pościeli. Płatki mydlane i specjalne proszki dla alergików sprawdzą się znacznie lepiej niż najdroższe, reklamowane proszki.

Skóra atopowa to przede wszystkim kremy zarówno te kupowane w aptece, jak i w drogerii kosmetycznej. To one nawilżają skórę zmienioną AZS, a która jest poddawania działaniu wody twardej lub z chlorem, klimatyzacji czy szkodliwych substancji pochodzących z zanieczyszczonego środowiska. Zapewnienie skórze warstwy ochronnej pomoże w złagodzeniu objawów AZS.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...