Olejek geraniowy - właściwości, zastosowanie, z czym łączyć

Olejek geranium wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne, dlatego wspaniale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, mieszanej i problematycznej. Jest popularnym składnikiem kosmetyków do twarzy i ciała, a lekki i kwiatowy zapach olejku geraniowego sprawia, że chętnie jest wykorzystywany w aromaterapii i przy produkcji perfum. Znany jest także ze swoich właściwości medycznych w terapii zaburzeń hormonalnych, zaburzeń nastroju i problemów skórnych. Czym jeszcze może zaskoczyć nas ten olejek eteryczny?

Olejek geranium - właściwości

Olejek eteryczny z geranium ma szereg właściwości cenionych w medycynie i kosmetyce. Jest niezastąpionym remedium dla skóry trądzikowej, tłustej i wrażliwej, gdyż posiada delikatne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Nie podrażnia skóry, a jedynie delikatnie ją oczyszcza i zapobiega rozwojowi stanów zapalnych i wyprysków. Olejek geraniowy jest także chętnie stosowany w pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ wykazuje działanie ściągające i przeciwzmarszczkowe. Ujędrnia i uelastycznia skórę twarzy i ciała, dlatego może być również wykorzystywany do usuwania blizn, rozstępów i cellulitu. Działanie olejku geranium nie ogranicza się wyłącznie do skóry. Ma on działanie moczopędne, przeciwbólowe i skutecznie wpływa na regulację gospodarki hormonalnej. Pomaga kobietom przechodzącym wahania hormonalne w trakcie menopauzy i w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Co więcej, podnosi libido oraz pobudza układ nerwowy, poprawiając samopoczucie i wspomagając koncentrację.

Olejek geranium - zapach

Dominującą nutą zapachową w olejku geraniowym jest nuta kwiatowa z lekkim, nieco cytrusowym aromatem. Niektóre odmiany pelargonii produkują olejek o zapachu zbliżonym do róży, który bywa używany jako zamiennik olejku różanego. Ten delikatny i słodki zapach skutecznie poprawia nastrój i wprowadza pozytywną atmosferę, dlatego zalecany jest osobom potrzebującym uspokojenia, relaksacji i ukojenia nerwów. Sugeruje się, że olejek geranium może być stosowany w aromaterapii skupionej na leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Skutecznie stymuluje układ nerwowy, wzbudzając odprężenie i skupienie, a jednocześnie pomaga obniżyć napięcie mięśniowe towarzyszące stresowi. W połączeniu z innymi olejkami, na przykład olejkiem lawendowym i jałowcowym, poleca się olejek geranium na komary. Jeżeli dużo spacerujemy w okresie letnim i wiosennym, warto wiedzieć że olejek geranium na kleszcze działa równie skutecznie! Korzystając z tego organicznego i bezpiecznego olejku eterycznego możemy chronić się przed tymi insektami, bez konieczności wdychania chemicznych repelentów.

Olejek geranium - zastosowanie

Olejek geraniowy znajduje ogrom zastosowań w kosmetyce i medycynie, przede wszystkim jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry oraz w aromaterapii. Nadaje się do stosowania zewnętrznego w postaci wcierek, kąpieli, inhalacji i kompresów. Należy używać go w niewielkiej ilości, aby uniknąć podrażnienia skóry. Wystarczy kilka kropel dodanych do ulubionego kremu, olejku do ciała lub maseczki aby cieszyć się korzyściami płynącymi ze stosowania olejku z pelargonii. Co ciekawe, olejek geranium znajduje swoje zastosowanie w walce z opryszczką wargową. Jest to nieprzyjemna i nawracająca infekcja wywołana wirusami brodawczaka ludzkiego, której charakterystycznym objawem jest powstawanie nadżerek w okolicy ust. Olejek geraniowy wykazuje działanie przeciwwirusowe, dzięki czemu łagodzi symptomy opryszczki i zapobiega powstawaniu nowych pęcherzy. Po rozcieńczeniu może być stosowany bezpośrednio na opryszczkę lub jako dodatek do kremu. Dobrym pomysłem jest także delikatna, oczyszczająca parówka twarzy z dodatkiem kilku kropli olejku geranium.

Olejek geranium - z czym łączyć?

Olejek geranium ma delikatny, lekki i kwiatowy zapach, który w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi tworzy bardzo relaksującą mieszankę aromatów. Ten olejek o łagodnym zapachu często jest łączony z olejkiem lawendowym, cytrynowym, jałowcowym, paczuli i goździkowym. Taką mieszankę można bez trudu stworzyć samemu w domu i zamknąć w szklanej butelce, a później dodawać do kąpieli, rozpylać w powietrzu lub stosować jako dodatek do kosmetyków domowej roboty. Olejek geranium wspaniale sprawdzi się też jako dodatek do masażu z użyciem naturalnej oliwy z oliwek, oleju arganowego lub oleju kokosowego. Sprawi, że masaż będzie wyjątkowo relaksujący i pozostawi skórę niezwykle gładką. Co więcej, ze względu na pozytywne działanie na libido może pomóc wprowadzić zmysłową atmosferę w sypialni. Olejek eteryczny z geranium świetnie sprawdzi się w domowych zabiegach kosmetycznych, aromaterapii, pielęgnacji skóry oraz codziennej relaksacji.

Komentarze (1)

    • agnieszka
    • 2021-11-13 11:11:39
    Dziekuje

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...