Stopery do uszu - przekonaj się, jak wybrać najlepsze dla siebie

Stopery do uszu - przekonaj się, jak wybrać najlepsze dla siebie

Czas snu jest niezmiernie ważnym momentem w trakcie każdej doby. Organizm może wtedy wypocząć i zregenerować się do dalszego działania, które czeka go kolejnego dnia. Jednak istotne jest to, by sen był dobry. Warunki muszą być odpowiednie, aby ciało skutecznie odpoczęło. Oczywiście pomieszczenie, w którym się śpi musi być przewietrzone, ciemne, ale przede wszystkim ciche. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o tę ciszę nawet w niesprzyjających warunkach.

Czym są stopery do uszu i na jakiej zasadzie działają?

Stopery to wkładki do ucha, dostosowane do niego kształtem. Najczęściej wykonane są z gąbki, gumy, wosku, silikonu albo pianki. Podstawowym zadaniem stoperów jest oczywiście ochrona uszu przed szkodliwym hałasem poprzez wygłuszanie go i tworzenie wrażenia ciszy. Dzięki materiałom, z jakich zatyczki są wykonane, po ściśnięciu i włożeniu do ucha powracają do swojego pierwotnego kształtu, tym samym wypełniając komorę ucha i blokując dostęp niepożądanych dźwięków. Stopery są miękkie w dotyku, dlatego nie powodują żadnego dyskomfortu w trakcie noszenia oraz snu. Bez problemu można oprzeć głowę o poduszkę, nie bojąc się, że w ciągu nocy zatyczki spowodują ból lub ucisk. 

Nie tylko dla śpiących.

Stopery często są wykorzystywane po prostu w warunkach domowych, gdy pragnie się dobrego i regenerującego odpoczynku lub potrzebuje się całkowitej ciszy do spania. Jednak niejednokrotnie ludzie korzystają z zatyczek także w miejscach publicznych- w komunikacji miejskiej, idąc chodnikiem, pracując w głośnych warunkach, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla słuchu. Stopery używane są coraz częściej, ponieważ huk uliczny i gwar w miejscu pracy naprawdę potrafi doskwierać. 

Hałas wpływa bardzo negatywnie nie tylko na nastrój, samopoczucie oraz koncentrację, lecz także w największym stopniu niestety na słuch. Podczas przebywania w głośnych warunkach niejednokrotnie może rozboleć głowa lub pojawi się charakterystyczne uczucie lekkiego przygłuszenia. Oczywiście raz na jakiś czas, jeśli do tego dojdzie, nie powinno być żadnych uszkodzeń. Jednak regularne i długie przebywanie w hałasie może naprawdę źle wpłynąć na słuch. Jest to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego należy szczególnie o niego dbać. Stopniowa utrata słuchu dotyczy coraz większej liczby osób. Bardzo często na początku można nie być tego świadomym, ale z czasem zmiany, czy ubytki mogą stać się nieodwracalne. Trzeba więc skupić się na tym, by takie sytuacji zapobiec.

Kilka słów o historii.

Może się wydawać, że stopery to stosunkowo nowy wynalazek. Jednak zostały wynalezione jeszcze na początku XX wiekuprzez pochodzącego z Polski chemika i farmaceutę - Maksymiliana Negwera. Naukowiec żywo interesował się zagadnieniami związanymi ze słuchem oraz kwestiami jego ochrony. Połączyć tłuszcz i wosk z watą, dzięki czemu pierwsze zatyczki trafiły do sprzedaży już w 1908 roku

Kolejna znacząca zmiana w dziedzinie stoperów nastąpiła w latach 70. Na rynku pojawiły się wtedy zatyczki z pianki poliuretanowej

Dzisiejsza medycyna słuchu idzie bardzo prężnie do przodu, dlatego pojawia się coraz to więcej nowych modeli stoperów dostosowanych do wymagań konsumentów. 

Rodzaje stoperów.

  • Stopery z pianki - po włożeniu do kanału słuchowego zewnętrznego, rozprężają się, dzięki czemu zatykają go w całości. Dostosowują się do kształtu ucha. 
  • Stopery silikonowe - wyróżniają się tym, że nie są wkładane do przewodu słuchowego. Równie skutecznie, co poprzednie, dopasowują się do anatomicznej budowy tej części ciała. Są dobre dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ silikon jest materiałem hipoalergicznym. Kolejnym ich plusem jest fakt, że nie chronią tylko przed hukiem, lecz także przed wodą, dlatego doskonale nadają się np. na basen.
  • Stopery woskowe - są zrobione z bawełny i nasączone woskiem, parafiną i wazeliną. Dzięki tłustej powierzchni z łatwością można umieścić je w kanale. Wymagają jednak ogrzania - wtedy stają się plastyczne i można dostosować je do kształtu ucha.
  • Stopery gumowe - trwałe, zazwyczaj też wielokrotnego użytku. Łatwo można je wyczyścić.

Jakie zatyczki do uszu wybrać?

Oczywiście stopery różnią się między sobą głównie tworzywem, z jakiego zostały wykonane. Jednak nie każdy typ zatyczek będzie pasował każdemu użytkownikowi. Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakim celu będzie się ich używać.

Jeśli użycie ma być krótkotrwałe i chronić przed cichymi dźwiękami - wtedy dobrze sprawdzą się stopery piankowe. Posiadają jednak dużą wadę - powstające w przewodzie słuchowym ciśnienie wypycha pianki, co sprawia, że trzeba je co chwilę poprawiać. 

Podczas snu i w pracy zdecydowanie najskuteczniejsze będą stopery wykonane z wosku. Są trwałe, można używać ich wielokrotnie, nie wypadają z uszu. Dzięki swojej plastyczności, dopasują się do każdego kształtu ucha. 

Zatyczki gumowe również dobrze sprawdzą się do spania i w miejsca publiczne, ale ich wada polega na tym, że po pewnym czasie mogą stać się niekomfortowe w noszeniu. Są jednak łatwe w utrzymaniu - dobrze się doczyszczają, co zdecydowanie daje im przewagę nad poprzednikami. 

 

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz