ZMIANA LOKALIZACJI SKLEPU STACJONARNEGO Dowiedz się więcej

Stopery do uszu - przekonaj się, jak wybrać najlepsze dla siebie

Stopery do uszu - przekonaj się, jak wybrać najlepsze dla siebie

Czas snu jest niezmiernie ważnym momentem w trakcie każdej doby. Organizm może wtedy wypocząć i zregenerować się do dalszego działania, które czeka go kolejnego dnia. Jednak istotne jest to, by sen był dobry. Warunki muszą być odpowiednie, aby ciało skutecznie odpoczęło. Oczywiście pomieszczenie, w którym się śpi musi być przewietrzone, ciemne, ale przede wszystkim ciche. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o tę ciszę nawet w niesprzyjających warunkach.

Czym są stopery do uszu i na jakiej zasadzie działają?

Stopery to wkładki do ucha, dostosowane do niego kształtem. Najczęściej wykonane są z gąbki, gumy, wosku, silikonu albo pianki. Podstawowym zadaniem stoperów jest oczywiście ochrona uszu przed szkodliwym hałasem poprzez wygłuszanie go i tworzenie wrażenia ciszy. Dzięki materiałom, z jakich zatyczki są wykonane, po ściśnięciu i włożeniu do ucha powracają do swojego pierwotnego kształtu, tym samym wypełniając komorę ucha i blokując dostęp niepożądanych dźwięków. Stopery są miękkie w dotyku, dlatego nie powodują żadnego dyskomfortu w trakcie noszenia oraz snu. Bez problemu można oprzeć głowę o poduszkę, nie bojąc się, że w ciągu nocy zatyczki spowodują ból lub ucisk. 

Nie tylko dla śpiących.

Stopery często są wykorzystywane po prostu w warunkach domowych, gdy pragnie się dobrego i regenerującego odpoczynku lub potrzebuje się całkowitej ciszy do spania. Jednak niejednokrotnie ludzie korzystają z zatyczek także w miejscach publicznych- w komunikacji miejskiej, idąc chodnikiem, pracując w głośnych warunkach, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla słuchu. Stopery używane są coraz częściej, ponieważ huk uliczny i gwar w miejscu pracy naprawdę potrafi doskwierać. 

Hałas wpływa bardzo negatywnie nie tylko na nastrój, samopoczucie oraz koncentrację, lecz także w największym stopniu niestety na słuch. Podczas przebywania w głośnych warunkach niejednokrotnie może rozboleć głowa lub pojawi się charakterystyczne uczucie lekkiego przygłuszenia. Oczywiście raz na jakiś czas, jeśli do tego dojdzie, nie powinno być żadnych uszkodzeń. Jednak regularne i długie przebywanie w hałasie może naprawdę źle wpłynąć na słuch. Jest to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego należy szczególnie o niego dbać. Stopniowa utrata słuchu dotyczy coraz większej liczby osób. Bardzo często na początku można nie być tego świadomym, ale z czasem zmiany, czy ubytki mogą stać się nieodwracalne. Trzeba więc skupić się na tym, by takie sytuacji zapobiec.

Kilka słów o historii.

Może się wydawać, że stopery to stosunkowo nowy wynalazek. Jednak zostały wynalezione jeszcze na początku XX wiekuprzez pochodzącego z Polski chemika i farmaceutę - Maksymiliana Negwera. Naukowiec żywo interesował się zagadnieniami związanymi ze słuchem oraz kwestiami jego ochrony. Połączyć tłuszcz i wosk z watą, dzięki czemu pierwsze zatyczki trafiły do sprzedaży już w 1908 roku

Kolejna znacząca zmiana w dziedzinie stoperów nastąpiła w latach 70. Na rynku pojawiły się wtedy zatyczki z pianki poliuretanowej

Dzisiejsza medycyna słuchu idzie bardzo prężnie do przodu, dlatego pojawia się coraz to więcej nowych modeli stoperów dostosowanych do wymagań konsumentów. 

Ochronna słuchu

Rodzaje stoperów.

Stopery z pianki - po włożeniu do kanału słuchowego zewnętrznego, rozprężają się, dzięki czemu zatykają go w całości. Dostosowują się do kształtu ucha.

Stopery silikonowe - wyróżniają się tym, że nie są wkładane do przewodu słuchowego. Równie skutecznie, co poprzednie, dopasowują się do anatomicznej budowy tej części ciała. Są dobre dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ silikon jest materiałem hipoalergicznym. Kolejnym ich plusem jest fakt, że nie chronią tylko przed hukiem, lecz także przed wodą, dlatego doskonale nadają się np. na basen.

Stopery woskowe - są zrobione z bawełny i nasączone woskiem, parafiną i wazeliną. Dzięki tłustej powierzchni z łatwością można umieścić je w kanale. Wymagają jednak ogrzania - wtedy stają się plastyczne i można dostosować je do kształtu ucha.

Stopery gumowe - trwałe, zazwyczaj też wielokrotnego użytku. Łatwo można je wyczyścić.

Jakie zatyczki do uszu wybrać?

Oczywiście stopery różnią się między sobą głównie tworzywem, z jakiego zostały wykonane. Jednak nie każdy typ zatyczek będzie pasował każdemu użytkownikowi. Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakim celu będzie się ich używać.

Jeśli użycie ma być krótkotrwałe i chronić przed cichymi dźwiękami - wtedy dobrze sprawdzą się stopery piankowe. Posiadają jednak dużą wadę - powstające w przewodzie słuchowym ciśnienie wypycha pianki, co sprawia, że trzeba je co chwilę poprawiać. 

Podczas snu i w pracy zdecydowanie najskuteczniejsze będą stopery wykonane z wosku. Są trwałe, można używać ich wielokrotnie, nie wypadają z uszu. Dzięki swojej plastyczności, dopasują się do każdego kształtu ucha. 

Zatyczki gumowe również dobrze sprawdzą się do spania i w miejsca publiczne, ale ich wada polega na tym, że po pewnym czasie mogą stać się niekomfortowe w noszeniu. Są jednak łatwe w utrzymaniu - dobrze się doczyszczają, co zdecydowanie daje im przewagę nad poprzednikami. 

Jak czyścić stopery do uszu?

Regularne czyszczenie stoperów do uszu zwiększa ich żywotność, sprężystość oraz higieniczność. Zatyczki możemy myć po każdym użyciu lub co jakiś czas w sposób bardziej dogłębny. Aby usunąć z nich zewnętrzne zanieczyszczenia potrzebujemy jedynie wody, łagodnego detergentu - na przykład płynu do mycia naczyń lub delikatnego mydła - a także miękkiej szmatki i małego naczynka. Płyn do mycia stoperów przygotowujemy poprzez połączenie wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń w niewielkiej miseczce. Do takiej mikstury wkładamy używane zatyczki i myjemy je palcami lub przy pomocy miękkiej szmatki. Po oczyszczeniu stoperów z brudu, płuczemy je dokładnie zimną, bieżącą wodą, aby usunąć z ich struktury wszelkie pozostałości detergentu, które mogłyby wpłynąć negatywnie na giętkość produktu. Do osuszenia zatyczek używamy ręczników, którymi otaczamy stopery i w które odciskamy nadmiar wody. Po wysuszeniu naciągamy ich krawędzie, by przywrócić stoperom oryginalny kształt. Na koniec pozostawiamy je do całkowitego wyschnięcia przed kolejnym użyciem. Jeśli zatyczki wymagają dogłębniejszego czyszczenia, warto potraktować je wodą utlenioną, która dodatkowo pozbędzie się z nich wszelkich bakterii. W tym celu stopery umieszczamy na przykład w małej filiżance i zalewamy taką ilością wody utlenionej, która pokryje zatyczki w całości. Po kilku minutach substancja powinna usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia. Tak oczyszczone stopery płuczemy pod zimną wodą, odciskamy w czyste ręczniki i naciągamy do pierwotnego kształtu, a następnie pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia. 

Stopery do uszu w medpak.com.pl

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz