Zioła, które wspomagają prawidłową pracę nerek

Osoby, które skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości związane z nerkami, odczuwają ich wyraźną bolesność lub też mają zdiagnozowaną chorobę, bardzo często poszukują dodatkowej, naturalnej kuracji wzmacniającej, która pomoże poprawić funkcjonowanie właśnie tych narządów. O ile zioła czy też suplementy diety nie są lekarstwami w dosłownym tego słowa znaczeniu, ich lecznicze właściwości mogą okazać się przydatne zarówno w przypadku działań profilaktycznych jak i w formie wsparcia do tradycyjnej terapii farmakologicznej. Na jakie zioła wobec tego postawić? Które okażą się skuteczne w przypadku ich dobroczynnego wpływu na nerki? Przede wszystkim najodpowiedniejsze będą zioła, które mają działanie moczopędne, gdyż to właśnie w taki sposób najlepiej można się pozbyć różnego rodzaju toksyn z organizmu.

Pokrzywa, która działa na organizm oczyszczająco

Dla wielu osób pokrzywa może być rośliną bardzo pospolitą, wręcz zaliczaną do chwastów. A jednak, posiada wiele cennych właściwości leczniczych, między innymi pozytywnie wpływa na prawidłową pracę nerek, pomaga organizmowi się samodzielnie oczyszczać poprzez pozbywanie się z niego szkodliwych substancji, toksyn i innych, zbędnych produktów przemiany materii. Pokrzywę można przyjmować w formie soku, ale też można znaleźć ją w niektórych preparatach będących suplementami diety. Warto zaznaczyć, że zawiera ona w sobie flawonoidy, które znane są z tego, że efektywnie zwalczają wolne rodniki.

Pomoc w przypadku kamicy nerek - skrzyp polny oraz zielona herbata

Trudno o coś bardziej bolesnego od ataku kamicy nerkowej. A jednak, w nerkach może gromadzić się piasek, który z czasem może przekształcić się w większe, zalegające złogi w postaci kamieni. Aby się tak nie stało, warto zdecydować się na preparaty zawierające w swoim składzie skrzyp polny w ramach działań profilaktycznych, gdyż sprawdzą się one bardzo dobrze. Mimo wszystko, skrzyp polny jest taką rośliną, która może okazać się pomocna także i w przypadku, kiedy już posiadamy piasek lub kamienie w nerkach, gdyż może wspomagać ich efektywniejsze wydalanie. Skrzyp z powodzeniem można pić w formie naparów. Oczywiście, pozwala oczyszczać nerki, ale i pęcherz ze względu na swoje działanie moczopędne.

Podobne działanie, do tego, jakie ma skrzyp polny, posiada również jakże popularna i dobrze znana zielona herbata. Jej picie może stanowić doskonałą profilaktykę przeciwko pojawianiu się kamieni- związki w niej zawarte utrudniają przebieg procesu ich wytwarzania się. Najbardziej znanym i najpopularniejszym rodzajem kamienia, jaki może osadzać się w nerkach jest szczawian wapnia w postaci krystalicznej. Zielona herbata łączy się z tym związkiem w taki sposób, aby całość przyjmowała zupełnie inny kształt, zdecydowanie bardziej spłaszczony, który nie ma tendencji do zlepiania się w formie większych kamieni. Dzięki temu, mniejsze związki łatwiej są wydalane przez organizm z moczem.

Mniszek lekarski, który pobudza pracę nerek

Jest ziołem powszechnie stosowanym w przypadku różnego rodzaju dolegliwości związanych z nerkami. Można stosować zarówno wyciągi z korzenia mniszka jak i z liści lub też sok z jego korzenia, gdyż to w nim można odnaleźć bogactwo naturalnych i wartościowych składników. Mniszek ma działanie przeciwzapalne i moczopędne. Jednakże, dodatkowo może on wspierać pracę nerek poprzez ich stymulację do lepszego radzenia sobie z usuwaniem jonów potasu oraz sodu. Dodatkowo, mniszek lekarski może być stosowany pomocniczo w przebiegu takich chorób jak niewydolność nerek lub też kamica nerkowa. Zioło to może też okazać się pomocne w przypadku różnego rodzaju problemów z trawieniem.

Żurawina na problemy z pęcherzem i nerkami

Żurawina również należy do roślin, które mają wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim zawiera w swoim składzie cytryniany, a to one ograniczają procesy wytwarzania się złogów, które zalegają w nerkach. Dodatkowo, żurawina jest jednym z popularniejszych, naturalnych sposobów zapobiegania różnego rodzaju infekcjom w obrębie układu moczowego. Wszystko dzięki temu, że działa jak naturalny antybiotyk, ogranicza namnażanie się bakterii, a także ich przyleganie do ścian dróg moczowych.

Właściwości lecznicze czarnego bzu

Przede wszystkim kojarzymy go z tym, że sprawdza się jako remedium na przeziębienia. Być może nie każdy wie o tym, że jest też naturalnym sposobem na regulowanie pracy nerek. Najwięcej aktywnych biologicznie składników można znaleźć w kwiatach i owocach czarnego bzu. Czarny bez zawiera w sobie duże ilości flawonoidów, garbniki, triterpeny, sterole, sole mineralne oraz kwasy organiczne i fenelowe. Dzięki swojemu działaniu moczopędnemu, czarny bez może wspierać oczyszczanie organizmu i usprawniać codzienne funkcjonowanie układu moczowego.

Mącznica lekarska wsparciem dla nerek

Ostatnią rośliną, która zasługuje na uwagę w kontekście jej dobroczynnego wpływu na nerki jest mącznica lekarska. Jest to roślina, którą bardzo często wykorzystuje się podczas terapii schorzeń układu moczowego oraz nerek. Zawiera ona w sobie prawdziwe bogactwo glikozydów fenolowych oraz garbników i to one właśnie są tak pożądane w momencie różnego rodzaju zakażeń czy problemów z drogami moczowymi. Naturalna terapia układu moczowego oraz nerek może być sensownym wsparciem dla terapii antybiotykami, a także w przebiegu zapalenia nerek.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...