Suplementy diety na wątrobę - skuteczna i naturalna ochrona... dla całego organizmu

Wątroba wspiera większość narządów organizmu człowieka i - nie ma tu żadnej przesady - jest niezbędna do życia. Stale narażona na działanie ksenobiotyków - szkodliwych związków chemicznych, których nie sposób uniknąć, jest podatna na wiele schorzeń. I tu pojawia się prawdziwy problem - wczesna diagnoza jest utrudniona, a nieleczone zmiany postępują. Jak skutecznie chronić wątrobę?

Problemy wątrobowe - czy takie poważne?

Wątroba to największy narząd w ludzkim organizmie. Składa się z dwóch czterosegmentowych płatów. Ma złożoną budowę anatomiczną i komórkową. Co jednak ważniejsze, pełni wiele istotnych funkcji - naukowcy szacują, że jest ich nawet 500. 

Rozwój cywilizacyjny i stale rosnące tempo życia powodują, że coraz więcej osób cierpi na choroby przewlekłe związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby. W konsekwencji problemy często obejmują wiele narządów, przekładając się na ogólny stan zdrowia i jakość życia. 

Problemy wątrobowe - przyczyny

Problemy wątrobowe mogą pojawić się w każdym momencie życia. Najczęściej mają wieloczynnikową etiopatogenezę i stanowią złożony problem kliniczny. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim: 

  • infekcje wirusowe
  • nadużywanie alkoholu
  • długotrwałą farmakoterapię
  • otyłość
  • ekspozycję na działanie toksyn
  • nieprawidłową dietę

Problemy wątrobowe - objawy

Problemy wątrobowe mogą manifestować się dyskomfortem lub bólem w prawym górnym kwadrancie brzucha. Najczęściej jednak nie dają żadnych objawów lub są bardzo niespecyficzne i z pewnością nie kojarzą się z wątrobą. Zalicza się do nich:

  • zmęczenie
  • osłabienie
  • złe samopoczucie
  • przebarwienia i nadwrażliwość skórną

Dlaczego wątroba nie boli?

Wątroba to jeden z niewielu narządów, który nie jest unerwiony. Kiedy pojawiają się objawy bólowe, oznacza to zazwyczaj, że powiększony organ uciska inne, sąsiednie narządy (np. otrzewną).

Problemy wątrobowe - skutki

Wykrywanie zmian wątroby we wczesnej fazie stanowi prawdziwe wyzwanie dla lekarzy, a czas w tym wypadku działa na niekorzyść. Dolegliwości postępują, a brak odpowiedniej terapii prowadzi do stanu w którym zdrowa tkanka pokrywa się zwłóknieniami, przestaje spełniać swoje funkcje, co w konsekwencji wywołuje niewydolność. 

Jak pokazują statystyki, ostra niewydolność wątroby to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, ponieważ jedynym skutecznym sposobem leczenia jest transplantacja - a to jak wiadomo skomplikowana i ograniczona forma terapii. 

Wątroba a alkoholizm

Choroba alkoholowa wywiera bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia. Choć wywołuje dysfunkcje wielu narządów (np. trzustki czy błony śluzowej żołądka), na toksyczny wpływ alkoholu narażona jest przede wszystkim wątroba. Jak pokazują dane, alkohol stanowi podłoże 9% wszystkich chorób występujących w Europie i ma związek z 40% - 60% zgonów.  

Nadużywanie alkoholu (szczególnie przewlekłe) prowadzi do rozwoju alkoholowej choroby wątroby, która dotyka nawet 77% osób spożywających regularnie duże ilości alkoholu. Schorzenie dzieli się na kilka etapów, które obejmują:

  • stłuszczenie wątroby - odkładanie się tłuszczu w hepatocytach, proces nie jest bolesny, w znacznym stopniu odwracalny
  • zapalenie wątroby - pojawiają się niewielkie zwłóknienia okołożylne i okołozatokowe, a także miejscowa martwica. Objawy kliniczne są nasilone i odczuwalne, może pojawić się nadciśnienie wrotne
  • zwłóknienie wątroby - na zdrowej tkance pojawiają się znaczne zwłóknienia, które zaburzają pracę dróg żółciowych i ukrwienie hepatocytów, powodując ich obumieranie
  • marskość wątroby - struktura wątroby ulega zmianie - tworzą się guzki regeneracyjne (tkanka łączna), które upośledzają prawidłowe funkcje wątroby, jest to trwałe uszkodzenie

Najlepsze suplementy diety na wątrobę

Wątroba pełni wiele istotnych funkcji - neutralizuje toksyny i usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, produkuje żółć, bierze udział w termoregulacji organizmu, procesie krzepnięcia krwi i regulowania stężenia glukozy.

Badania już dawno wykazały, że odpowiednio dobrane suplementy diety mają pozytywny wpływ na pracę organizmu człowieka, nie inaczej jest z wątrobą. Naturalne preparaty są bardzo skuteczne i działają na kilku płaszczyznach - pełnią funkcje ochronne, usprawniają i zapobiegają powstawaniu patologicznych zmian. Na które suplementy diety warto zwrócić uwagę? 

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty (sylimaryna) wykazuje pozytywny wpływ na redukcję masy ciała, obniżenie poziomu enzymów wątrobowych i stopień destrukcji narządu. W skład rośliny wchodzą witaminy z grupy B, które wspomagają czynności wątroby. Suplement chroni komórki przed wirusami, zwiększa zdolności regeneracyjne i uszczelnia błony, zapobiegając przenikaniu substancji toksycznych do wnętrza hepatocytów.

Ostropest stosowany jest często w rekonwalescencji po uszkodzeniach wątroby, ale może zmieniać metabolizm leków (np. obniża skuteczność metronidazolu i indynawiru), warto więc zachować ostrożność.

Karczoch

Karczoch to popularny składnik preparatów leczniczych i suplementów diety. Najważniejszą substancją aktywną jest związek zwany cynaryną - znany ze swojego działania hepatoprotekcyjnego. Wspomaga pracę wątroby - odprowadza zalegające toksyny i pobudza produkcję żółci. Co jednak istotniejsze, zapobiega stłuszczeniom. 

Suplement wykazuje aktywność przeciwzapalną, antyoksydacyjną i regeneracyjną. Stanowi uzupełnienie terapii schorzeń układu pokarmowego i element prewencji schorzeń układu krążenia.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to znana roślina stosowana powszechnie w ziołolecznictwie. Współczesna medycyna dostarczyła jednak dowodów na jego działanie - oczyszcza organizm, wspiera prawidłowe funkcjonowanie i pobudza czynności wątroby. A to nie wszystko - polisacharydy zawarte w mniszku wspomagają detoksykację, pobudzają wydzielanie żółci i ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy, co zapobiega tworzeniu się złogów i zastojów.

Suplementy diety z mniszkiem lekarskim mają jeszcze inne zalety - przyspieszają przemianę materii, ułatwiają trawienie, wzmacniają naczynia krwionośne i wspomagają odporność. 

Andrographis paniculata

Andrographis (brodziuszka wiechowata) posiada wyjątkowy skład biochemiczny o hepatoprotekcyjnych właściwościach. Choć z powodzeniem stosowany na świecie, to jeden z mniej znanych suplementów diety. A zaskakuje działaniem - może znacząco przyspieszyć powrót do zdrowia po uszkodzeniach wątroby. Badania wykazały, że zmniejsza masę uszkodzonego narządu i hamuje patologiczny wzrost biomarkerów wątrobowych.

Andrographis posiada też właściwości przeciwzapalne i cytotoksyczne wobec komórek nowotworowych - nie tylko tych, które dotyczą wątroby. 

Kurkuma

Najważniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która osiąga bardzo pozytywne efekty w eksperymentach laboratoryjnych i klinicznych. Dowiedziono, że istotnie wpływa na wątrobę i jej pracę - sprzyja regeneracji (bez względu na przyczynę uszkodzenia) i zwiększa produkcję żółci. Posiada również właściwości przeciwzapalne.   

Działanie kurkumy jest niezwykle wszechstronne - stosowana regularnie poprawia ogólną kondycję organizmu i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych. Wśród suplementów warto zwrócić uwagę na te, które zawierają piperynę - składnik ułatwiający wchłanianie kurkuminy przez organizm. 

Witamina E

Witamina E stosowana jest najczęściej jako naturalny antyoksydant. Nie każdy wie, że ma też ogromny wpływ na wątrobę - hamuje proces włóknienia, obniża wartości enzymów wątrobowych we krwi oraz redukuje stłuszczenie. Poprawia stan narządu, nawet w przypadku osób u których problemy szybko postępują. 

Co ciekawe, to naprawdę wyjątek - witaminy rzadko kiedy stosowane są w leczeniu poważnych zaburzeń, których przyczyna nie wynika z niedoboru. 

Przewlekłe choroby wątroby to globalny problem zdrowotny, który powoduje ok. 2 milionów zgonów rocznie. Choć naukowcy nie ustają w próbach znalezienia odpowiednich metod leczenia, zgodni są co do jednego - profilaktyka jest kluczowa. Nieustanne urazy toksyczne i różne czynniki środowiskowe każdego dnia poważnie szkodzą, osłabiając organizm. Biorąc pod uwagę fakt, że wątroba to jeden z najważniejszych narządów, z pewnością warto o nią zadbać. 

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...