Co to jest filtr SPF? Niezawodna ochrona przeciwsłoneczna bez tajemnic

Dużo słyszy się o ochronie przeciwsłonecznej, większość z nas rozumie, jak ważna jest dla zdrowia i kondycji skóry. Dedykowane kosmetyki to kluczowy element profilaktyki, który może uchronić przed szkodliwymi skutkami ekspozycji na promieniowanie UV, doświadczanej każdego dnia i o każdej porze roku. Badania pokazują, że wiedza o filtrach przeciwsłonecznych i ich działaniu nadal jest niewystarczająca (chociaż tak ważna). Może czas to zmienić?

Promieniowanie UV, co to właściwie jest?

Ultrafiolet (UV) to promieniowanie elektromagnetyczne, które emitowane jest przez światło słoneczne. Jego natężenie zależne jest od wielu czynników (jak pora dnia i roku lub warunki atmosferyczne) i chociaż ultrafioletu nie da się dostrzec gołym okiem, ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd skóry. 

UV pobudza syntezę witaminy D, neutralizuje chorobotwórcze drobnoustroje i poprawia samopoczucie. Regularna ekspozycja jest jednak wysoce szkodliwa.  

Ze względu na długość fal wyróżniamy trzy zakresy promieniowania UV, które wykazują różne działanie na poszczególne warstwy skóry - UVA, UVB oraz UVC -  które pochłaniane jest w warstwie ozonowej i praktycznie do nas nie dociera.  

UVA - co to oznacza?

Promieniowanie UVA stanowi 95% prominiowania słonecznego. Przenika aż do skóry właściwej i niestety, wykazuje bardzo destrukcyjne działanie. Generuje powstawanie wolnych rodników, pozbawia skórę elastyczności, zmniejsza zdolność do wiązania wody - wywołuje głębokie i liczne zmarszczki oraz przyspiesza proces starzenia się skóry. Ma również duży wpływ na powstawanie (nieodwracalnych) przebarwień. 

Promieniowanie UVA towarzyszy nam przez cały rok, bez trudu przenika przez chmury, szyby a nawet cienką odzież, chociaż tego nie odczuwamy. Dlatego taż ważne jest, aby kremy z filtrem używać przez okrągły rok. 

A co znaczy UVB?

Promieniowanie UVB stanowi zaledwie 5% promieniowania słonecznego, co nie znaczy, że nam nie zaszkodzi. Przenika do warstwy podstawnej naskórka i odpowiada za pigmentację skóry - czyli opaleniznę (a czasem też nieprzyjemne poparzenia). Jest bardziej toksyczne i mutagenne niż promieniowanie UVA. Niszczy liczne komórki, białka i błony komórkowe. Przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry - znanego czerniaka i mniej znanych - raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego

Najwyższe stężenie promieniowania UVB występuje latem, najczęściej między godziną 10 a 15. Filtrowane jest przez chmury i mgłę, ale przenika przez wodę i szkło.

Na szczęście istnieje pewna ochrona (z której każdy powinien korzystać), ale po kolei.

Filtr SPF i inne oznaczenia, jak je czytać?

SPF, czyli Sun Protection Factor to międzynarodowy, standaryzowany wskaźnik, który określa działanie fotoochronne w stosunku do promieniowania UVB. Albo inaczej, to prosta miara skuteczności preparatów, które chronią przed promieniowaniem UVB. Wartości wyrażane są liczbowo:

  • SPF 2-6 - zapewnia ok. 50% ochrony
  • SPF 8-12 - zapewnia ok. 85% ochrony
  • SPF 15-25 - zapewnia ok. 93,3% ochrony
  • SPF 30 - zapewnia 96,7% ochrony
  • SPF 50 - zapewnia 98,3% ochrony
  • SPF 50+ - zapewnia 98,5% ochrony

Obecnie nie istnieją żadne preparaty, które zapewniają 100% ochrony. 

Wśród innych oznaczeń można spotkać również PPD (Persistant Pigmentation Darkening) lub IPD (Immediate Pigmentation Darkening). Obydwa czynniki określają zdolność produktu do ochrony przed promieniowaniem UVA. Nie są często stosowane, ponieważ póki co nie opracowano jednolitej skali oceny. Według zaleceń Komisji Europejskiej, jeżeli pojawią się na opakowaniu produktu, powinny stanowić przynajmniej 1/3 wartości współczynnika UVB.

A co oznacza PA?

PA to wskaźnik ochrony przeciw promieniowaniu UVA, który opracowany został w Japonii. Często można znaleźć go na opakowaniach koreańskich kosmetyków (nie tylko przeciwsłonecznych).  

  • PA+ (oznacza niewielką ochronę)
  • PA++ (oznacza umiarkowaną ochronę)
  • PA+++ (oznacza wysoką ochronę)
  • PA++++ (oznacza bardzo wysoką ochronę)

Co zawiera krem z filtrem UV?

Jeśli chcemy wybrać dobry krem z filtrem warto poznać najważniejsze elementy jego składu - rodzaje filtrów i dodatki.

Filtry chemiczne to związki organiczne, które absorbują i neutralizują szkodliwe działanie promieniowania UV. Wśród najczęściej stosowanych znajdują się przede wszystkim pochodne kwasów: p-aminobenzoesowegop-metoksycynamonowegosalicylowego oraz kamfory. Dzielimy je na:

  • filtry o wąskim spektrum działania (ochrona przed UVB)
  • filtry o średnio szerokim spektrum działania (ochrona przed UVA)
  • filtry o szerokim spektrum działania (ochrona przed UVA i UVB)

Filtry fizyczne (mineralne, lustrzane) odbijają lub/i rozpraszają szkodliwy ultrafiolet - zalicza się do nich ditlenek tytanu Titanium Dioxide oraz tlenek cynku Zinc Oxide. Chronią przed promieniowaniem UVB i zapewniają wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA. 

Przeciwutleniacze

Kremy z filtrem często wzbogacane są o składniki, które wykazują działanie przeciwutleniające. Wśród najczęściej stosowanych antyoksydantów należy wymienić witaminę E, C, koenzym Q10 i b-karoten oraz flawonoidy. 

A może substancje naturalne?

Substancje naturalne również znajdują zastosowanie w kremach z filtrem, są to m.in. masło kakaowe i shea, olejki: arganowy, makadamia, sezamowy czy z awokado. Świetnie wpływają na kondycję skóry, ale ich właściwości fotoprotekcyjne nie są wystarczające, by zapewnić skuteczną ochronę przed promieniowaniem, stosowane raczej jako dodatek.

Kremy z filtrem do zadań specjalnych

Dziś już wiemy, że krem z filtrem to nie wymysł i niepotrzebna fanaberia, a konieczność. Producenci starają się wyjść naprzeciw wielu zróżnicowanym oczekiwaniom konsumentów, dzięki czemu możemy znaleźć wiele dedykowanych opcji.

Krem z filtrem do twarzy

Krem z filtrem do twarzy powinien stosować każdy z nas, ale jest szczególnie zalecany wszystkim, którzy borykają się z problemami skórnymi (jak np. trądzik czy przebarwienia).

Czy można nakładać go pod makijaż? Oczywiście, trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej kolejności - czyli, krem z filtrem nakładamy jako ostatnią warstwę przed makijażem (po kremie czy serum, a przed podkładem lub pudrem).

Co ważne, krem z filtrem do twarzy może być stosowany na ciało, ale dermatolodzy stanowczo odradzają odwrotne działanie- krem z filtrem UV do ciała nigdy nie powinien być stosowany na twarz. 

Krem z filtrem dla dzieci - jaki wybrać?

Krem z filtrem UV dla dzieci to bardzo istotny element fotoprotekcji, który może uchronić przed wieloma niekorzystnymi następstwami. A mowa tutaj nie tylko o nieprzyjemnych oparzeniach słonecznych. Nawet krótkotrwała ekspozycja na silne promieniowanie UV może uszkodzić układ immunologiczny, co zacznie zwiększa ryzyko transformacji nowotworowej w przyszłości. 

Dla niemowląt (i dzieci do 2. roku życia) warto wybrać krem z filtrem fizycznym, minimum SPF 30 (najlepiej taki, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB). Jeśli jednak dziecko ma bardzo jasną karnację lub problem ze skórą atopową, najlepiej sprawdzi się maksymalny filtr (50 lub 50+).

Na rynku można spotkać produkty z niebieskim barwnikiem, który pokazuje, czy krem został dokładnie nałożony. 

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Badania pokazują, że większość z nas stosuje zbyt małą ilość kremu z filtrem - ok. 0,5 mg/cm3 skóry, podczas gdy optymalna ilość to 2 mg/cm3. Co to oznacza? Zyskujemy tylko 50%-60% deklarowanej (na opakowaniu) skuteczności. Wnioski? Lepiej zdecydować się na grubszą warstwę produktu. 

Dodatkowo, filtry się nie sumują, jeśli najpierw nałożymy produkt z SPF 30, a zaraz potem SPF 20, nie otrzymamy ochrony na poziomie SPF 50. 

Chociaż nowoczesne kremy z filtrem nie rozpuszczają się w wodzie (szczególnie te wodoodporne), po każdej kąpieli warto powtórzyć zabieg. 

Kremy z filtrem działają głównie na powierzchni skóry, nie oznacza to jednak, że wybór można powierzyć przypadkowi.

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem? 

Odpowiedni krem powinien zawierać składniki najwyższej jakości, to jasne. Musi wykazywać łagodne, ale skuteczne działanie - nie może podrażniać ani uczulać. Jeśli zależy nam na pewnej ochronie, warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF. Zasada jest prosta im wiecej, tym lepiej - szczególnie w przypadku jasnej karnacji.

Krem z filtrem UV do twarzy warto wybrać uwzględniając typ cery oraz jej kondycję.

  • skóra tłusta lub mieszana- idealnie sprawdzi się preparat o lekkiej konsystencji, który nie obciąży
  • skóra sucha lub dojrzała - warto wybrać produkt nawilżający, wzbogacony o substancje odżywcze
  • skóra ze skłonnością do problemów (wrażliwa, atopowa, naczynkowa) - idealnie sprawdzą się produkty delikatne, najlepiej zdecydować się na filtr fizyczny

Chociaż światło słoneczne jest niezbędne do życia, tylko umiar i odpowiednia ochrona zapewnią piękny wygląd i zdrowie. Skóra posiada różną wrażliwość na promieniowanie UV. Wiele osób nie odczuwa fizycznych skutków nadmiernej ekspozycji słonecznej, ale nie ma ludzi całkowicie odpornych. A poważne uszkodzenia skóry przebiegają bezobjawowo - do czasu.

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...