Ból gardła

Pokazano 1-14 z 14 pozycji

Ból gardła to dolegliwość, która jest najczęściej spowodowana infekcją wirusową i stanem zapalnym. Może jednak towarzyszyć także wielu innym chorobom, takim jak chociażby angina, błonica, odra, ospa wietrzna czy też mononukleoza. Zdarza się również, że ból gardła odczuwają palacze i osoby, które walczą z chorobami dziąseł lub zębów. Chore gardło jest czerwone i rozpulchnione, może swędzieć i boleć, zwłaszcza podczas przełykania, jedzenia i mówienia. Często zwiastuje przeziębienie lub grypę i wiąże się z podwyższoną temperaturą, bólem głowy i mięśni oraz pogorszeniem ogólnego samopoczucia. 

Ból gardła - jakie rodzaje zapalenia rozróżniamy?

Zapalenie powodujące ból gardła może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Pierwszy rodzaj infekcji wywołany jest zazwyczaj przez ropotwórcze bakterie z grupy gronkowców lub paciorkowców. Towarzyszy mu wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i migdałków, osłabienie oraz bóle brzucha, wymioty i biegunka. Wirusowe zapalenie gardła wiąże się natomiast przede wszystkim z odczuwaniem pieczenia, drapania i bólu, nasilonego podczas przełykania. Błona śluzowa gardła jest wtedy zaczerwieniona, rozpulchniona i przekrwiona, a migdałki i węzły chłonne znacząco powiększone. Chory skarży się na złe samopoczucie i dosyć wysoką temperaturę. Infekcja grzybicza gardła to przypadłość pojawiająca się najrzadziej. Wiąże się przede wszystkim z porannym kaszlem oraz ciągłym odkrztuszaniem wydzieliny, która utrudnia prawidłowe przełykanie śliny. 

Ból gardła o poranku - przyczyny

Istnieje wiele chorób i uwarunkowań, które mogą odpowiadać za ból gardła o poranku - zarówno ten nasilający się, jak i przemijający. Najczęstszymi czynnikami, które go wywołują są infekcje bakteryjne i wirusowe. Ich przebieg wiąże się z wywołaniem miejscowego stanu zapalnego błon śluzowych wskutek działania patogenów. Nawet jeśli stan zapalny dotyczy początkowo jamy nosowej i zatok, może prowadzić do dolegliwości bólowych gardła. Dzieje się tak dlatego, że podczas snu nie opróżniamy nosa z wydzieliny, przez co ta swobodnie spływa po ścianie gardła. Jednocześnie zatkany nos zmusza nas również do oddychania przez usta, co przesusza śluzówkę i prowadzi do wystąpienia podrażnień. Inną częstą przyczyną porannego bólu gardła jest choroba alergiczna, czyli alergiczny nieżyt nosa. Wskutek reakcji alergicznej na kurz, sierść czy pyłki chory może mieć do czynienia z sezonowym lub całorocznym katarem, który podobnie jak infekcja, rzutuje na stan naszego gardła. Spływająca wydzielina podrażnia śluzówkę, co objawia się bólem nasilonym szczególnie o poranku. Inne, niezwiązane z alergią ani infekcjami przyczyny dolegliwości bólowych to przede wszystkim przesuszenie śluzówki jamy ustnej, spowodowane koniecznością oddychania przez usta. Ma to miejsce w przypadku problemów laryngologicznych, spowodowanych zablokowaniem przepływu powietrza przez jamę nosową. Za problemami może stać na przykład skrzywienie przegrody nosowej czy miejscowe rozrosty błony śluzowej nosa. Poranny ból gardła bywa również skutkiem refluksowego zapalenia gardła i jest wtedy zjawiskiem związanym z cofaniem się treści żołądkowej do wyżej położonych części układu pokarmowego - przełyku oraz gardła. 

Jak złagodzić ból gardła?

Ból gardła to choroba samoograniczająca się, co oznacza, że z czasem słabnie i ustępuje. W walce z infekcją najważniejsza jest odpowiednia diagnoza i zastosowanie właściwie dobranych leków, a także stosowanie rozwiązań łagodzących nieprzyjemne objawy. Do najczęstszych sposobów walki z bólem gardła zaliczamy przede wszystkim częste spożywanie gorącej herbaty z miodem lub sokiem malinowym, a także ziołowych naparów o właściwościach antyseptycznych i rozgrzewających, czyli między innymi herbaty z rumianku czy kwiatu lipy. Warto także płukać gardło samodzielnie przygotowanym roztworem przegotowanej wody z solą lub świeżym naparem z kory dębu, szałwii czy rumianku. Można postawić również na gotowe rozwiązania, czyli preparaty do ssania na bazie naturalnych wyciągów ziołowych o właściwościach antybakteryjnych

Ból gardła to nieprzyjemna dolegliwość, która może występować samodzielnie lub w towarzystwie bardziej dokuczliwych objawów. Kluczowe w jej zwalczeniu jest przede wszystkim prawidłowe rozpoznanie, a następnie złagodzenie odczuwanego dyskomfortu poprzez częste odkażanie błony śluzowej gardła.

Produkt dodany do ulubionych